Спеціальні потреби

Куба постане перед вибором стратегії розвитку


Хвороба комуністичного лідера Куби Фіделя Кастро змушує багатьох у світі замислитись, чи зможе комуністичний режим на острові вистояти без цього харизматичного лідера. Які зміни очікують цю країну і який це буде мати вплив на регіон? Обговорюючи можливий подальший розвиток острівної держави, посли з чотирьох країн Східної Європи поділилися досвідом переходу від однопартійної до багатопартійної систем.

Фіделя Кастро широка публіка не бачила від липня 2006 року, коли після хірургічної операції він тимчасово передав владу своєму молодшому брату, міністру оборони Раулю Кастро. Багато експертів вважають: якщо Фідель помре, комуністичний режим у цій країні без 80-річного лідера втриматися не зможе.
Східні та східноєвропейські країни мали подібний шлях. Комуністичний режим розвалився там на початку 1990-років. Перехідний період у більшості з них увінчався успіхом.

Андрас Сімоні посол Угорщини у США каже: “Ми успішно перейшли від командної економіки до ринкової системи. Наші суспільства вільні. Ми маємо свободу слова, вільні ЗМІ. У нас діє верховенство права і усі ми рівні перед законом. Маємо багатопартійну політичну систему”.

Андрас Сімоні, посол Угорщини у США , разом із послами Словаччини, Чехії та Польщі взяли участь у круглому столі на Голосі Америки.

За 16 років після повалення комунізму, ці чотири країни стали найбагатшими серед посткомуністичних у Європі. Усі чотири входять до Європейського Союзу. Посол Словаччини Растислав Кейсер каже, що період трансформації не був легким, треба було докласти чимало вміння та волі, щоб провести часто непопулярні економічні реформи.

Растислав Кейсер посол Словаччини у США: “Перехід від командної до ринкової економіки часто болючий. Довелося реструктурувати економіку і обов’язково перейти через період, коли економіка на спаді, бо слід припинити неприбуткові виробництва, які субсидував уряд, і які поглинали гроші з інших джерел”.

Приватизація також потребує іноземних інвестицій. Часто це провокує нарікання, що державне майно продають за безцінь іноземцям. Типове й побоювання, що приватизація спровокує зникнення комфортного соціального захисту, включно з безкоштовною системою охорони здоров’я та допомогою безробітним.

Посол Словаччини каже, що це не завжди так, вказуючи на успішний продаж автобудівного підприємства Шкода німецькому Фольксваґену:

“Зараз це успішна компанія, яка працевлаштовує у 10 – 20 разів більше працівників, ніж це було за старих часів. Ми навіть зіштовхуємося із ситуацією, що немає достатньо словаків і ми приймаємо людей з України чи Болгарії. І середня зарплатня на підприємстві можливо утричі більша, ніж була колись”.

Про те, що його співвітчизники насолоджуються свободою, каже і посол Чехії Пітер Колар:

“Зараз, за великим рахунком, усе залежить від кожної окремої людини, життя кожного у його ж руках. Вони голосують і посилають чіткий сигнал: задоволені вони, чи ні”.

Усі четверо послів визнали, що ситуація на Кубі відрізняється від ситуації у країнах колишнього радянського блоку. Але, додали, що з відходом Кастро, Куба постане перед необхідністю серйозних політичних та економічних реформ. І тоді – кажуть дипломати – кубинці зможуть повчитись на уроках країн Східної Європи.

XS
SM
MD
LG