Спеціальні потреби

Україна шукає інші джерела енергоресурсів


Україна, Литва і Білорусь планують координувати свої дії щодо транзиту енергоносіїв на європейський ринок. Таку ідею цього тижня висловив Президент балтійської країни Валдас Адамкус. Сьогодні про підтримку Литви заявили в Києві та Мінську. Офіційні переговори щодо цього поки що не почалися, однак ймовірні учасники картелю шукають підтримки ідеї в Сполучених Штатах та ЄС.

Президент Литви вперше офіційно озвучив ідею про необхідність координації дій країн-транзитерів російського палива цього тижня у Вашингтоні. Там він обговорював її із віце-президентом США Ричардом Чейні. До такого союзу могли б увійти Україна, Литва та Білорусь. Одна із пропозицій плану – збільшити пропускні потужності клайпедського порту. Через нього Україна та Білорусь могли б отримувати норвезьку або південноамериканську нафту в разі припинення її постачання з Росії.

Про підтримку такого плану сьогодні заявив і речник білоруського Міністерства закордонних справ. Мовляв диверсифікація джерел енергопостачання – цілком виправдана. Майже в унісон прозвучали слова і українського президента. Він вважає, що співраця може йти значно далі, ніж координація зусиль лише між країнами транзитерами.

Віктор Ющенко заявив: “Я надіюся, що найближчим часом ми станемо свідками розроблення спеціальної енергетичної стратегії ЄС – Центральноазійський регіон. У цьому контексті – на чому ми наголошуємо щоразу – про Україну та інші країни-транзитери не можна забувати”.

Ймовірні учасники картелю визнають – об'єднання зусиль насамперед потрібне, щоб протистояти диктату Російської Федерації – основного постачальника сировини. Минулого року Україна і Білорусь почули арсенал аргументів, до яких вдавався Кремль, ведучи переговори на енегетичні теми. Домагаючись кращих умов для себе, росіяни вдавалися до припинення подачі газу і нафти. Експерти кажуть – проект не ставить за мету повністю замінити російську сировину. Тим більше, що її доставка обходиться дешевше. Однак країни матимуть джерела постачання нафти на випадок непорозумінь із російськими постачальниками.

Оглядачі також нагадують, що цього місяця з Росії пролунали заяви про намір максимально скоротити транзит на світові ринки енергоносіїв, зокрема й нафти, через територію інших країн. Про таку стратегію повідомив керівник Мінпаливенерго країни Віктор Христенко. Як більш привабливу альтернативу росіяни розглядають експорт палива морем – як танкерним транспортом, так і підводними трубопроводами. Саме на їх спорудження Росія планує кинути значні фінансові ресурси у найближчі роки.

XS
SM
MD
LG