Спеціальні потреби

Російська мова стала регіональною в Донецьку


Російська мова стала в Донецьку регіональною. Таке рішення прийняв 19 лютого Донецький обласний апеляційний суд. У той час як російська мова здобуває статус регіональної, українська і далі перебуває в становищі колоніальної, – вважає відомий публіцист Микола Рябчук.

Регіональною мовою в Донецькій області стала російська. Обласний апеляційний суд поновив рішення Донецької обласної ради від 18 травня 2006 року, яке було пізніше скасоване Ворошиловським районним судом Донецька, і визнав законним рішення надати російській мові у Донецькій області статус регіональної.

А в той час як донецькі депутати боряться за вилучення української з усіх сфер вжитку, Президент України намагається привернути увагу громадян до збереження і розвитку державної мови. У вівторок Віктор Ющенко з родиною вирушив до кінотеатру “Кінопалац” для перегляду американського фільму-казки “Павутиння Шарлотти” в українському перекладі. Про це повідомила прес-служба глави держави, посилаючись на його робочий графік. Як зазначено у повідомленні, на перегляд запрошені також працівники президентського секретаріату, урядовці та народні депутати, а захід приурочений до Міжнародного дня рідної мови, який відзначають 21 лютого.

Коментуючи ці дві події одного дня, відомий публіцист Микола Рябчук заявляє: на 16-му році незалежності українська мова в Україні і далі зберігає упосліджений, колоніальний статус:

“Я переконаний, що ніякої українізації немає, а є певні поступки з боку домінантної “білої”, так би мовити, меншості всім цим “чорним” україномовним. Ми успадкували цю колоніальну ситуацію від радянських часів, коли всі еліти були російськомовними, бо інакше кар'єри не можна було зробити в цій країні, а україномовність уже була ознакою неблагонадійності.

Сьогодні ці всі еліти походять із Радянського Союзу, це все колишні комсомольці, комуністи, кагебісти, це ті люди, які зробили бізнес і вони задають тон. Я не знаю, хто серед них є україномовний в побуті. І те, що один Президент Ющенко щось намагається зробити, я не думаю, що це матиме кардинальне значення. Очевидно, матиме певне символічне значення. Але ця країна буде розмовляти так, як буде розмовляти 100 чи 1000 чи 10 000 найбагатших людей. Серед них я не бачу україномовних, тому що це стара колоніальна еліта і стара колоніальна влада. І природньо, що вона намагається втримати цих чорношкірих колгоспників на бурякових плантаціях. “А культуру ми привеземо вам з Москви”, – отака їхня політика і логіка”.

XS
SM
MD
LG