Спеціальні потреби

Актуально

Програма Фулбрайта має як успіхи, так і труднощі

Вже давно стали практикою обміни між США та Україною на рівні представників різних професійних та соціальних груп. Особливого розвитку за роки незалежності здобули обміни у галузі освіти. Про успіхи та труднощі таких проектів Мирослава Ґонґадзе розмовляла з колишнiм керівником програми імені сенатора Фулбрайта в Україні, істориком Мартою Богачевською-Хом'як.

МҐ: Пані Марто, завдяки цій програмі українські науковці змогли відвідати Сполучені Штати. Який досвід вони здобували і чи мали змогу застосувати його, повертаючись в Україну?

МБХ: Програма імені Фулбрайта – це тільки одна з програм наших обмінів, вона дає українським науковцям значно більше, аніж просто американський досвід. Найважливіше, що вона робить – це відкриває світ українським науковцям. Завдяки цьому вони користають значно більше, ніж наші діаспорні науковці українського походження, що є в Україні.

Чимало скористала українська наука, адже чимало найцікавіших праць, які з’явилися останнім часом, наприклад, Тамари Гондурової чи Ярослава Грицака, частково написані за допомогою дослідів, проведених в Америці.

Молоді науковці, які викладають в українських університетах чи вищих школах, на жаль, можуть застосувати американський досвід найменше з тієї простої причини, що наука в Україні є дещо централізованою. І щоб провести новий курс, треба проходити через певні бюрократичні стадії. Молодим науковцям зробити це не так легко. Але попри це, всі ми користаємо з наукових обмінів.

МҐ: Окрім того, що українські науковці багато навчалися у Сполучених Штатах, їхні американські колеги також відкривали для себе Україну. Які враження вони привозили із собою з України і як це потім відбивалось на їхній роботі?

МБХ: Це дуже дивно, тому що майже всі науковці, в яких немає ані краплі української крові, які взагалі не пов`язані зі Східною Європою, коли їдуть в Україну, просто закохуються в неї у своєрідний американський спосіб. Вони закохуються не в історію України, а в українських людей. І знаходять щось практичне, що можна застосувати у своєму фаху.

Також багато із них намагаються впровадити сучасніший спосіб навчання дітей або навіть дорослих із фізичними чи розумовими вадами. В Україні такий підхід не дуже поширений. Науковці, які їдуть в Україну, часто мають досвід найпрестижніших американських шкіл. Іноді їм важко зрозуміти такі проблеми, як шахрайство, чи те, що науковець не має часу займатись наукою, бо він мусить читати лекції і курси. Вони не можуть зрозуміти й того, чому ніхто не намагається якось цьому зарадити.

МҐ: Окрім того, що Ви шість років очолювали програму Фулбрайта в Україні, ви ще й багато викладали, яких реформ, на Ваш погляд, потребує українська освіта?

МБХ: Насамперед треба визнати, що жодна система освіти не є досконалою, усіх їх безперервно треба оновлювати та змінювати. В українській освіті зроблено вже багато реформ, наприклад те, що існують різного роду школи. Але найважливіше, з чим треба боротися – це боротьба з академічною корупцією і плагіатом.

Всі новини дня

Важлива заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео

Pосійська війна в Україні призвела до найбільшої міграційної кризи з часу Другої світової війни, а також призводить до загострення проблем голоду у світі. Про це під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні заявила представниця США.

Які кроки робить влада України, щоб унеможливити корупцію під час відновлення країни? Відео

Захід пообіцяв виділяти величезні гроші на відбудову України. Логічно лунають побоювання, що буде зростати корупція. Про те, які кроки робить влада, щоб унеможливити зловживання під час відновлення країни - дивіться у інтерв'ю із представницею Transparency International Ukraine Катериною Риженко

Головний тренер ФК «Шахтар» Ігор Йовічевіч – про футбол, війну та українських воїнів. Відео

Дякує Збройним Силам України за те, що дозволяють робити улюблену справу. Налаштовує своїх гравців битися на футбольному полі, як воїни на полі бою. Любить і співає український гімн, вільно володіє українською сам, і навчив дітей.

Українська музика в американській культурі: концерт до 100-річчя "Щедрика" у Нью-Йорку. Відео

Концерт до 100-річчя першого виконання щедрика на сцені Carnegie Hall.

Україна і Захід хочуть «справедливого миру, а не паузи» – речник Державного департаменту США

Україна та її західні партнери хочуть миру, а не перерви у війні, яку б президент Росії Володимир Путін може використати для того, щоб перегрупуватися і почати новий етап війни. Про це на брифінгу 6 грудня сказав речник Державного департаменту США Нед Прайс.

Відповідаючи на запитання журналіста про українську реакцію на пропозицію щодо миру від президента Франції Еммануеля Макрона, речник Держдепу послався на слова державного секретаря Ентоні Блінкена, який сазав, що Україні потрібен «справедливий мир».

«Міністр мав нагоду обговорити один з аспектів цього минулого вечора, і те, ви чули від нього, від інших іноземних лідерів також останніми днями, це по суті те, що ми хочемо миру в Україні, єдина трансатлантична спільнота хоче миру. Чого ми не хочемо, так це паузи, тому що якщо у нас буде пауза замість миру, ми знаємо, що президент Путін використає цю паузу, щоб переоснастити (військо, –ред), щоб перегрупуватись і, швидше за все, повернутися в Україну для того, щоб поновити помсту, і це не в інтересах справедливого миру», – сказав Прайс.

Він наголосив, що принципи довговічного та справделивого миру окреслив президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до самміту G20 раніше цього року.

Президент Зеленський запропонував 10 пунктів, які мають лягти в основу домовленостей про мир з Росією. За словами Зеленського, Росія має підтвердити територіальну цілісність України, вивести війська з українських територій та виплатити компенсацію за завдані збитки. Серед решти пунктів – пропозиції щодо ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки.

Виступаючи на саміті, Зеленський заявив, що не буде Мінська-3, тобто тимчасових домовленостей, яких Росія не дотримується, які «Росія порушить відразу після укладення». Зеленський сказав, що Україна «не дозволить Росії вичікувати і нарощувати свої сили».

В інтерв’ю телеканалу TF1 3 грудня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що союзникам по НАТО необхідно подумати про те, які гарантії безпеки вони можуть дати Росії за те, що та погодиться повернутися за стіл переговорів з Україною.

При цьому Макрон наголосив, що завданням Франції та її союзників є продовження постачання зброї Києву та допомогати Україні протриматись узимку. Це включає і «захист українських електростанцій» та «підготовку до того дня, коли всі повернуться до переговорів». Разом з цим президент Франції зазначив, що українці самі мають ухвалювати рішення щодо кордонів своєї держави.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG