Спеціальні потреби

Актуально

[VIDEO] Ексклюзивне інтерв`ю з Юлією Тимошенко

Свій візит до Сполучених Штатів лідер української опозиції Юлія Тимошенко підсумувала в інтерв`ю Голосу Америки, відео, розшифровку та англiйський переклад якого тут пропонуємо у повному обсязі.


iнтерв`ю в перекладi на англiйську

Зореслав Байдюк: У своїх виступах тут у Вашингтоні ви наголошуєте, що мета Вашого вiзиту, в першу чергу, це подати опозицiйну точку зору на подiї, якi вiдбуваються в Українi. То ж про що, конкретно, Ви говорили з вiце-президентом США Ричардом Чейнi, що обговорювали iз впливовим сенаторм Ричардом Луґаром i якi теми заторкнули з державним секретарем США Кондолiзою Райс.

Юлія Тимошенко: Були дві головні теми. Перша тема стосувалася політичної ситуації в Українi i наших занепокоєнь відносно того, що сьогоднi як нiколи за останні 15 років є ризики для державної незалежностi України, а також ризики, пов`язанi з втратою останніх можливостей в енергетичній сферi щодо диверсифікації постачання енергоносiїв – як в Україну, так i до країн Європейського Союзу. I, власне, усi факти, якi сьогоднi є підставою для хвилювання, я виклала, тому що для нас важливо, щоби усi демократичні країни свiту, якi підтримували Україну під час усіх подiй, пов`язаних з президентськими виборами, якi підтримували якi підтримують Україну на шляху розбудови демократії, щоби вони володiли багатосторонньою інформацією про подiї в Українi. Нас непокоїть, що сьогодні влада в Українi монополізується в одних руках – в руках команди Януковича, яка сповiдує абсолютно іншу, діаметрально протилежну стратегію реформування України – як внутрiшньої полiтики, так i зовнiшньо-полiтичних стратегій. Нас непокоїть те, що сьогоднi здаються такi позиції України як можливості створення власного ядерно-паливного циклу. Наше уранове родовище передається в якесь невiдоме спiльне пiдприємство з російськими корпорацiями. Нас не влаштовує, що сьогоднi певні обсяги електроенергії, якi додатково генеруються Україною понад наше споживання, якось потрапили до якихось афiльйваних з РосУкрЕнерго компанiй i експортуються чомусь не Україною, а саме цими не дуже прозорими компанiями, якi працюють в тому числі i на газовому ринку України. Ми вважаємо, що все це є ознаками зсування України, по-перше, в бiк зовсiм не-європейської iнтеграцiї i, по-друге, в бiк нарощування енергетичних небезпек.

Зореслав Байдюк: У своїх виступах Ви пропонуєте як вихiд з політичної кризи в Українi достроковi вибори. Америка, взагалi, країна, яка любить стабільність. Чи не вважаєте Ви, що така пропозицiя може вiдлякати як американський уряд, так i особливо американських бiзнесменiв, iнвесторiв, якi вже стомилися від постійної нестабiльностi в Українi?

Юлiя Тимошенко: Якщо хтось може назвати сьогоднi ситуацію полiтичну в Українi стабільною, то це точно буду не я. Я думаю, що якраз усi ознаки глибокої конституційної кризи, яка проявляється в протистояннi рiзних гілок влади – при чому в досить радикальному протистояннi, коли двi гiлки влади, якi обрано загальнонацiонально, сповiдують рiзнi стратегії руху України, я думаю, що це стабільністю назвати неможливо. I чим швидше ми розв`яжемо цей вузол проблем, чим швидше ми знайдемо вихiд, тим швидше Україна отримає стабільність. Українi потрібно політичну стабільність як дихати свіжим повітрям. Але її потрібно створити. Сьогоднi її немає. Ми вважаємо, що достроковi вибори – це демократична процедура, через яку проходили майже всi країни. Знають, що це таке передбачене Конституцiями багатьох країн – достроковi вибори i я не бачу в цьому нічого екстраординарного, крім здобуття стабільності.

Зореслав Байдюк: Ви приїхали до Сполучених Штатiв, де зустрiлися з провiдними громадськими, політичними дiячами. Чого Ви очiкуєте від них?

Юлiя Тимошенко: По-перше, це розуміння України. Тому що достатньо багато планової iнформацiї сьогоднi лунає з України. Хтось характеризує те, що сьогоднi вiдбувається в Українi як прекраснi змiни, якi ведуть, як Ви кажете, до стабільності i до результативності у внутрiшнiй i зовнiшнiй політиці. Ми вважаємо, що, дійсно, сьогоднi ситуація інша. Ми очiкуємо, в першу чергу, від високопосадовців розуміння i адекватного формування полiтики відносно нашої країни. По-друге, ми очiкуємо прийняття рішень, якi сьогоднi важливі для України, наприклад при реалізації програми «Виклик тисячоліття» -- це потужна, масштабна програма, яку веде уряд Сполучених Штатiв i ця програма спрямована на отримання країнами грантiв для вдосконалення внутрішнього життя країни. I ми розраховуємо на те, що Україна буде активним учасником цього проекту i ми радiємо, що маленька африканська країна отримала 550 мiльйонiв такий грант i вважаємо, що Україна може також бути членом усіх цих проектiв, учасником i отримувачем такої фінансової допомоги. Я думаю, що ми також очiкуємо від посадових осiб Сполучених Штатiв уважного аналiзу подiй, якi вiдбуваються в нашому регiонi по питанням енергетичної безпеки. Ми вважаємо, що поглиблення монополiзацiї – це є виклик не тільки для України. Поглиблення монополізації щодо забезпечення енергоносiями країн Європейського Союзу, країн пост-радянського простору, i це те питання, яке достойне того, щоб його обговорювати на мiжнародних форумах, на дипломатичних зустрiччях, тобто, власне, ми загостроли увагу у цьому напрямку.

Зореслав Байдюк: Тобто ситуація, яка склалася з енергоносiями, коли Росiя налякала всю Європу, перекривши газ та нафту Українi та Бiлорусi, чи можна сказати, що це зараз шанс для України знайти собі більше союзників в Європi та за океаном?

Юлія Тимошенко: Я якраз займаюсь тим, щоб консолідувати союзників в Сполучених Штатах, в країнах Європейського Союзу для створення такого певного пулу, який буде впливати на побудову енергетичної полiтики в регiонi. I проекти, якi має нині Україна, вони стосуються не тільки України. Це i питання створення спільно з європейськими країнами нового коридору для постачання природного газу i цей проект сьогодні сприймається – i в Європi i в Сполучених Штатах вiн сприймається – це газопровiд, який може довести газ з Казахстану, з Узбекистану, Турменiстану до Європи, через два моря, Грузію i Україну. Ми дуже сподiваємося на те, що ми зможемо залучити європейські країни до проекту створення частини ядерно-паливного циклу, який може забезпечити Україну альтернативним ядерним паливом. Ми думаємо, що Україна сьогоднi має прекраснi перспективи увiйти в єдину енергосистему Європейського Союзу. Для цього також потрібні великi інвестиції i об`єднання зусиль рiзних країн. Україна може генерувати більше електроенергії, нiж потрібно для її внутрішнього споживання. Все це є проекти, якi цікаві не тільки для України, i я знайшла на самому високому владному рiвнi у Сполучених Штатах підтримку всіх цих проектiв.

Зореслав Байдюк: Ви закликаєте, закликали принаймні під час своїх зустрічей, американцiв інвестувати грошi в Україну. Одночасно ви говорили на зустрiчi з українською громадою, що в Українi – в Криму, Ви наводили приклад – засилля російських інвестицій. Можливо, у пересiчного глядача виникне питання, чим американські інвестиції кращі від російських.

Юлія Тимошенко: Справа в тому, що серйознi грошові ін`єкції, про якi сказав мер Москви Лужков на рiвнi за два роки трьох мiльярдiв доларiв, якi вони збираються вкласти в покращення життя громадян України, якi мешкають в Криму, на наш погляд, це є великий політичний проект, який має на метi i далi спонукати громадян України, кримських громадян України, дивитися все більш пристально (прихильно) на Росію, як на, скажiмо, країну, яка може дати їм якесь додаткове щастя, а це, безумовно, далi буде мати політичні наслідки, якi i маються на метi при такиx інвестиціях. Я закликала б сьогоднi iнвесторiв не тільки американських – в принципi iнвесторiв зi всього свiту – тому що в Америці зосереджені i базуються великі корпорації світового масштабу, я просто спонукала їх не втрачати час i розгортати свої проекти в Українi , бо сьогоднішніх уряд, при всіх його безглуздях, вiн є тимчасовим i ми так само його i сприймаємо, i тому не потрібно втрачати часу. Українi потрібні інвестиції якомога швидше.

Зореслав Байдюк: Говорячи про уряд i повертаючись до теми запропонованих Вами дострокових виборiв – Ви висловили впевненість, що демократичні, скажiмо так – «помаранчеві», сили у разi дострокових виборiв переможуть. На чому базується Ваша впевненість? Чи не здається Вам, що, скажiмо, «помаранчевий» виборець розчарувався?

Юлія Тимошенко: Мої прогнози, що на дострокових парламентських виборах знову переможуть сили демократії, базуються на знанні структури симпатій i антипатій українського суспільства. Так, нашi виборцi трохи ображені на демократичні партії, на «помаранчеві» сили, тому що багато було зроблено помилок. Але вони нiколи не сприймуть якоїсь іншої концепції розвитку країни, нiж європейська перспектива i глибокі реформи нашого внутрішнього життя, якi базуються на верховенствi права, справедливості, чистоти поведінки влади. I тому, в якому пакетi будуть перемагати демократичні сили – якимсь демократичним партiям буде вiддано більше голосiв, якимсь менше – можливо народяться нові політичні партії, якi сповiдують саме таку стратегію розвитку України, але саме головне, що вони спільно наберуть більше. Такий настрiй сьогодні в Українi. А за такi про-росiйськi настрої i симпатії, за поновлення Радянського Союзу в якихось нових формах, сьогодні дійсно може бути не більше 30-ти відсотків людей в Українi. От, власне, на таких глибоких ідеологічних усвідомленнях рiзних частин нашої країни i базується моє переконання, що демократичні сили знову отримають бiльшiсть. Єдине питання те, щоб вони в черговий раз змогли розпорядитися цією більшiстю i зробити так, як дійсно їм доручили люди пiд час виборiв.

Зореслав Байдюк: У разі перемоги - де Ви бачите своє місце?

Юлія Тимошенко: Ми підписали коаліційну угоду з політичною силою президента, яка розрахована не лише на сьогодні. Вона розрахована на тривалу перспективу. На випадок перемоги там викладено все про нашу поведінку. У разі перемоги наша команда буде разом працювати у владних структурах для того, щоб втілити вірну стратегію розвитку України.

Зореслав Байдюк: Ви вважаєте, що реально перемогти у даній ситуації, коли все схвачено, за все заплачено?

Юлія Тимошенко: Я Вам скажу більше. «Круті хлопці» з Партії регіонів постійно заявляють, що вони не дадуть провести дострокові вибори, що вони вже не будуть такими «м`якими», якими вони були у 2004 році під час Помаранчової революції, що в них вже є закалка, що вони будуть виводити війська, але насправді, коли час перевіряє ці «круті» настрої, то вони занадто боязливі, щоб робити такі антиконституційні дії. Я переконана, що на дострокових виборах конституційні сили переможуть.

Зореслав Байдюк: Яке Ваше загальне враження щодо поїздки до Сполучениґх Штатів?

Юлія Тимошенко: По-перше, враження дуже позитивне і я би хотіла спростувати деякі розмови в кулуарах, що Україна в демократичному світі викликає розчарування, інші незрозумілі якісь емоції, цього немає. Україну розглядають, як лідера демократичних процесів на пострадянському просторі і Україна не втратила свого особливого статусу. Україну розглядають як дуже важливу державу для побудови збалансованої енергетичної політики в цілому регіоні. Україна – це не розчарування, це надія. Це я почула. І почула і підтримку демократичних сил в Україні, і підтримку всіх наших прагнень до євроатлантичної інтеграції.

Зореслав Байдюк: Це питання я хотів Вам поставити усі останні 10 років. Навіщо Вам все це потрібно? Навіщо боротися з величезною машиною, яку важко подолати, навіщо сидіти у в`язниці, хвилюватися і втрачати здоров`я?

Юлія Тимошенко: Кожна людина протягом свого життя намагається намалювати свою кращу картину. Усі її бачать по-різному. Хтось хоче заробити багато грошей, хтось хоче зробити кар`єру наукoвця і зробити унікальне для світу наукове відкриття. Моя життєва картина – це прекрасна Україна, яка є достойним членом європейської спільноти. Країна, яка може запропонувати світові унікальні, красиві стандарти побудови свого суспільного життя. Це моя власна мрія, і це моя рушійна сила. І ніхто від цієї мети не може мене ні відволікти, ні забрати, ніякі в`язниці, ні репресії, ніякі надзусилля, які доводиться докладати до цього. Це просто моє життєве завдання. І я буду його робити. Крім того, знаючи політику України, я ставлю собі питання: якщо не наша команда, то хто?

Зореслав Байдюк: А не буває так, що вранці прокидаєтесь і думаєте: «Навіщо мені воно потрібно?».

Юлія Тимошенко: Буває. Рівно на п`ять хвилин, поки я остаточно прокинуся. І власне я почуваю іноді себе дуже складно, бо розчарування мені також притаманні, як будь-якій людині. І образи... Але я можу з цим справлятися, коли стоїть мета значно вища, ніж зведення якихось рахунків або навіть втома.

Всі новини дня

Байден застеріг Іран, після ударів в Сирії

Президент США Джо Байден, 21 березня 2023 року, Вашингтон

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дадуть «потужну» відповідь, щоб захистити американців. Заява прозвучала після того, як американські військові сказали, що завдали авіаударів у східній Сирії у відповідь на атаку, ймовірно проведену за підтримки Ірану.

Виступаючи під час державного візиту до Канади в п’ятницю, Байден сказав, що Сполучені Штати «не прагнуть конфлікту з Іраном, але готові діяти рішуче, щоб захистити наших людей».

"Саме це сталося минулого вечора", - додав він.

Збройні сили США заявили, що в ніч на четвер завдали кількох «точних» авіаударів по цілях у східній Сирії у відповідь на атаку безпілотника, внаслідок якої загинув американський підрядник.

Речник Міністерства оборони США бриг-генерал Патрік Райдер заявив журналістам у Пентагоні в п’ятницю, що ця операція мала на меті «надіслати дуже чітке повідомлення про те, що ми серйозно ставимось до захисту нашого персоналу та швидко й рішуче реагуватимемо на загрози для них».

Він назвав удари "пропорційною та умисною дією, спрямованою на обмеження ризику ескалації та мінімізацію жертв".

Сирійська обсерваторія з прав людини, британська група, яка спостерігає за війною в Сирії, заявила, що 14 людей загинули в результаті ударів США в Сирії.

У п'ятницю офіційні особи США заявили, що кілька безпілотників було запущено в Грін-Віллідж на північному сході Сирії, де також базуються американські війська. Офіційні особи заявили, що в результаті нападів ніхто не постраждав.

Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що удари велись по об'єктах, що використовуються групами, пов'язаними з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану.

«Авіаудари були завдані у відповідь на сьогоднішню атаку, а також на серію недавніх атак на сили коаліції в Сирії групами, пов’язаними з КВІР», — сказав Остін.

"Жодне угруповання не завдасть удару по наших військах безкарно", - додав він.

Безпілотник врізався в технічний об’єкт на базі в Хасаці, Сирія, о 13:38. за місцевим часом, згідно з Пентагоном.

У результаті нападу було поранено ще шістьох американців, у тому числі п'ятьох військовослужбовців США. Згідно із заявою американських військових, двом пораненим військовослужбовцям надали допомогу на місці, а ще трьох і американського підрядника було евакуйовано до медичних закладів коаліції в Іраку.

Сполучені Штати мають близько 900 військових у східній Сирії, щоб допомогти силам сирійських курдів запобігти відродженню терористичного угруповання «Ісламська держава».

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі, старший офіцер США та голова Центрального командування США, яке контролює військові операції США на Близькому Сході, попередив законодавців на слуханнях у четвер, що Іран продовжує дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході, підтримує там терористичні групи і проксі-сили.

За словами командувача Центрального командування генерала Еріка Курілли, з січня 2021 року іранські проксі атакували війська США в Іраку та Сирії 78 разів за допомогою безпілотників і ракет.

"Це була серія атак на наші війська та партнерські сили", - сказав Курілла ввечері в четвер.

«Ми завжди вживатимемо всіх необхідних заходів, щоб захистити наших людей, і завжди відповідатимемо у вибраний нами час і в місці. Ми налаштовані на варіанти різного масштабу перед лицем будь-яких додаткових атак Ірану», — додав він.

В статті використано інформацію Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG