Спеціальні потреби

Актуально

[VIDEO] Ексклюзивне інтерв`ю з Юлією Тимошенко

Свій візит до Сполучених Штатів лідер української опозиції Юлія Тимошенко підсумувала в інтерв`ю Голосу Америки, відео, розшифровку та англiйський переклад якого тут пропонуємо у повному обсязі.


iнтерв`ю в перекладi на англiйську

Зореслав Байдюк: У своїх виступах тут у Вашингтоні ви наголошуєте, що мета Вашого вiзиту, в першу чергу, це подати опозицiйну точку зору на подiї, якi вiдбуваються в Українi. То ж про що, конкретно, Ви говорили з вiце-президентом США Ричардом Чейнi, що обговорювали iз впливовим сенаторм Ричардом Луґаром i якi теми заторкнули з державним секретарем США Кондолiзою Райс.

Юлія Тимошенко: Були дві головні теми. Перша тема стосувалася політичної ситуації в Українi i наших занепокоєнь відносно того, що сьогоднi як нiколи за останні 15 років є ризики для державної незалежностi України, а також ризики, пов`язанi з втратою останніх можливостей в енергетичній сферi щодо диверсифікації постачання енергоносiїв – як в Україну, так i до країн Європейського Союзу. I, власне, усi факти, якi сьогоднi є підставою для хвилювання, я виклала, тому що для нас важливо, щоби усi демократичні країни свiту, якi підтримували Україну під час усіх подiй, пов`язаних з президентськими виборами, якi підтримували якi підтримують Україну на шляху розбудови демократії, щоби вони володiли багатосторонньою інформацією про подiї в Українi. Нас непокоїть, що сьогодні влада в Українi монополізується в одних руках – в руках команди Януковича, яка сповiдує абсолютно іншу, діаметрально протилежну стратегію реформування України – як внутрiшньої полiтики, так i зовнiшньо-полiтичних стратегій. Нас непокоїть те, що сьогоднi здаються такi позиції України як можливості створення власного ядерно-паливного циклу. Наше уранове родовище передається в якесь невiдоме спiльне пiдприємство з російськими корпорацiями. Нас не влаштовує, що сьогоднi певні обсяги електроенергії, якi додатково генеруються Україною понад наше споживання, якось потрапили до якихось афiльйваних з РосУкрЕнерго компанiй i експортуються чомусь не Україною, а саме цими не дуже прозорими компанiями, якi працюють в тому числі i на газовому ринку України. Ми вважаємо, що все це є ознаками зсування України, по-перше, в бiк зовсiм не-європейської iнтеграцiї i, по-друге, в бiк нарощування енергетичних небезпек.

Зореслав Байдюк: У своїх виступах Ви пропонуєте як вихiд з політичної кризи в Українi достроковi вибори. Америка, взагалi, країна, яка любить стабільність. Чи не вважаєте Ви, що така пропозицiя може вiдлякати як американський уряд, так i особливо американських бiзнесменiв, iнвесторiв, якi вже стомилися від постійної нестабiльностi в Українi?

Юлiя Тимошенко: Якщо хтось може назвати сьогоднi ситуацію полiтичну в Українi стабільною, то це точно буду не я. Я думаю, що якраз усi ознаки глибокої конституційної кризи, яка проявляється в протистояннi рiзних гілок влади – при чому в досить радикальному протистояннi, коли двi гiлки влади, якi обрано загальнонацiонально, сповiдують рiзнi стратегії руху України, я думаю, що це стабільністю назвати неможливо. I чим швидше ми розв`яжемо цей вузол проблем, чим швидше ми знайдемо вихiд, тим швидше Україна отримає стабільність. Українi потрібно політичну стабільність як дихати свіжим повітрям. Але її потрібно створити. Сьогоднi її немає. Ми вважаємо, що достроковi вибори – це демократична процедура, через яку проходили майже всi країни. Знають, що це таке передбачене Конституцiями багатьох країн – достроковi вибори i я не бачу в цьому нічого екстраординарного, крім здобуття стабільності.

Зореслав Байдюк: Ви приїхали до Сполучених Штатiв, де зустрiлися з провiдними громадськими, політичними дiячами. Чого Ви очiкуєте від них?

Юлiя Тимошенко: По-перше, це розуміння України. Тому що достатньо багато планової iнформацiї сьогоднi лунає з України. Хтось характеризує те, що сьогоднi вiдбувається в Українi як прекраснi змiни, якi ведуть, як Ви кажете, до стабільності i до результативності у внутрiшнiй i зовнiшнiй політиці. Ми вважаємо, що, дійсно, сьогоднi ситуація інша. Ми очiкуємо, в першу чергу, від високопосадовців розуміння i адекватного формування полiтики відносно нашої країни. По-друге, ми очiкуємо прийняття рішень, якi сьогоднi важливі для України, наприклад при реалізації програми «Виклик тисячоліття» -- це потужна, масштабна програма, яку веде уряд Сполучених Штатiв i ця програма спрямована на отримання країнами грантiв для вдосконалення внутрішнього життя країни. I ми розраховуємо на те, що Україна буде активним учасником цього проекту i ми радiємо, що маленька африканська країна отримала 550 мiльйонiв такий грант i вважаємо, що Україна може також бути членом усіх цих проектiв, учасником i отримувачем такої фінансової допомоги. Я думаю, що ми також очiкуємо від посадових осiб Сполучених Штатiв уважного аналiзу подiй, якi вiдбуваються в нашому регiонi по питанням енергетичної безпеки. Ми вважаємо, що поглиблення монополiзацiї – це є виклик не тільки для України. Поглиблення монополізації щодо забезпечення енергоносiями країн Європейського Союзу, країн пост-радянського простору, i це те питання, яке достойне того, щоб його обговорювати на мiжнародних форумах, на дипломатичних зустрiччях, тобто, власне, ми загостроли увагу у цьому напрямку.

Зореслав Байдюк: Тобто ситуація, яка склалася з енергоносiями, коли Росiя налякала всю Європу, перекривши газ та нафту Українi та Бiлорусi, чи можна сказати, що це зараз шанс для України знайти собі більше союзників в Європi та за океаном?

Юлія Тимошенко: Я якраз займаюсь тим, щоб консолідувати союзників в Сполучених Штатах, в країнах Європейського Союзу для створення такого певного пулу, який буде впливати на побудову енергетичної полiтики в регiонi. I проекти, якi має нині Україна, вони стосуються не тільки України. Це i питання створення спільно з європейськими країнами нового коридору для постачання природного газу i цей проект сьогодні сприймається – i в Європi i в Сполучених Штатах вiн сприймається – це газопровiд, який може довести газ з Казахстану, з Узбекистану, Турменiстану до Європи, через два моря, Грузію i Україну. Ми дуже сподiваємося на те, що ми зможемо залучити європейські країни до проекту створення частини ядерно-паливного циклу, який може забезпечити Україну альтернативним ядерним паливом. Ми думаємо, що Україна сьогоднi має прекраснi перспективи увiйти в єдину енергосистему Європейського Союзу. Для цього також потрібні великi інвестиції i об`єднання зусиль рiзних країн. Україна може генерувати більше електроенергії, нiж потрібно для її внутрішнього споживання. Все це є проекти, якi цікаві не тільки для України, i я знайшла на самому високому владному рiвнi у Сполучених Штатах підтримку всіх цих проектiв.

Зореслав Байдюк: Ви закликаєте, закликали принаймні під час своїх зустрічей, американцiв інвестувати грошi в Україну. Одночасно ви говорили на зустрiчi з українською громадою, що в Українi – в Криму, Ви наводили приклад – засилля російських інвестицій. Можливо, у пересiчного глядача виникне питання, чим американські інвестиції кращі від російських.

Юлія Тимошенко: Справа в тому, що серйознi грошові ін`єкції, про якi сказав мер Москви Лужков на рiвнi за два роки трьох мiльярдiв доларiв, якi вони збираються вкласти в покращення життя громадян України, якi мешкають в Криму, на наш погляд, це є великий політичний проект, який має на метi i далi спонукати громадян України, кримських громадян України, дивитися все більш пристально (прихильно) на Росію, як на, скажiмо, країну, яка може дати їм якесь додаткове щастя, а це, безумовно, далi буде мати політичні наслідки, якi i маються на метi при такиx інвестиціях. Я закликала б сьогоднi iнвесторiв не тільки американських – в принципi iнвесторiв зi всього свiту – тому що в Америці зосереджені i базуються великі корпорації світового масштабу, я просто спонукала їх не втрачати час i розгортати свої проекти в Українi , бо сьогоднішніх уряд, при всіх його безглуздях, вiн є тимчасовим i ми так само його i сприймаємо, i тому не потрібно втрачати часу. Українi потрібні інвестиції якомога швидше.

Зореслав Байдюк: Говорячи про уряд i повертаючись до теми запропонованих Вами дострокових виборiв – Ви висловили впевненість, що демократичні, скажiмо так – «помаранчеві», сили у разi дострокових виборiв переможуть. На чому базується Ваша впевненість? Чи не здається Вам, що, скажiмо, «помаранчевий» виборець розчарувався?

Юлія Тимошенко: Мої прогнози, що на дострокових парламентських виборах знову переможуть сили демократії, базуються на знанні структури симпатій i антипатій українського суспільства. Так, нашi виборцi трохи ображені на демократичні партії, на «помаранчеві» сили, тому що багато було зроблено помилок. Але вони нiколи не сприймуть якоїсь іншої концепції розвитку країни, нiж європейська перспектива i глибокі реформи нашого внутрішнього життя, якi базуються на верховенствi права, справедливості, чистоти поведінки влади. I тому, в якому пакетi будуть перемагати демократичні сили – якимсь демократичним партiям буде вiддано більше голосiв, якимсь менше – можливо народяться нові політичні партії, якi сповiдують саме таку стратегію розвитку України, але саме головне, що вони спільно наберуть більше. Такий настрiй сьогодні в Українi. А за такi про-росiйськi настрої i симпатії, за поновлення Радянського Союзу в якихось нових формах, сьогодні дійсно може бути не більше 30-ти відсотків людей в Українi. От, власне, на таких глибоких ідеологічних усвідомленнях рiзних частин нашої країни i базується моє переконання, що демократичні сили знову отримають бiльшiсть. Єдине питання те, щоб вони в черговий раз змогли розпорядитися цією більшiстю i зробити так, як дійсно їм доручили люди пiд час виборiв.

Зореслав Байдюк: У разі перемоги - де Ви бачите своє місце?

Юлія Тимошенко: Ми підписали коаліційну угоду з політичною силою президента, яка розрахована не лише на сьогодні. Вона розрахована на тривалу перспективу. На випадок перемоги там викладено все про нашу поведінку. У разі перемоги наша команда буде разом працювати у владних структурах для того, щоб втілити вірну стратегію розвитку України.

Зореслав Байдюк: Ви вважаєте, що реально перемогти у даній ситуації, коли все схвачено, за все заплачено?

Юлія Тимошенко: Я Вам скажу більше. «Круті хлопці» з Партії регіонів постійно заявляють, що вони не дадуть провести дострокові вибори, що вони вже не будуть такими «м`якими», якими вони були у 2004 році під час Помаранчової революції, що в них вже є закалка, що вони будуть виводити війська, але насправді, коли час перевіряє ці «круті» настрої, то вони занадто боязливі, щоб робити такі антиконституційні дії. Я переконана, що на дострокових виборах конституційні сили переможуть.

Зореслав Байдюк: Яке Ваше загальне враження щодо поїздки до Сполучениґх Штатів?

Юлія Тимошенко: По-перше, враження дуже позитивне і я би хотіла спростувати деякі розмови в кулуарах, що Україна в демократичному світі викликає розчарування, інші незрозумілі якісь емоції, цього немає. Україну розглядають, як лідера демократичних процесів на пострадянському просторі і Україна не втратила свого особливого статусу. Україну розглядають як дуже важливу державу для побудови збалансованої енергетичної політики в цілому регіоні. Україна – це не розчарування, це надія. Це я почула. І почула і підтримку демократичних сил в Україні, і підтримку всіх наших прагнень до євроатлантичної інтеграції.

Зореслав Байдюк: Це питання я хотів Вам поставити усі останні 10 років. Навіщо Вам все це потрібно? Навіщо боротися з величезною машиною, яку важко подолати, навіщо сидіти у в`язниці, хвилюватися і втрачати здоров`я?

Юлія Тимошенко: Кожна людина протягом свого життя намагається намалювати свою кращу картину. Усі її бачать по-різному. Хтось хоче заробити багато грошей, хтось хоче зробити кар`єру наукoвця і зробити унікальне для світу наукове відкриття. Моя життєва картина – це прекрасна Україна, яка є достойним членом європейської спільноти. Країна, яка може запропонувати світові унікальні, красиві стандарти побудови свого суспільного життя. Це моя власна мрія, і це моя рушійна сила. І ніхто від цієї мети не може мене ні відволікти, ні забрати, ніякі в`язниці, ні репресії, ніякі надзусилля, які доводиться докладати до цього. Це просто моє життєве завдання. І я буду його робити. Крім того, знаючи політику України, я ставлю собі питання: якщо не наша команда, то хто?

Зореслав Байдюк: А не буває так, що вранці прокидаєтесь і думаєте: «Навіщо мені воно потрібно?».

Юлія Тимошенко: Буває. Рівно на п`ять хвилин, поки я остаточно прокинуся. І власне я почуваю іноді себе дуже складно, бо розчарування мені також притаманні, як будь-якій людині. І образи... Але я можу з цим справлятися, коли стоїть мета значно вища, ніж зведення якихось рахунків або навіть втома.

Всі новини дня

Танки для української армії: німецькі, американські, французькі?

Оновлений танк радянського дизайну T-72 на ремонтному заводі у Києві в лютому 2021 р. У боях з російським вторгненням Україна здобула чимало трофейних російських танків, але в активних бойових діях втрачає десятки танків на місяць.

Чільні українські представники неодноразово заявляли, що для оборони від російської агресії, а особливо для визволення загарбаних Росією українських територій Збройним силам України потрібна міжнародна збройна допомога і зокрема бронетехніка й танки.

Зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2.

В перші місяці після лютневого вторгнення українці отримали танки від східноєвропейських країн, які мали в арсеналах бронетехніку створену в радянську епоху для армій комуністичних держав Варшавського договору.

Тепер військові коментатори кажуть, що виснаження тих невідновлюваних запасів, а також перехід української армії на зброю й амуніцію зі стандартами НАТО логічно вимагає постачання Україні бойових машин західного виробництва.

Фахівці підкреслюють, що успіх тривалих бойових дій не може залежати від лише якогось одного виду зброї чи виду військ, і, наприклад, в нещодавніх українських наступальних операціях важливу роль відіграла надана західна далекобійна артилерія: гаубиці та системи ракетного вогню HIMARS і M270.

Український ветеран Тарас Чмут, який зараз очолює фонд допомоги армії «Повернись живим» та інформаційний «Український мілітарний центр» зауважив у розмові з Голосом Америки, що «танки не панацея» і що потрібні й інші бронемашини для піхоти, а також боєприпаси й забезпечення, «бо без пального ваш танк не їде».

«Але якщо ворог прорвав вашу оборону, або коли вам треба наступати, то потрібні важкі танки і бронетехніка для піхоти, щоб вона могли швидко пересуватись відкритим простором. Інакше піхоту просто розстрілюють з кулеметів та артилерії», - визнав в одній з дискусій німецький військовий аналітик Ґустав Ґрессель.

Нам потрібні «Абрамси», бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки.
Тарас Чмут

«Для нас бойові танки означають можливість зберегти більше життів», - наголосив український президент Володимир Зеленський німецькій газеті Bild.

У відповідь на попередні заяви німецького канцлера Олафа Шольца, що Берлін вважає надання Україні важкої західної бронетехніки особливим кроком і не хоче діяти, випереджаючи західних союзників, Зеленський сказав, що «Німеччина є найпотужнішою економікою Європи і може вести перед, подаючи приклад».

«Леопарди»

«Головні нові зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2», - пропонує група аналітиків центру «Європейська рада зовнішніх відносин» (ECFR).

Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.
Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.

Вони пояснюють, що танк Леопард-2, який почали виробляти 1979 року, і який відтоді зазнав кілька оновлень, зараз використовують в арміях більшості країн Європи, що «загалом мають понад 2 000 тих танків у різному стані готовності».

Ті аналітики кажуть, що якщо кожна з держав виділить невелику кількість танків, то це не буде втратою для їхніх арсеналів, а крім того, об'єднання ремонтних потужностей різних країн з фінансуванням через ЄС перетворить це на програму допомоги Україні і ,водночас, модернізації європейських армій.

«Абрамси»

«Нам потрібні «Абрамси», - однозначно стверджує Тарас Чмут, - бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки».

«США мають на довготерміновому зберіганні величезну кількість танків. Мова може йти про тисячі одиниць. Німеччина, Європа в цілому стільки не мають, тому для США виділити нам зараз 200-400 танків не буде якоюсь критичною проблемою», - вважає український фахівець.

Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.
Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.

Тарас Чмут доводить, що обирати партнерів в озброєнні, наприклад і в авіації, треба, дивлячись на далеку перспективу, і «оскільки США вже зараз нам багато допомагають, то логічніше було б вкладати кошти в американську економіку, бо ви стаєте залежними від танка, який ви отримуєте, коли йдеться про обслуговуванню, ремонт і будете далі щось купувати».

«Для розвитку довгострокових стосунків я би обирав США», - підкреслює він, вказуючи, що перед українською армією вже постала потреба уніфікації різних озброєнь для кращого їх ремонту, утримання в боєздатному стані і для навчання військових.

«Леклерки»

Франція пишається тим, що вона серед перших західних країн після лютневого російського вторгнення надала українській армії далекобійні і швидкі самохідні гаубиці Цезар.

Французький фахівець міжнародної безпеки П’єр Ґарош, який працює в Лондонському університеті вважає, що давно пора, аби Україна отримала також французькі важкі танки Leclerc.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі він сказав, що така партій могла б складатися з 50 одиниць.

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Більше

XS
SM
MD
LG