Спеціальні потреби

Навчання військ НАТО в Україні можуть заборонити


Антикризова коаліція погрожує заборонити іноземним військам проводити міжнародні навчання в Україні. В іншому разі комуністи обіцяють повторення торішніх антинатівських протестів. На думку експертів, повторення провокації, яка відбулася у Феодосії, було б рівнозначне оголошенню Антикризовою коаліцією “холодної війни” Європі та Сполученим Штатам.

Провладна коаліція заявляє про намір провалити президентський законопроект про допуск на територію України іноземних військ для участі у щорічних міжнародних навчаннях. Як сказав в інтерв’ю газеті “Сегодня” голова парламентської фракції КПУ Олександр Голуб, “не може бути й мови”, щоб допустити в Україну війська країн-членів НАТО. Якщо вийде не по-їхньому, комуністи обіцяють, за словами Голуба, “активно протестувати, як було у Феодосії”.

Так само безапеляційно висловився депутат від Партії регіонів Олександр Васильєв. За його словами, антикризова коаліція цього законопроекту не підтримає.

Менш категоричні лише соціалісти. Народний депутат від Соцпартії Василь Волга каже, що його фракція визначатиметься, голосувати чи ні, під час обговорення законопроекту. Депутат прогнозує позитивний результат у тому разі, якщо “буде досягнуто порозуміння у діалозі з президентом, чітко визначено цілі й завдання цих навчань, а також буде можливість їх потім контролювати”.

Нагадаємо, що 6 березня Віктор Ющенко подав до Верховної Ради законопроект “Про схвалення рішення Президента України щодо допуску підрозділів збройних сил інших держав на територію України в 2007 році для участі в багатонаціональних військових навчаннях”. Проект, зокрема, пропонує допустити в Україну для планових щорічних навчань військові підрозділи з Росії, США та інших країн.

Торік відсутність згоди Верховної Ради та антинатівські протести у Феодосії призвели до зриву міжнародних навчань, які проводять в Україні починаючи з 1994-го року.

Українські експерти називали Феодосію відвертою провокацією, скоординованою між російськими чільниками, комуністами і Партією регіонів. Якщо провокація матиме продовження, це свідчитиме про намагання Антикризової коаліції кардинально змінити зовнішньополітичний курс України, перетворивши її на російського сателіта. Так вважає директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця:

“Кроки цієї політики дуже чітко прослідковуються. Це відмова не тільки від інтеграції в НАТО, але відмова і від співпраці з Північноатлантичним альянсом, що є нонсенсом, бо 35 країн і навіть сама Росія зараз є партнерами НАТО. І якщо це повториться, то очевидно, Україна навіть порушить всі ті стандарти співпраці, які напрацьовували з 1994-го року, коли Україна долучилась до рамкової угоди “Партнерство заради миру” перша серед країн СНД”.

За словами експерта, наслідки для суверенітету і незалежності України можуть бути жахливими:

“Очевидно, Антикризова коаліція хоче перетворити Україну в таку нестабільну зону для того, щоб щоб ізолювати Україну від євроатлантичних структур і таким чином дати можливість Росії говорити про те, що саме вона є тією країною, яка може забезпечити стабільність у цьому регіоні, і що Україна є сферою її життєво важливих інтересів. Це сателітна політика у найгіршому вигляді.

І власне, навіть Росія так не ставить питання, про повернення до часів “холодної війни”. Антикризова коаліція, очевидно, тим самим хоче оголосити “холодну війну” Європі і Сполученим Штатам Америки”.

XS
SM
MD
LG