Спеціальні потреби

Буш закликає збільшити виробництво біопалива


Одним із ключових питань у нещодавній подорожі Прнзидента США до країн Латинської Америки було збільшення виробництва етанолу. Джордж Буш вважає біопаливо доброю альтернативою зростаючому у світі попиту на енергоносії і закликає прискорити його розвиток.

Раніше кукурудзу та інші злаки вважали виключно харчовими культурами. Нині ж у Азії, Європі та Сполучених Штатах цю сільськогосподарську продукцію також перетворюють на пальне. З кукурудзи виробляють етанол, а з пальмової олії та інших речовин – біодизельне паливо. Нині науковці світу досліджують можливості перетворення на усілякі види палива зернових, трави та інших культур. Постає запитання: які наслідки це матиме для країн, що розвиваються?

Лестер Браун з інституту політики землі вважає, що таке підгодовування зерном автомобілів може призвести до підвищення у світі цін на їжу.

Йоахім фон Браун із дослідного інституту міжнародної продовольчої політики каже, що ціни на харчі підвищуються і краю цьому процесу на видно:

“Ціна на зерно та хліб може зрости до 50%, а на бобові та олійні культури – до 80% . Приблизно ж півтора мільярда людей у світі заробляють на день лише один долар, понад половину якого витрачають на їжу. І якщо ціна на неї зросте до 50-80%, то не треба великих розрахунків, щоб зрозуміти, що у світі збільшиться кількість голодних”.

З другого боку, каже експерт, розробка біопалива зможе принести користь країнам, що розвиваються. Представник Міжнародного дослідного інституту продовольчої політики Йоахім фон Браун каже:

“Ми повинні значно інвестувати в нову технологію, щоб домогтися кращої врожайності з неродючих земель, яких багато не лише у США, а й взагалі у світі. Дотримуватися гасла “більше їжі з краплі води”, бо вода стає дедалі ціннішим продуктом, зокрема через кліматичні зміни. Також треба розробляти більше цілинних земель”.

А ось що про це думає Лестер Браун з інституту політики землі: “Для малих фермерів тут і там знайдуться ніші для вирощування олійних культур для виробництва біопального, і це даватиме їм прибуток. Однак це в жодному разі не врятує цілої країни, що розвивається, бо більшість їх у світі залежна від імпорту харчових продуктів”.

Джеймс Морріс очолює світову продовольчу раду ООН Він вважає, що біопаливо можна розробляти, уникаючи процесу зубожіння країн на шляху розвитку:

“У Африці, Азії, налічують мільйони гектарів землі, родючість якої можна підвищити. Це саме стосується і Сполучених Штатів, Південної Америки, Канади. Звісно, ми повинні зрозуміти, що нічого так просто не дається. І тому повинні бути готові самі заплатити справедливу ціну за енергетичну незалежність, не роблячи це за рахунок людей, які недоїдають”.

Між іншим з ініціативою ООН підвищити виробництво, розподіл та використання біопалива, співпало у часі й підписання між Сполученими Штатами і Бразилією, під час недавньої подорожі Президента Буша країнами Латинської Америки, угоди про сприяння підвищенню виробництва етанолу з цукрової тростини у Центральній Америці та на Карибських островах.

XS
SM
MD
LG