Спеціальні потреби

КПУ вимагає референдуму щодо членства в НАТО


Українські ліві вимагають від президента негайно оголосити референдум про членство країни в НАТО. На цьому фоні вони проводять власні неофіційні опитування громадян. Експерти прогнозують – цього тижня ця тема знову стане предметом дискусій у парламенті.

Комуністична партія України незадоволена тим, що Президент Ющенко гальмує оголошення референдуму щодо членства країни в НАТО. Про це один із лідерів парламентської фракції КПУ заявив під час зустрічі із главою держави. Він зазначив, що необхідна кількість підписів для оголошення всенродного опитування з цього питання вже зібрана і перевірена Центральною виборчою комісією. Комуністи також незадоволені тим, що підконтрольні главі деражави органи влади агітують за вступ України до альянсу. Вони називають це нагнітанням ситуації в країні, яке не веде до консолідації суспільства.

У той же час представники лівих партій проводять неофіційні опитування громадян щодо ставлення до НАТО. Їх називають громадськими референдумами. Більшість із них відбуваються у Південній та Східній Україні, де підтримка членства України в альянсі дуже низька. За твердженням прес-служби Компартії, опитування в Севастополі показало, що проти вступу України до НАТО – 99% мешканців міста. При цьому, за твердженнями організаторів, свою думку висловили майже дві третини севастопольців.

Експерти кажуть – ці цифри не повністю віддзеркалюють настрої громадян країни, хоча додають – якби референдум відбувся нині, більшість населення не підтримала б приєднання України до НАТО. Домовленість провести опитування перед приєднанням до альянсу закріпили в Універсалі національної єдності. Однак сторони погодилися – перед референдумом провести інформаційну кампанію, яка б розясуювала цілі і завдання, а також вигоди від цієї системи колективної безпеки. Втім, деякі оглядачі зазначають, що правляча Аникризова коаліція фактично згорнула інтеграцію України в євроатлантичні структури. А цільові плани заходів не виконувалися.

Цього тижня про зовнішньополітичні пріоритети України знову говоритимуть у парламенті. З ініціативи комуністів Верховна Рада погодилася заслухати звіт про наслідки переговорів українського оборонного відомства та МЗС із американськими фахівцями щодо системи протиракетної оборони.

Оглядачі спостерігають певну корекцію у ставленні до цієї теми українських укрядовців. Раніше вони називали плани розмістити у Східній Євпропі елементи американської протиракетної системи загрозою для України. Нині висловлюють готовність до переговорів про участь у створенні колективних систем безпеки.

XS
SM
MD
LG