Спеціальні потреби

Закриття програми “Толока” – прояв цензури і тиску?


Парламентський комітет з питань свободи слова заслухає керівництво Першого національного телеканалу з приводу закриття програми “Толока”. Про це повідомили голова комітету Андрій Шевченко та заступник голови Верховної Ради Микола Томенко, які заявляють про повернення цензури на українське телебачення.

Віктор Павлюк, якого звинуватили у непрофесіоналізмі, фальшуванні даних та незнанні української мови, не може приховати образи. І каже, що йому, як журналісту, соромно і прикро за такі висловлювання в його адоесу.

На прес-конференції віце-президент Національної телерадіокомпанії, автор та ведучий програми “Толока” повідомив про деталі ефіру 19 березня. Тоді у “Толоці” брали участь Юлія Тимошенко і В’ячеслав Кириленко, і запитання інтерактивного опитування глядачів звучало так: “Чи довіряєте ви опозиції?”.

Як випливало з результатів, їй довіряють більше, ніж владі: співвідношення становило 5:1. Проте, за словами Павлюка, посеред ефіру інтерактив несподівано припинився. Пізніше ведучому розповіли, що це було розпорядження президента НТКУ Віталія Докаленка. На ранок звичний повтор програми не вийшов, і стало відомо, що “Толоку” закривають: мовляв, передача нерейтингова, дані опитування сфальшовані, а ведучий погано знає мову. Павлюк переконаний, що став жертвою цензури:

“Я назвав це цензурою. Я не хочу сказати, що вона запроваджена і буде діяти на Першому національному каналі, але це тенденція, і дуже погана тенденція.

Протягом року до “Толоки” не було жодних зауважень. Навпаки, нас привітали – тиждень назад була річниця цього проекту, президент привітав, навіть видали премію у подвійному розмірі і не було питань, нами пишалися. У мене запитання, чому таке відбулося під час програми, на яку було запрошено представників об’єднаної опозиції – Юлію Тимошенко і В’ячеслава Кириленка”.

У тому, що сталося, Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко також бачить спробу повернути на державне телебачення політичну цензуру:

“Я переконаний, що зняття з ефіру програми “Толока” це справді прояв цензури і тиску на журналістів. Я впевнений, що ми говоримо не про адміністративні непорозуміння між президентом та віце-президентом телекомпанії, не про якісь випадковості чи творчі дискусії. А саме про ситуацію цензури і тиску на журналістів”.

Як каже Шевченко, докори щодо незнання мови дивно чути з вуст Докаленка – людини, яка щойно почала ту мову вивчати. Звинувачення у непрофесіоналізмі Шевченко називає “відмазкою”: за його словами, у ситуації з першим каналом, де є серйозні претензії до абсолютної більшості програм в ефірі, говорити про це не випадає. Що ж до непопулярності програми, то Шевченко навів останні офіційні рейтинги: у переліку кращих програм УТ-1 “Толока” впевнено обійшла новини і передачу “Парламентський день”.

Закриття єдиного політичного шоу на УТ-1 – найбільш резонансний, але не поодинокий випадок тиску на ЗМІ, – каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко. За його словами, кучмістська модель відносин держави з пресою повертається:

“В Україні почався не просто тихий наступ на свободу слова. Йдеться про появу нової старої моделі державного управління засобами масової інформації”.

Як повідомив Томенко, комітет з питань свободи слова та інформації планує заслухати на своєму засіданні керівництво Першого національного телеканалу, а відтак поінформувати про ситуацію Верховну Раду.

А тим часом керівники УТ-1 спростовують звинувачення щодо запровадження цензури. У повідомленні, поширеному прес-службою каналу, мовиться про те, що Віктора Павлюка давно попереджали про серйозні недоліки проекту “Толока”. “А оскільки якість програми не покращилась, то призупинення проекту стало логічним та прогнозованим кроком”, – сказано у повідомленні.

А між тим, як стало відомо, Президент України підтримав зняття програми “Толока” з ефіру УТ-1. Віктор Ющенко не вважає, що в даному разі йдеться про тиск на журналістів, і вірить, що дані інтерактивного опитування були сфальшовані на користь однієї із сторін. Водночас Ющенко наголосив, що зараз працює комісія, яка найближчим часом дасть повну інформацію про обставини інциденту.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG