Спеціальні потреби

Україна потребує інтенсивного залучення інвесторів


Понад 20 мільярдів доларів вклали інозмені підприємці в українську економіку за часи незалежності. Однак експерти зазначають – Україні потрібно в чотири – п'ять разів більше. Попри намагання влади, за рівнем інвестицій на душу населення країна і досі посідає одне з останніх місць у регіоні.

Американський виробник компютерів компанія “НР” майже два роки тому відкрила у Києві свою філію. Щомісяця вона випускає до 5 тиcяч десктопів. Комп’ютери продають на внутрішньому ринку. Керівництво компанії задоволене фінансовими результатами. Дослідження показують, що доходи українців ростуть і вони частіше можуть дозволити собі купувати дорогі речі, а серед них і комп’ютери компанії “НР”.

Поки що компанія планує збільшити виробництво комп’ютерів на своїй українській філії і постачати їх закордон. Однак зростання оплати праці в Києві може призвести до перенесення конвеєра подалі від столиці. Або навіть його закриття. Представник фірми Сергій Кадулін каже:

“Якщо в якийсь момент з’ясується, що комп’ютери, які виробляють в Чехії, або будь-якій іншій країні будуть більш конкурентним і вигіднішим за ціною для українських споживачів, звичайно “НР” перейде на такі поставки”.

Зростання доходів громадян відчувають і продавці авто. За минулий рік українці купили понад 370 тисяч автомобілів – майже на половину більше, ніж у 2005-му році. Український внутрішній ринок росте вражаючими темпами. Експерт із інвестицій Петро Кошуков говорить – це один із факторів, який приваблює іноземних інвесторів. За рік в Україну вклали понад 4 мільярди доларів.

Але значна частина із цих грошей – не ті інвестиції, які найбільше потрібні країні, вважає експерт. Від продажу іноземцям банків або “Криворіжсталі” – кількість робочих місць в Україні не збільшиться. Адже змінюється лише власник вже працюючого об’єкта.

Радник з питань іноземних інвестицій Петро Кошуков вважає: “Це просто зміщення контролю за підприємствами в бік іноземних інвесторів. Прямих іноземних інвестицій, які створюють нові підприємства тут фактично не спостерігається. Україна все ще програє конкурентну боротьбу за вкладення іноземних інвесторів своїм сусідам. Ми випередили лише Білорусь і Молдову. І за залученням інвестицій ми поки що перебуваємо у хвості. Всі інші країни регіону попереду нас”.

Процедури отримання різноманітних дозволів в Україні – досі складні і забюрократизовані. Гарантії поверення вкладених грошей практично немає. Ще одна потенційна небезпека для інвестора – рейдери. В Україні діє ціла система захоплення привабливих об’єктів. Керівник підприємства “Сатурн” Володимир Чміль говорить, що компанія захищалася від понад півсотні судових позовів. Минулого року на адвокатів витратили мільйон гривень. Об’єктами атак українських рейдерів нерідко стають і іноземні компанії. Володимир Чміль каже, що сьогодні рейдерство в Україні щонайменше на 30% зменшує виробництво, яке можна було б тут розвинути.

Щоб не програвати країнам регіону боротьбу за інвесторів потрібно ще декілька умов. Найперше інтеграція України у світову економіку, вступ до СОТ, нові хвилі приватизації, а також максимальне усунення політичних перешкод.

Вклавши півтора мільярда доларів, Сполучені Штати поки що посідають скромне шосте місце за обсягами інвестицій в Україну, поступаючись Німеччині, Кіпру, Австрії. Американські виробники досі придивляються до цього перспективного, але ризикованого ринку, вкладаючи значно більші суми в інші країни регіону.

XS
SM
MD
LG