Спеціальні потреби

Актуально

Стамбул – не лише центр туризму, але й паломництва

Напередодні Великодня українська судноплавна компанія “Укрферрі” організувала для журналістів паломницький тур до Стамбула. Метою круїзу стало прагнення привернути увагу до християнських святинь древнього міста – колиски православ’я.

Пасажирський теплохід “Південна Пальміра” зайшов у протоку Босфор. Ліворуч від борту Азія, праворуч – Європа. Обережно просуваючись вузькою смугою води поміж двох континентів, великий білий пароплав під українським прапором пришвартувався у порту Стамбула. Дехто із пасажирів, перехрестившись, вклонився древній землі.

Капітан Євген Крючкович каже: “Досі ми возили українців на роботу, тепер сподіваємося, що будемо возити паломників”.

Восьмипалубна “Південна Пальміра” – єдине судно, що залишилось у власності України з колишнього морського пасажирського флоту, який налічував 39 кораблів. Національна компанія “Укрферрі” купила судно у поляків і переобладнала його. Тепер тут є все необхідне для комфортабельного плавання – затишні каюти, бари-ресторани, перукарня і кінотеатр. Ще недавно основними клієнтами парому були перекупники, що їхали з України в Туреччину за крамом. Тепер “Південна Пальміра” пробує себе у ролі круїзного пароплава, зокрема запрошує на п’ятиденні круїзи “Одеса-Стамбул-Одеса” паломників до святих місць.

Першими, у переддень Великодня, паломницький маршрут проклали журналісти. Представники преси з усієї України, ступивши на борт судна в Одесі, через 24 години приємної подорожі Чорним морем опинилися у самому серці Другого Риму – столиці трьох стародавніх імперій. Перед очима краєвид, що відкривався колись козакам, які припливали сюди, у Царгород-Константинополь, на своїх чайках: славетна Свята Софія; трохи віддалік – Блакитна мечеть.

Першого дня журналістську делегацію приймали у Вселенському патріархаті – центрі світового православ’я. Саме сюди, на береги Босфору, звернені погляди православних українців, що сподіваються отримати від Константипольського патріарха автокефалію. Втім, запитати у самого патріарха про долю української автокефальної церкви так і не вдалося: глава усіх православних світу, патріарх Варфоломей у від’їзді.

У патріаршому храмі багато християнських реліквій: фрагмент мармурового стовпа, прив’язавши до якого, батожили Ісуса Христа. Дві інші частини цієї колони зберігають одну в Єрусалимі, другу в Римі, у соборі Святого Петра. Також тут збережені мощі Івана Золотоустого і Григорія Богослова – останки святих під час ІV хрестового походу були захоплені хрестоносцями і перенесені в Рим, де й пробули рівно 800 років. Їх зрештою повернув до Стамбула три роки тому Папа римський Іван Павло ІІ.

На свята службу в цій маленькій церкві править сам Вселенський патріарх. Православна громада Стамбула невеличка: зо три тисячі вірних. Проте десятки й сотні тисяч православних з усього світу приїжджають сюди щороку вклонитися християнським святиням.

Ні, з України досі не було організованих груп паломників, – хитає головою помічник патріарха, диякон Андреус. Усім християнам України він передає грецькою мовою побажання миру і злагоди:

“Для всіх нас, хто вірить у Христа, зичу бути братами і сестрами, і просувати церкву вперед у любові й гармонії”.

Крім відвідин Вселенського патріархату, на паломників у Стамбулі чекає 80 древніх православних храмів, 20 із них – чинні. Більшість цих візантійських церков після завоювання турками Константинополя були перероблені на мечеті: до храмів прибудували мінарети, а замість православних вівтарів поставили мусульманські.

Мінаретами оточена й славнозвісна Свята Софія. Побудована римлянами як християнський собор, Софія впродовж кількох століть служила мечеттю, сьогодні ж стала музеєм. Цей найдревніший християнський храм світу, старший на десять століть за собор Св. Петра у Римі, вражає своєю величчю: він у п’ять разів більший за свою точну копію - Софію Київську.

“О Соломоне, я перевершив тебе!” – так, за переказами, вигукнув візантійський імператор Юстиніан, оглядаючи зведений за його наказом у VI столітті собор.

Для громадян України Стамбул і його християнські святині досі залишаються невивченою територією, – констатує під час прес-конференції, влаштованої просто на кораблі, генконсул України у Стамбулі Володимир Пузирко:

“На жаль, дуже мало українців відвідує Стамбул, як паломники. Безперечно, всі знають, що у Стамбулі є Свята Софія і Константипольський патріархат, багато людей знають про те, що тут діє багато церков, але на жаль, паломництво не є ще дуже розвинутим”.

За словами консула, проблема полягає у недостатній обізнаності та браку інформації. Проте, на його думку, вже близький час, коли вічне місто, що досі асоціювалося здебільшого з юрбами перекупників та скандалами, пов’язаними з торгівлею людьми, стане для українців тим центром духовного паломництва і туризму.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG