Актуально
За що і для чого стоять українці на майданах столиці
Уже десять днів у Києві мітингують. Днями до прихильників провладної коаліції, що розташтувалися на Майдані Незалежності, долучилися опозиціонери, що проводять власну акцію на Європейській площі. Ось які настрої панують в обох таборах, що розділені лише п’ятьмастами метрами Хрещатика, але діаметрально протилежні за переконаннями.
“Блакитний Майдан” намагається до дрібниць копіювати колишній помаранчевий. Сцена, з якої виступають естрадні зірки і політики, ді-джей, що кидає в юрбу закличні гасла, стрічки, прапори і пряма трансляція по телевізору.
Деталі схожі, але копія навіть приблизно не нагадує оригінал. Не тільки тому, що тут співають про Радянський Союз, вимахують прапорами Донецької республіки, п’ють пиво і грають в карти. Просто нинішній Майдан сам не дуже уявляє, за що стоїть:
- Ідея. Україна. Загалом ми приїхали підтримати Донецьку область.
- За що стоїмо? За свободу слова. За Партію регіонів.
- Я за соціалістів. Почула по радіо, по телевізору – думаю, ану, піду підтримаю своїх людей. Я не прийшла, щоб підробити трошки, ні, мені вистачає. Просто розважиться, розслабиться, отак!
- Мені голова сільської ради сказала, що можна їхати. Я й поїхав. Із 2002-го року ніде не працюю, бо в селі нема нічого. Колгосп розпався, все розпалося. А тут може підроблю трішки.
- Я тут стою і отримую 50 гривень. Це не багато, але й не мало – так собі.
- Може щось колись і заплатять. Вчора, наприклад, день так простояв. А сьогодні - побачимо.
- За Януковича. Ура! Ура! Ура!
За п’ятсот метрів від розмаю блакитно-рожево-червоних прапорів – інші прапори і інша музика. Помаранчеві на Європейській площі розпочали альтернативну безстрокову акцію “Геть зраду!”. Сподівання на її масовість за рахунок киян не виправдались: столиця у колишніх помаранчевих кумирах розчарована. Проте старі перевірені “кадри Майдану” все ж приходять підтримати президента:
- Я прийшла, на Майдані я була весь час і тепер не можу більше терпіти. Навіть, не зважаючи на те, що мене ноги болять, я прийшла сьогодні і буду відстоювати демократію.
- Мені дуже страшно навіть уявити, що, не дай Боже, Конституційний Суд прийме рішення і відмінить Указ президента. Я дійсно переживаю і думаю, що я наступного дня прокинуся і буду вже жити не у вільній Україні, а у Радянському Союзі. А мені абсолютно цього не хочеться.
Загалом до нинішніх масових акцій Київ залишається байдужим. Столичні мешканці поспішають у своїх справах, обминаючи і біло-блакитних, і помаранчевих:
- Мені здається, це пуста трата часу. Треба почекати на рішення Конституційного Суду. А взагалі це вже якось на фарс схоже.
- Набридли вони мені, і одні, і другі.
Всі новини дня
Єльченко: Реакція ООН на підрив Каховської ГЕС квола і запізніла. Відео
“Ми можемо вже відверто стверджувати про те, що ООН знаходиться в глибокій кризі. До речі, ще одне підтвердження цього – дуже квола і запізніла реакція сьогодні на підрив Каховської ГЕС”, - заявив колишній представник України в ООН Володимир Єльченко.
"Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", – Столтенберґ. Відео
"Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ
- Голос Америки
"Україна мусить перемогти" - посол США в ОБСЄ відреагував на руйнування дамби в Каховці

"Обурливим актом екологічного руйнування" назвав вибух на Каховській ГЕС посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. Він вказав, що Росія з початку війни виявляє неповагу до життів цивільних та інфраструктури.
"Руйнування дамби в новій Каховці є обурливим актом екологічного руйнування, який наражає на небезпеку життя та добробут сотень тисяч українців, а також природнє середовище, - твітує посадовець. - З початку цієї війни, Росія не виявляла жодної поваги до життів цивільних та інфраструктури. Україна мусить перемогти".
В Європі вказують - Росія відповідатиме за руйнування цивільної інфраструктури.
"Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", - написав у Twitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Як повідомляв Голос Америки, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на тому, що підрив дамби становить загрозу для тисяч життів і ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні.
"Неспровокована агресивна війна президента Путіна проти України надовго змінила наше безпекове середовище. Росія зруйнувала мир у Європі. Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу. Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", - заявив генсек НАТО.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі закликав не забувати, що до цих подій призвела невиправдана агресія Росії.
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені, - каже Клеверлі. - Мені ще занадто рано давати якусь оцінку ситуації по суті. Але, звісно, варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну. Ми продовжуватимемо оцінювати ситуацію, що розвивається, але, звичайно, ми повторюємо те, що ми говорили протягом цього конфлікту, що найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська".
Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву".
"Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні. Український президент Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема йдеться про скликання засідання Ради Безпеки ООН. Росія, натомість звинувачує Україну в "саботажі" на дамбі.
"Найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська", – Джеймс Клеверлі. Відео
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені... Варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну", – міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі
- Голос Америки
США зробили все можливе, щоб підготувати українців до контрнаступу - Кірбі

Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі прокоментував надання Україні додаткових систем Patriot, навчання українських пілотів на винищувачах F-16, а також готовність українців до контрнаступу.
Надання Україні винищувачів F-16 - одна з тем під час перемовин між президентом США Джо Байденом та прем’єр-міністеркою Данії, Метте Фредеріксен, під час її візиту до Вашингтона, сказав Кірбі.
Водночас Кірбі відмовився коментувати ймовірний початок українського контрнаступу, але зауважив, що на думку Білого Дому, США надали українцям усе необхідне для початку операції.
"Я не буду говорити за українських військових. Це мають коментувати вони, - сказав Кірбі про контрнаступ і додав, - що я можу коментувати - так це те, як важко ми працюємо, щоб переконатись що вони готові. Незалежно від того, чи почнеться контрнаступ зараз, чи незабаром, чи коли вони самі вирішать, - президент переконаний, що ми зробили все можливе протягом останніх 6,8 місяців або більше, щоб вони (українці- ред.) мали все необхідне обладнання, навчання та можливості для досягнення успіху".
Посадовець також відмовився коментувати чи планують США надавати Києву додаткові системи Patriot. Але зауважив, що ППО знаходиться в пріоритетах серед переліку оборонного озброєння, яке надається.
"Ми вже багато-багато місяців віддаємо пріоритет протиповітряній обороні. І в нашому останньому пакеті минулого тижня, були додаткові ракети-перехоплювачі… Щодо систем Patriot, то їх небагато, ані у нас на складах, ані ні на складах країн, які їх придбали. Але знову ж таки, я не буду коментувати наперед. Ми знаємо, що протиповітряна оборона є пріоритетом, і ми знаємо, наскільки добре системи Patriot показали себе в Україні", - відповів Кірбі.
Джона Кірбі також попросили прокоментувати заяву Зеленського для Wall Street Journal, що "домінування Росії в небі над зоною бойових дій означатиме, що багато українських військових загинуть в процесі контрнаступу". Посадовець заявив, що він не вправі коментувати потенційні втрати українців, і вкотре підкреслив, що Білий Дім зробив усе можливе для підготовки до контрнаступу.
"Я не вважаю, що було б доцільно, щоб ми коментували оцінки українських військових щодо того, які втрати вони можуть понести….ми зробили все можливе, щоб підготувати їх. І це стосується не лише конкретного озброєння, а й навчання та способів їхнього використання. І що навіть важливіше, як інтегрувати ці можливості на полі бою, у те, що ми називаємо маневрами різного типу зброї. Що, на думку українців, є необхідним для успішної наземної, контрнаступальної операції", - вважає Кірбі.
Форум