Спеціальні потреби

Суддя Станік опинилася у центрі корупційного скандалу


На вівторок Конституційний Суд України запланував слухання щодо законності президентського Указу про розпуск Верховної Ради. З відповідним поданням звернулися 53 народні депутати. Суд має поставити остаточну крапку в конфлікті між президентом, урядом і парламентом. Проте ще до початку слухань спалахують скандали, які змушують експертів сумніватися в неупередженості суддівського вердикту.

Долю Верховної Ради Конституційний Суд вирішуватиме рано вранці у вівторок. Доленосні слухання були спершу призначені на 11 квітня, проте згодом перенесені на тиждень – у зв’язку із заявою п’ятьох суддів про тиск, який нібито чинять на них проурядові сили. Водночас зі скаргами на політичний тиск, навколо Конституційного Суду спалахнув інший скандал – корупційний, у центрі якого опинилася заступник голови КС Сюзанна Станік.

Призначена доповідачкою у справі про легітимність президентського указу, Станік закликала главу держави забезпечити початок слухань 17 квітня. З таким зверненням суддя виступила минулої п’ятниці в ефірі 5-го каналу, заявивши, що проти неї ведуть “брудну кампанію дискредитації”. Як було сказано, це робиться, щоб її відволікти, змусивши, замість готуватися до розгляду справи, ходити по судах і відстоювати власну честь та гідність.

“Я це обов’язково зроблю, – пообіцяла Станік, – але після того як виконаю свій святий обов’язок перед народом України і доповідатиму у цій справі”.

Телезвернення судді стало реакцією на звинувачення, висловлене в деяких ЗМІ, про начебто отриманий нею хабар у вигляді двох квартир. Така інформація з’явилась на сайті “Реальна політика”. Як стверджує інтернет-видання, у березні цього року було нотаріально засвідчено договір, за яким громадянка України Оксана Антоненко подарувала Сюзанні Станік дві квартири у Несторовському провулку в центрі Києва. Автор статті розцінює подарунок вартістю в два мільйони доларів як підкуп з метою забезпечити потрібне рішення Конституційного Суду. Раніше на цьому ж сайті були оприлюднені роздруківки розмови, яка нібито відбулася між Станік і заступником міністра юстиції Оленою Лукаш і в якій колишня регіоналка просить суддю зробити заяви щодо неконституційності президентського указу.

Із закликом спростувати інформацію про підкуп до судді-доповідача звернувся народний депутат від “Нашої України” Руслан Князевич. Як він заявив на скликаній у минулий четвер прес-конференції, Станік повинна пояснити свій зв’язок із дарувальницею квартири та обставини дарування, якщо така подія відбулася. На думку Князевича, суддя мусить негайно, ще до початку слухань 17 квітня, відреагувати на звинувачення на свою адресу. Якщо факти не підтвердяться, тоді відповідальність має нести Інтернет-видання; якщо ж підкуп справді мав місце, тоді Конституційний Суд повинен відсторонити Станік від слухань, – вважає народний депутат.

Коментуючи ситуацію, експерти не виключають можливість економічного стимулювання суддів Конституційного Суду заради досягнення бажаного вердикту. Поки чіткої відповіді на звинувачення нема, залишаються сумніви. Керівник Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут каже:

“Ми знаємо, що політичний тиск не настільки сильний, як тиск економічний. Чи мав він місце, чи ні, ми можемо тільки здогадуватись. І щоб розвіяти ці сумніви, суспільство повинно краще розуміти ситуацію. Було б добре, щоб суддя краще спростував ці здогади, чутки, ніж у цьому питанні існувала би будь-яка недоказаність. Але це справа виключно самої Сюзанни Станік, а ніяким чином не справа суду чи депутатів ВР. Вона повинна сама визначитись, чи вона готова йти на такий крок і дати якісь відповіді громадянському суспільству, чи вона готова не звертати уваги на всі запити з боку громадянського суспільства. Якщо певна інформація, певний запит є від суспільства, то на нього бажано відповідати для того, щоб залишитися чистим, відкритим у цьому питанні. Адже питання вартує значно більше, ніж дві квартири”.

А тим часом як стало відомо, Служба безпеки України підтвердила передачу майна на 12 мільйонів доларів близькому родичу судді Конституційного Суду Сюзанни Станік. Про це заявив на брифінгу виконувач обов’язків голови СБУ Валентин Наливайченко. Він підтвердив також обґрунтованість скарг на політичний тиск, з якими раніше виступили п’ятеро суддів Конституційного Суду.

XS
SM
MD
LG