Спеціальні потреби

Актуально

В історії Росії Єльцин залишиться суперечливою постаттю

Епоха Єльцина – це час, коли історія творилася щодня. Радянський Союз, у вічність якого вірили не лише власні громадяни, але і деякі американські науковці, припинив існувати. Комунізм – ідеологія, яка панувала десятиліттями, була розвінчана та відкинута мільйонами. Устрій життя, у незмінність якого за часів застою було неможливо не вірити, змінився мало не за один день.

Час президентства Єльцина був також визначальним періодом і в історії України. Саме Борис Єльцин, Леонід Кравчук та Станіслав Шушкевич підписали угоду в Біловезькій пущі, на основі якої було створено СНД, закріпивши тим самим незалежний статус України.

На формування світогляду колишнього партійного функціонера Єльцина, на думку колишнього посла США в Україні Вільяма Ґрін Міллера вплинула парламентська фракція Міжрегіональна депутатська група, яка його підтримувала. Ця потужна політична сила об’єднувала депутатів різних поглядів та національностей.

Вільям Ґрін Міллер зазначає: “У той час панувало надзвичайне піднесення, поєднання ідей. І група Єльцина відповідала цьому, була під впливом цих віянь. Я думаю, що його ідея щодо самовизначення також сформувалася під впливом поглядів Сахарова. Це було йому близьке. Я чув, коли він казав, що республіки мають йти власними шляхами, якщо їхні люди цього хочуть. Те саме він повторив при зустрічі з Кравчуком, коли була підписана угода. Потім, сказав Єльцин, вони можуть повернутися назад. Але це – їхнє рішення.

На думку професора Інституту європейських, російських та євразійських досліджень Джорджтаунського університету Анжели Стент історія потребувала саме таку людину як Єльцин:

“Він був колишнім комуністичним бюрократом, який зруйнував Радянський Союз. Єльцина можна назвати “термінатором”: він вирішив, що система не може далі так працювати, і в нього вистачало сміливості її знищити”.

За часів Єльцина громадяни Радянського Союзу ознайомилися з принципами демократії. Він розпочав реформи у ЗМІ, ввів принципи політичної змагальності. Звичайно, Борис Єльцин не був ідеальним демократом. Ніхто, хто походив із Радянського Союзу, не міг стати демократом в такому сенсі, як це розуміють на Заході. Але він поділяв принцип плюралізму думок та свободи слова. Колишній президент розумів, що люди мають бути звільнені з-під постійного контролю та мати можливість самим обирати своє життя”.

Роль Єльцина в падінні комуністичної ідеології важко переоцінити. Заступник директора Московського центру Карнеґі Дмитро Тренін вважає:

“Без Єльцина демократична хвиля ніколи б не здобула того популістського, антикомуністичного забарвлення. Без нього Росія напевно ніколи б не розпочала ту внутрішню боротьбу всередині Радянського Союзу, яка в результаті призвела до його розпаду”.

Втім, чимало дій Єльцина піддають жорсткій критиці. Стент, зокрема, вказує на 1993-й рік, коли Єльцин наказав стріляти з танків по будинку парламенту. Також саме Єльцин, рік після цього, розпочав військовий наступ на Чеченську Республіку, який коштував десятки тисяч життів.

Професор Анжела Стент каже: “Це – змішана картина. Я думаю, що сьогодні чимало росіян дивиться назад та пов’язує демократію і ринкову економіку з бідністю, слабкою Росією, з лідером, який інколи був для них публічним приниженням”.

Натомість Дмитро Тренін вважає, що попри великі прорахунки у політиці Єльцина було й чимало позитивного:

“Звичайно, він припускався великих помилок. Це і приватизація радянської економіки, яку робили по-розбійницьки, правління олігархів, війна в Чечні та чимало іншого. Але я не думаю, що в історії залишаться саме ці негативи. Я вважаю, що саме позитиви візьмуть гору”.

І тисячі людей, які прийшли до Собору Христа Спасителя попрощатися з Борисом Єльциним, є цьому підтвердженням.

Всі новини дня

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу, які заплановані на листопад. Зараз тривають внутрішньопартійні вибори – так звані праймеріз, які мають визначити єдиних кандидатів від партій в кожному окрузі.

Зеленський в інтерв’ю Washington Post: поставки важкого озброєння суттєво змінили ситуацію на полі бою. Відео

Незабаром до України прибуде більше безпекової допомоги зі США. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков за підсумками розмови з головою Пентагону Ллойдом Остіном. Очільники оборонних відомств також обговорили проведення нового засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”.

«Я прошу вірити в Україну» – Резніков про хід війни, плани мобілізації та військову допомогу США. Інтерв'ю

«Україна має домовленості зі США щодо невикористання американської зброї по території Росії. Але обмежень щодо тимчасово окупованих територій України немає», – розповів міністр оборони України Олексій Резніков в ексклюзивному інтервʼю Голосу Америки.

"Літуни"- група активістів із Сан-Франциско оранізовує передачі медичної та гуманітарної допомоги в Україну

На допомогу Україні приходять "літуни". У Сан-Франциско з'явилась група активістів, яка налагодила систему передачі медичної та гуманітарної допомоги через приватні перельоти. Таким чином уже передали більше 350 валіз. З літунами поспілкувалась наша Христина Шевченко.

Іван, родом із Одеси, який вже 5 років живе у Сан-Франциско, де працює в тех індустрії. Та сьогодні у нього інша робота.

Іван координує "літунів" - групу активістів, які організувались для того щоб перевозити допомогу в Україну валізами під час приватних перельотів з Сан-Франциско. Так перевезли тонни життєво необхідних речей.

"Де купити всі ці речі нашим військовим є, але проблема в тому як їх відправити, бо між Каліфорнією і Україною 12 тисяч кілометрів. Я побачив якщо ці всі потоки оптимізувати, якщо одна людина, яка летить бере не три сумки з собою а 10 чи 20, то ми можемо відправляти допомогу яка потрібна українським військовим. Тобто, наприклад, є людина якій треба відправити турнікети, наколінники своєму братові, знайомому, вона виходить на нас", - пояснює Іван Гайд, координатор руху "літунів".

Ідея сподобалась друзям Івана - Андрію та Максимові. Так і створили ядро руху та прозвали себе "літунами", хоча насправді самі хлопці не літають, а виконують функцію посередників.

Якщо хтось хоче переправити вантаж з гуманітарною допомогою, медикаментами і захисним спорядженням вони звертаються до "літунів". "Літуни" ж у групах на Facebook шукають людину, яка летить з Сан-Франциско до Європи і домовляються аби та перевезла додатковий багаж. Ось наприклад знайшли Арсена, який із Сан-Франциско летить до Варшави. Він радо погодився на пропозицію "літунів".

"Я роблю це щоб відчувати себе корисним. Дуже важко відчувати себе корисним, якщо вся допомога зводиться лише до передачі грошей, таким чином моя поїздка мені здається менш порожньою і більш змістовною",- каже Арсен.

Арсен уже полетів, а сьогодні "літуни" відправляють новий вантаж. Людина яка буде з ним летіти до Варшави вирішила себе не афішувати. Валізи, які вона сьогодні отримає вона побачить вперше. Літуни подбали і про пакування цінної допомоги. Організували цілий рух пошуку валіз і сумок у Сан-Франциско. Цим займається Максим.

"В мене в гаражі ми збираємо пусті валізи, найбільше у мене було 83 пусті валізи, зараз 20 чи 30 валіз. Що ми робимо? Ми йдемо по друзях, по знайомих, на роботі просто до американців і просимо у них валізи. І тоді люди яким треба щось відправити в Україну їм не треба купувати нову валізу вони можуть прийти до мене і я їм дам валізу правильного розміру",- ділиться Максим Павлишин.

Андрій розповідає - перед кожним польотом роблять інвентаризацію багажу.

"Ну от наприклад у нас є одна валіза в якій є всі ці речі, ці всі речі запиані у Івана і ми просто їх перевіряємо перед тим як відправити. Наприклад це медична допомога, турнікети, навіть телефони передають", - пояснює Андрій Губенко, активіст "літунів".

Іншим елементом системи є домовленості з авіалініями. Адже не всі погоджуються на таку кількість додаткового вантажу. Допомагає літунам домовитись з авіалініями Ярема. Засновник громадської організації "Громада".

"Готую лист, іду спілкуюсь з авіакомпаніями, кожен раз сюжет інший і домовленості інакше відбуваються, хтось дає знижку, хтось безкоштовно дозволяє відправити гуманітарну допомогу, більшість ідуть назустріч, більшість розуміє масштаби трагедії в Україні", - розповідає Ярема Кузишин, співзасновник громадської організації "Громада".

Більшість авіаліній погоджуються надати знижки або ж пропускає валізи безкоштовно. У Варшаві каже Іван, у організації ж людина, яка забирає вантажі. Також у Львові є людина яка їх розподіляє і відправляє конкретним підрозділам.

"Час дуже важливий, у нас була людина, яка відправляла щось своєму знайомому і на жаль, коли сумки були у літаку ця людина загинула, а ви уявляєте, якби ми відправляли іншим поштовими компаніями, які відправляють місяць, скільки таких би людей загинуло",- каже Іван Гайд.

"Літуни" хочуть щоб їхній приклад надихнув українські громади й в інших штатах.

Дивіться також: У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео

Екперти США закликали Байдена не дозволяти Путіну перебрати ініціативу у війні в Україні

Фото: президент США Джо Байден, серпень 2022 року REUTERS/Лі Міллз

17 відомих американських експертів в статті для The Hill закликали президента США Джо Байдена різко збільшити допомогу Україні, щоб підтримати контрнаступ.

Серед співавторів статті, колишні командувачі Сил США в Європі Філіп Брідлав та Веслі Кларк, екс-високопосадовці Пентагону Дебра Кейган, Евелін Фаркас та Александер Вершбоу, колишні посли США в Україні Джон Гербст та Вільям Тейонр, та інші.

Експерти розкритикували стратегію уряду США, за якою надається достатньо допомоги для протистояння, але недостатньо для відвоювання захоплених Росією територій. "Через перестороги щодо провокування ескалації Росією (звичайної та ядерної) ми насправді віддаємо ініціативу російському президентові Володимиру Путіну і зменшуємо тиск на Москву, спрямований на те, щоб Росія припинила агресію і серйозно поставилась до перемовин", - йдеться в статті.

Зокрема, дослідники закликають збільшити кількість HIMARS, а також надати Україні далекобійні снаряди ATACMS, дальність дії яких сягає 300 км, а на дипломатичному фронті, утриматись від спроб переконати Україну розпочати перемовини на невигідних умовах.

Будь-яка "стратегічна перерва", лише дасть час Путіну, щоб перегрупувати свої війська для нових дій, переконані автори статті. Україна має отримати можливість відтіснити російські війська з територій зайнятих з лютого цього року, а згодом і звільнити території, захоплені Росією після 2014 року, вважають експерти і наголошують, що перемога України зменшує ймовірність того, що американським військам доведеться брати участь у прямому протистоянні проти російських сил.

Автори статті закликають не піддаватись на російський ядерний шантаж. Коментуючи заяву радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана, озвученій на Аспенському безпековому форумі цього місяця про те, що США хочуть уникнути "Третьої світової війни", аналітики вказали, що ядерне стримування все ще діє і Росії вигідно погрожувати ядерною зброєю, але не застосовувати її.

Якщо ядерний шантаж Росії спрацює з Україною, Путін зможе використати його і щодо країн НАТО, додають експерти.

"Якщо ми дозволимо Путіну залякати нас не давати зброю необхідну Україні, щоб зупинити російський ревізіонізм, що станеться, якщо він розмахуватиме своєю ядерною чарівною паличкою над країнами Балтії? Чому адміністарція вважає, що Путін не насмілиться зробити це з Естонією, або Польщею, якщо тактика спрацює в Україні?" - задають питання експерти.

Більше

XS
SM
MD
LG