Спеціальні потреби

Актуально

Яценюк: Україна є важливим гравцем на європейському ринку  (ВІДЕО)

У Вашингтоні цими днями з офіційним візитом перебуває міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк. У понеділок він, зокрема, провів зустріч з комітетом США-ЄС з питань України, зустрівся із заступником міністра торгівлі і виступив під час обіду із бізнес-елітою. Арсеній Яценюк оглянув земельні ділянки у Вашингтоні, запропоновані під спорудження пам'ятника жертвам Голодомору в Україні та українського культурного центру. У планах міністра зустріч із Держсекретарем США Кондолізою Райс та законодавцями, зокрема із головою сенатського комітету із міжнародних відносин Ричардом Луґаром.

У своєму щільному графіку Арсеній Яценюк знайшов час для інтерв’ю з Андрієм Годованцем для “Голосу Америки”.

АГ: Пане Арсенію, в інституті Карнеґі Ви сказали, що представите своєрідний тип “дорожньої карти” для україно-американських стосунків. Що Ви мали на увазі?

АЯ: Це було попередньо погоджене рішення українсько-американською стороною, для того, щоб в одному документі інкорпорувати цілий ряд питань, які потребують двостороннього вирішення на мікро- та макрорівні. Ми підготували проект цільового плану дій, який розглядатимуть у вашингтонській адміністрації. І буде прийняте рішення про доцільність чи недоцільність, але в будь-якому випадку той порядок денний, який виписаний у “дорожній карті” однозначно виконуватимуть.

Ми заторкнули досить глобальні проблеми. Слід розуміти, що Україна не є окремим елементом поза глобалізованим світом. Відтак, всі виклики, які притаманні цілому світові, мають відношення і до України. Україна має чимало викликів в енергетичній сфері. Україна має цікавий досвід щодо функціонування енергетичної системи в європейському просторі. І одним із ключових елементів є наші пропозиції щодо посилення співпраці між країнами-транзитерами, країнами-постачальниками енергетичної продукції і країнами-споживачами за участю Сполучених Штатів, як доволі серйозного фінансового інвестора, який може бути допоміжним інструментом в реалізації енергетичної політики.

У контексті цього діалогу є цілий ряд проблем, які потребують вирішення. США всіляко сприяють Україні у питанні вступу в СОТ. Пригадаємо, що 2006-го року ми мали надзвичайний прогрес у двосторонніх економічних стосунках. Була знята поправка Джексона Венніка, яка ще й досі залишається щодо деяких пострадянських країн. Україна позбавилася цього доволі негативного радянського минулого, також Україна підписала двосторонній протокол щодо вступу в СОТ. Ми вирішили цілий ряд проблем щодо допуску української продукції на американські ринки. США підтримують прагнення України інтегруватися в економічне співтовариство, це власне і є другим пунктом нашого візиту. Слід сказати, що США є найбільшим донором за час всієї української незалежності. Нагадаю, що станом на 2006-й рік загальний обсяг донорської допомоги США сягнув трьох мільярдів доларів за весь період незалежності. США всіляко підтримують українські демократичні реформи.

АГ: Ви мали зустріч з українським конгресовим кокусом, розкажіть детальніше про що йшлося на цій зустрічі?

АЯ: Визначальним є те, що ми маємо серйозну підтримку американських конгресменів. У сучасній конструкції у США вирішувати питання без Конгресу просто неможливо. І таким чином члени українського кокусу це люди, які дуже позитивно налаштовані на вирішення українських проблем.

Наведу приклад, один із американських конгресменів підтримує програму оздоровлення українських дітей, якою опікується перша леді України, Катерина Ющенко. Це є надзвичайно суттєвий прогрес в українсько-американських стосунках, адже це ті практичні речі, які цікавлять кожного українця. Таких прикладів багато. І саме на практичній та прагматичній роботі була зосереджена наша зустріч з американськими конгресменами.

АГ: Чи прозвучали якісь цікаві пропозиції щодо того, як Україна може вийти з нинішньої політичної кризи?

АЯ: Я думаю, що вони чули більше пропозицій від Міністерства закордонних справ України. Ми не хотіли б втягувати будь-яку країну у вирішення внутрішньої політичної ситуації. Це справа українських політиків. І ми доволі дорослі, щоб зрозуміти, що українська політична еліта зможе самостійно впоратися з тими проблемами, які сьогодні тимчасово існують. Ми навіть не назвемо цю ситуацію кризовою. Це є тим, що називається демократія.

Справді проходить певний процес трансформації українського суспільства та політичної еліти. Але ми знайдемо вирішення цих проблем. І ми порадили американській стороні не втручатися у ці внутрішньополітичні процеси.

АГ: У Вас запланована зустріч із Держсекретарем США Кондолізою Райс, що обговорюватимете на ній?

АЯ: Насамперед ми обговорюватимемо загальносвітову проблематику, починаючи з Ірану та Іраку, нерозповсюдження зброї масового знищення. Серед іншого обговорюватимемо внутрішню проблематику країни. Ключовий блок запитань стосуватиметься юридичної реформи в Україні та вступу до СОТ.

Також важливим елементом є питання боротьби з корупцією в Україні. І корпорація “Виклик тисячоліття” вже підготувала відповідний фінансовий пакет близько 45 мільйонів доларів на вирішення проблеми боротьби з корупцією в Україні. Також серед важливих питань буде обговорення цілого ряду загроз, боротьби зі СНІДом та іншими захворюваннями.

АГ: Чи стоїть на порядку денному вашого візиту питання енергетичної безпеки України?

АЯ: Україна є важливим гравцем на європейському ринку у питанні енергобезпеки цілої Європи. Адже 80% транзиту газу іде саме через українську територію таким чином український вплив є визначальним на європейську політику безпеки і Україна неодноразово заявляла про необхідність формувати трьохсторонній діалог за участю Європи та США щодо енергетичної політики. Але такий діалог повинен включати Російську Федерацію, як монополіста.

Всі новини дня

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

США нададуть підтримку українському бізнесу на Заході країни. Документ про це сьогодні підписали Банк Львів та Фінансова корпорація розвитку США. Йдеться про угоду на 15 мільйонів доларів кредитних ресурсів. З посадовцями у Львові розмовляла Мирослава Гонгадзе.

Громадські організації, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією в США. Відео

Представники 4 громадських організацій, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією Сполучених Штатів. На слуханнях були присутні представники як з України, так і зі США та Литви. Волонтери наголосили, що допомога Заходу часто є недостатньо швидкою.

Американку Бріттні Ґрайнер обміняли на росіянина Віктора Бута – деталі з Білого дому. Відео

США обміняли увʼязнену в Росії американську баскетболістку Бріттні Ґрайнер на Віктора Бута – росіянина, який відбував термін у США за торгівлю зброєю. Більше про важливість цієї події та деталі з Білого дому – розповідає Юлія Ярмоленко.

Дві гуманітарні організації були обстріляні у Донецьку – речник ООН

Власниця зруйнованої квартири збирає свої речі в житловому будинку, який постраждав від обстрілу під війни Росії проти Україн. Донецьк, що на підконтрольній Росії території України, 6 грудня 2022 року. REUTERS/Олександр Ермоченко

Щонайменше дві гуманітарні неурядові організації були вражені під час атак на місто Донецьк, люди в будівлях не пострадждали, але одна людина була вбита поруч з будинком і одна поранена, речник ООН повідомив журналістам.

Під час щоденного брифінгу у четвер, 8 грудня, речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік повідомив про напад у підконтрольній Росії частині Донецька, який стався цього тижня.

«Наші колеги з гуманітарних організацій повідомили нам, що офіси щонайменше двох гуманітарних неурядових організацій були вражені під час атак на місто Донецьк, у частині країни, яка зараз знаходиться під контролем Росії. Ці інциденти відбулися 5 і 6 грудня, і в одну з будівель двічі вдарили два дні поспіль», – сказав Дюжаррік під час брифінгу, повідомляє кореспондентка англомовної редакції «Голосу Америки».

Як зазначив представник ООН, за словами працівників гуманітарних організацій, внаслідок обстрілів постраждали не лише об’єкти, які зазвичай використовуються для роздачі допомоги, але й транспортні засоби організацій, які там перебували.

«Співробітники гуманітарної допомоги були на місці та готували пакунки з допомогою для роздачі, коли обстріляли будівлі. Всередині будівель ніхто не постраждав, але за їхніми межами атаки призвели до загибелі принаймні одного мирного жителя та ще одного поранено», – сказав речник ООН.

Посилаючись на колег, він наголосив, що «міжнародне гуманітарне право чітко говорить про те, що атаки ніколи не повинні бути спрямовані на цивільних осіб або цивільну інфраструктуру, і необхідно вживати постійних заходів, щоб оминати їх».

Відповідаючи на питання про те, чи відомо, хто вчинив обстріл, Дюжаррік сказав, що органзація не має «ні повноважень, ні присутності, ні можливості» проводити розслідування. Він також не назвав самі гуманітарні організації, чиї приміщення постраждали від обстрілів. «Незважаючи на це, ми знаємо результат», – додав речник ООН.

Як повідомили ЗМІ на підконтрольній Росії території Донбасу, українські сили з установок «Град» у ці дні проводили обстріли Київського та Куйбишівського районів Донецька, в результаті яких загинуло шестеро людей.

Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культри та інформації України заявив 6 грудня, що російській війська «вкотре обстріляли Донецьк і звинуватили Україну».

«6 грудня окупаційна влада Донецька заявила, що ЗСУ обстріляли місто та вбили шістьох людей. Але це – неправда», – мовиться у повідомленні, опублікованому на сторінці відомства у Facebook.

«Якщо звернути увагу на розташування місць прильотів, стає очевидним, що запуски відбувалися з окупованої території. ЗСУ аж ніяк не могли завдати такого удару зі своїх позицій. Адже тоді снаряду довелося би розвертатися на 180 градусів у повітрі, а це – неможливо», – мовиться у повідомленні.

«Голос Америки» не може незалежно перевірити цю інформацію.

За даними ООН, через війну понад 14 мільйонів українців стали вимушеними переселенцями, з них 6,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб в Україні та понад 7,8 мільйона біженців, зареєстрованих по всій Європі.

Згідно зі звітом УВКПЛ ООН з прав людини, з початку вторнення Росії станом на 6 грудня в Україні постраждала 17 181 особа з числа цивільного населення, 6 702 цивільних було вбито, але представники організації кажуть, що «реальні втрати набагато більші».

Минулого місяця заступниця речника ООН на брифінгу в Нью-Йорку повідомила, що з лютого 2022 року «працівники гуманітарних організацій надали критично важливу допомогу та послуги захисту приблизно 13,5 мільйонам людей у всіх регіонах України».

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Ти можеш вважати себе ким завгодно, але якщо Збройні Сили України не стримають ворога, ти будеш ніким», – Сергій Притула, засновник благодійного фонду Сергія Притули. Повне інтервʼю з Сергієм Притулою дивіться згодом на YouTube Голосу Америки Українською чи на нашому сайті.

Більше

XS
SM
MD
LG