Спеціальні потреби

Актуально

Звільнені судді КС подали оскарження в Генпрокуратуру

Україні коментують звільнення президентом двох суддів Конституційного Суду. Президентська сторона наполягає на тому, що глава держави діяв у межах своїх повноважень. Коаліція заявляє, що Ющенко “штовхає Україну на шлях анархії та хаосу”. А тим часом звільнені судді звернулися в Генпрокуратуру.

Звільнивши суддю Конституційного Суду Сюзанну Станік, президент діяв у межах своїх повноважень. Про це в інтерв’ю РБК “Україна” заявив радник глави держави Микола Полудьонний. Як він нагадав, Конституція надає президентові право звільняти суддів, призначених за його квотою, без голосування в парламенті. Полудьонний визнав існування правової колізії у цьому питанні – адже в Законі про Конституційний Суд сказано, що суддів звільняє Верховна Рада. Однак підкреслив, що Основний Закон дає чітку норму: суддів звільняє той, хто їх призначив.

Своєю чергою, коаліція на звільнення Станік відреагувала зверненням до народу України і всіх міжнародних організацій. Як стверджують у своїй відозві Віктор Янукович, Олександр Мороз і Петро Симоненко, “Віктор Ющенко антиконституційними діями штовхає Україну на шлях анархії та хаосу”. Лідери коаліційних партій звинуватили главу держави у намірі паралізувати роботу Конституційного Суду та в антиконституційному заколоті.

“Україні загрожує правовий безлад і громадянська війна. Наступним кроком президента може бути указ, яким він дасть розпорядження вивести на вулиці танки”, – б’ють на сполох Янукович, Симоненко і Мороз, закликаючи міжнародну спільноту негайно втрутитися в ситуацію в Україні.

А тим часом звільнені судді Конституційного Суду поскаржилися в Генпрокуратуру. Про отримані сьогодні зранку заяви цих громадян повідомив в ефірі 5-го каналу Генеральний прокурор Святослав Піскун. “Яке ми приймемо рішення – ви почуєте”, – сказав новопризначений очільник відомства.

Нагадаємо: 1 травня президент своїм Указом звільнив Сюзанну Станік з посади судді Конституційного Суду у зв’язку з порушенням присяги. 30 квітня з таким же формулюванням був звільнений заступник голови Конституційного Суду Валерій Пшеничний.

Чи є рішення Президента правовими? Аналітики розходяться в думках. Укази про звільнення суддів Конституційного Суду мають суто політичний характер, – заявив в інтерв’ю “Голосу Америки” експерт Кость Бондаренко:

“Ситуація зайшла в таку стадію, що Конституція після 2 квітня в нас практично не діє, і всі рішення, які приймають в Україні, лежать не в правовій площині, а у політичній сфері. Тобто будь-яке рішення носить політичний характер, і сторони вже практично не шукають якоїсь правової основи, щоб пояснити те чи інше рішення. Тому в даній ситуації треба просто звикнути до того, що тепер діє право сильного і домінують насамперед інтереси, поняття доцільності, а не поняття законності”.

Інший експерт, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань вважає, що, звільнивши суддів, президент рамки права не переступив:

“Конституція говорить достатньо чітко, що президент має право звільнити суддю Конституційного Суду за порушення присяги. Коаліція при цьому посилається на текст закону про Конституційний Суд, тому що закон про КС говорить, що це може відбутися тільки за згодою Верховної Ради. Однак аргументація президентської сторони полягає в тому, що це якраз зміни, які були внесені в ході конституційної реформи, коли президент отримав це право самостійно звільняти суддів КС.

Власне, закон про КС потребує оновлення, про це говорять всі. І в даному випадку можна говорити про те, що очевидно, Конституція має вищу силу і ніякі додаткові акти не можуть звужувати повноваження, надані Конституцією. Тобто в даному випадку президент таке право має”.

На думку Олексія Гараня, починаючи від першого Указу про розпуск парламенту, всі нинішні крокиПпрезидента Ющенка, загалом більш схильного до переговорів і компромісів, були вимушеними і похідними від дій коаліції:

“Коаліція мусить винити себе за ці дії, на які іде зараз Президент.

А якщо говорити про танки на вулицях, то я думаю, що президент на це не піде, в разі якщо коаліція не почне сама дестабілізувати ситуацію. Тобто, якщо коаліція не буде цього застосовувати, не буде і танків”.

Всі новини дня

G-7, ЄС і Австралія далі закручують крани російській нафті й пальному

Міністерка фінансів США Дженет Єллен сказала, що санкції проти російських енергоносіїв спрямовані «на зменшення здатності Росії вести незаконну війну» проти України.

З наближенням річниці лютневого вторгнення Росії в Україну країни G-7 і Європейського Союзу розширили ембарго на російські нафтопродукти, щоб зменшити ресурси Москви для ведення війни проти України.

ЄС та G-7 і Австралія погодилися запроваджувати на міжнародному ринку цінову стелю для російських нафтопродуктів зокрема $100 для дизельного пального і $45 для мазуту.

Тим часом у Європі набрала чинності заборона на імпорт дизельного пального та інших нафтопродуктів вироблених в Росії.

«Запроваджені нами цінові стелі будуть відігравати вирішальну роль у намаганнях глобальної коаліції, спрямованих на зменшення здатності Росії вести свою незаконну війну», - сказала про це міністерка фінансів США Дженет Єллен.

США, ЄС, Велика Британія та деякі інші ще раніше відмовилися повністю або частково від купівлі в Росії вугілля й транспортованої морем нафти, а також запровадили в грудні цінову стелю для російської нафти на міжнародного ринку - $60 за барель.

Західні уряди сподіваються, що поєднання ембарго з ціновими обмеженнями означатиме, що світовий ринок буде забезпечений нафтопродуктами, але ціни на російський експорт і зменшаться, скорочуючи прибутки Москви.

Надходження від експорту енергоносіїв є життєвоважливим для російського державного бюджету, і згідно з деякими західними оцінками бажана мінімальна ціна нафти для Росії становить $70 за барель.

Загалом запроваджені проти Росії 2022 року міжнародні санкції не мали такого глибокого впливу на російську економіку, якого сподівалися деякі західні лідери, бо Росія зокрема отримала вигоду від світового стрибка цін енергію спричиненого її вторгненням в Україну.

Але агентство Reuters повідомляє, що згідно з офіційними даними міністерства фінансів Росії за минулий січень рівень місячних доходів від продажу російської нафти й газу впав до найнижчого рівня з серпня 2020 р.

Росія намагається компенсувати втрати, переспрямовуючи свій експорт енергоносіїв до таких країн як Китай, Індія та інші, які збільшили споживання російської нафти, користуючись зокрема ціновими знижками.

У Москві західні санкції називають незаконними і такими, що шкодять світовій економіці.

Дивіться також:

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

Більше

XS
SM
MD
LG