Спеціальні потреби

П'ятницький: Вступ у СОТ надасть Україні широкі можливості


За прогнозами деяких експертів Україна може вступити у Світову організацію торгівлі вже до кінця цього року. У Вашингоні працює група фахівців на чолі із заступником міністра економіки Валерієм П'ятницьким, який вже багато років очолює українську делегацію на переговорах щодо вступу у СОТ. Про перспективи та досягнення у цьому питанні пан Валерій розмовляв із Мирославою Ґонґадзе.

МҐ: Пане Валерію, як сказав Арсеній Яценюк, для України вступ у СОТ вже перетворився на національний спорт. Тож яких перемог вже вдалося досягти на цьому шляху?

ВП: Це справді досить довгий процес, який триває майже 15 років. І якщо говорити про події, які відбулися останнім часом і які відомі широкому загалу, то можна виокремити те, що Україна отримала статус країни з ринковою економікою, це також скасування поправки Джексона Венніка. Але найважливішим є те, що за цих 15 років відбулася трансформація торговельного режиму. І сьогодні ми справді говоримо про ринкову економіку і ті механізми, які діють в Україні, також про готовність українського бізнесу працювати в умовах СОТ, в умовах ринкової конкуренції, на європейських та світових ринках.

МҐ: Які питання обговорювала робоча група на нещодавніх переговорів із США?

ВП: Наші переговори відбулися в офіс торговельного представника США на фаховому рівні. І ми два дні детально обговорювали звіт робочої групи. Це весь комплекс питань, починаючи від макроекономіки, обмінного курсу і закінчуючи захистом прав інтелектуальної власності, тощо. Ці питання покладені в основу домовленостей, яких ми сподіваємося досягти вже всередині травня під час засідань робочої групи.

МҐ: Які важливі кроки необхідно зробити для членства в СОТ?

ВП: Окрім того, що слід вносити певні зміни до законодавства, велику роботу слід провести для того, щоб дотримуватись того законодавства, яке вже існує. І наші світові партнери наголошують саме на цьому. Це фактично є інституційна спроможність виконувати свої зобов’язання у майбутньому. Але слід прийняти ще чимало документів на рівні окремих міністерств і відомств. У нас є досить напружений порядок денний. З іншого боку ми будемо виходити із розвитку тих подій, які відбуваються в Україні, ми готуємо зміни до законодавства і будемо їх впроваджувати у життя.

МҐ: Чи є реальним вступ України у Світову організацію торгівлі вже цього року?

ВП: Нам дуже часто дорікають за те, що ми робимо прогнози, які не завжди справджуються, тому я б не хотів цього робити знову. Але наші консультації у Вашингтоні показали, що це є реальним. Звісно, це залежить наскільки ефективно ми будемо працювати до кінця року, як розвиватимуться події всередині країни і, звичайно, від наших контактів із основними торговельними партнерами.

МҐ: Які позитиви членство в СОТ принесе Україні?

ВП: Світова організація торгівлі – це система правил у сфері економіки та торгівлі. Причому вона виходить із вікового досвіду країн, які розвивають між собою торгівельні стосунки. Для України дуже важливо, що наша позиція буде гармонійною із позицією країн світу. Ми сьогодні торгуємо із величезною кількістю країн-членів СОТ, а їх усього 150. Вступивши в СОТ, ми гратимемо за одними правилами і перестанемо бути аутсайдерами, також перестанемо бути країною, до якої застосовують якісь обмеження. Ми зможемо на рівних відстоювати свою позицію, брати участь у переговорах. І головне – це дасть можливість нашим підприємцям всередині країни чітко формулювати ті завдання, які вони хочуть висувати перед урядом для захисту їх інтересів.

XS
SM
MD
LG