Спеціальні потреби

Нові технології допомагають дослідити родинне дерево


У сучасному світі коли міграційні процеси відбуваються легко як ніколи, все менше людей знають своє коріння глибше, ніж на три чотири покоління. Якщо раніше, аби скласти так зване родинне дерево потрібно було сидіти в архівах і докласти чимало зусиль та грошей, у наш час з’являються більш доступні методи.

Завдяки тестам ДНК тепер можна купити маленький лабораторний набір, взяти зразок ваших хромосом і відіслати його до лабораторії. Експерти вишукують у ваших зразках елементи, які порівнюють з хромосомами притаманними певному періоду та країні. Таким чином встановлюється ваше походження. Пітер Леммерс науковий директор лабораторії, яка проводить такі аналізи, каже:

“Ми вираховуємо розмір інформації закладеної у ваших хромосомах, порівнюємо її з даними, які маємо для різних народів та епох і можемо встановити ваше походження інколи на десять тисяч років у минуле”.

Щоправда технологія не досконала і результати не завжди точні. З допомогою цього тесту не можна скласти родинне дерево, а лише походження ваших пращурів. Однак, база даних з кожним роком поповнюється.

Пітер Леммерс зазначає: “Ми отримуємо глибоку інформацію про різні етнічні групи з усього світу. Раніше це були переважно європейці, тепер до нас надходять дані про поширення людей по всьому світу, це дозволяє нам більш точно скласти картину міграції людства.

Кріс Седенс був усиновлений і досі не знав свого етнічного походження: “Мій родовід походить з Індії, Марокко. Якщо врахувати, що я з канадського штату Мінетоба де переважно живуть ірландці та українці, це досить дивно. Дізнатися, що моє коріння з Індії було для мене несподіванкою”.

Нещодавно, Седенс з’ясував, що його біологічна мати таки була українського походження. Аналіз ДНК видав інформацію за більш глибокий період. Поки що процес тестування малозрозумілий пересічній людини.

Вілл Девіс прагнув дізнатися про свій родовід із самого дитинства: “Коли я був у сьомому класі я підготував доповідь про походження моєї родини. Тоді я з’ясував, що мій родовід іде з Північної Європи, з Англії, Франції, Німеччини. Я також віднайшов, що частина моєї родини була з Мексики. Мій прадід одружився на мексиканці, яка навіть не говорила англійською. Однак, коли я провів аналіз ДНК виявилося, що моє коріння майже повністю з Іспанії”.

Ціна такого аналізу у США коштує від 200 до 800 доларів залежно від інформації, яку людина потребує. Деякі лабораторії навіть дають вам знати чи ви маєте родичів серед відомих людей, ДНК яких є у базі даних. Окрім аналізів, американці шукають своє коріння у мережі Інтернет. Існує чимало веб-сайтів, які допомагають у цьому процесі.

Девід Сакс заснував таку електронну сторінку лише у січні цього року. Однак, вона вже має 150 тисяч користувачів. Веб-сайт працює за родинним принципом каже Девід Сакс:

“Ви можете запросити до цієї роботи своїх родичів, вони можуть приєднатися до вашого дерева і допомогти вам у його складанні. Тож концепція полягає в тому, що я запрошую своїх родичів, які у свою чергу додають інших рідних і дерево розростається, поки повністю не сформується”.

Цей веб-сайт безкоштовний і відрізняється від інших саме тим, що дозволяє залучити усю родину. Інформація занесена користувачем доступна лише членам його родини. Тут діє чітке правило за яким лише люди присутні у родинному дереві мають доступ до нього і єдина можливість потрапити до дерева – це бути запрошеним кимось”.

За допомогою сайту, який заснував Девід Сакс, менше ніж за півроку було складено 30 тисяч родинних дерев.

XS
SM
MD
LG