Спеціальні потреби

Віктор Ющенко поставив під сумнів легітимність КС


Судді нарешті припинили провадження щодо легітимності першого президентського указу, який з появою другого автоматично втратив чинність. Про те, що справу закрито, повідомив виконувач обов’язків голови суду Валерій Пшеничний. Як він додав, ухвала є, залишається її оформити і офіційно оприлюднити.

Відтак похмурі для президента прогнози про об’єднання двох указів в одне провадження не справдились. Тепер залишається чекати, що скажуть судді про легітимність чинного указу від 26 квітня.

А тим часом сумніви викликає легітимність самого Конституційного Суду. “Лжесуддями, які можуть прийняти тільки лжерішення” назвав сьогодні тлумачів основного закону один із чільників “Нашої України” Ігор Жданов.

У суді тривають скандальні звільнення – цього разу з посади пішов Дмитро Лилак. Суддя, призначений за квотою президента, написав на ім’я глави держави заяву про своє небажання далі носити мантію. Коментуючи відставку, керівник Секретаріату Президента Віктор Балога назвав її тривожним сигналом для всієї системи судочинства в Україні. Балога каже, що суд став на шлях ігнорування закону. А Лилак, за його словами, не захотів бути статистом у кіно, на яке останнім часом перетворилася діяльність КС”.

Очільник секретаріату назвав також показовим те, що Лилак написав заяву саме на ім’я президента, а не керівництва Конституційного Суду, і припустив, що суддя вважає це керівництво незаконним.

А водночас звільнений Президентом суддя Валерій Пшеничний, що називає себе головою КС, продовжує ходити на роботу. В понеділок він ледве прорвався на засідання крізь державну охорону, яка не хотіла його пускати. Пшеничний підозрює, що розпорядження надійшло з президентської канцелярії і обіцяє поскаржитись Гепрокурору. Суддя розповів журналістам, що не захоплював посаду голови КСУ. Навпаки, за його словами, він не хоче виконувати його обов’язків, але мусить:

“Якщо ви думаєте, що я з великою радістю виконую ці обов’язки, то ви дуже помиляєтесь. Зараз на посаду голови суду може піти тільки камікадзе. А за законом виходить так, що камікадзе – я. Саме закон опреділив, що я мушу виконувати ці обов’язки”.

Як він пояснив, закон вимагає, щоб після відставки голови суду Івана Домбровського виконувачем його обов’язків став найстарший за віком суддя.

Звільненим Пшеничний себе не вважає: перевага у судовій війні у даний момент на його боці. Адже звільнені президентським указом Пшеничний, Станік та Іващенко 10 травня були поновлені на посаді Кіровським райсудом Донецька. І хоч 16 травня Донецький апеляційний суд їх знову звільнив, цього ж дня Кам’янобрідський райсуд Луганська знову поновив.

Втім, і це, вочевидь, не кінець. Секретаріат президента оскаржив рішення Кам’янобрідського райсуду в тому ж таки Донецькому апеляційному суді. А у понеділок у змагання райсудів втрутився Голосіївський суд Києва. Тут зареєстровано позов самого Президента Віктора Ющенка про заборону суддям Конституційного Суду здійснювати судочинство.

XS
SM
MD
LG