Спеціальні потреби

Актуально

КС заборонив президентові призначати й звільняти суддів

Відтепер глава держави не зможе призначати й звільняти суддів. Статтю Закону про судоустрій, яка надавала це право президенту, визнали не відповідною Конституції. Такий вердикт оприлюднив сьогодні Конституційний Суд України. Рішення, прийняте за поданням Вищої ради юстиції, стосується голів та заступників голів судів загальної юрисдикції. Це рішення остаточне і оскарженню не підлягає.

Водночас у президентському Секретаріаті ухвалу назвали “нікчемною” – себто такою, що не тягне за собою жодних правових наслідків. Про це заявив на брифінгу заступник глави Секретаріату Ігор Пукшин. На його переконання, подібне тлумачення Конституції хибне, оскільки президентський контроль над керівництвом судів прямо випливає з його конституційного обов’язку захищати права та свободи громадян.

Ігор Пукшин зазначив: “Якщо ми на сьогоднішній день ще паралізуємо судову гілку влади – про яку правову державу і про який захист прав і свобод ми можемо говорити в цьому суспільстві. Яким іншим чином президент може гарантувати права і свободи громадян?”

Пукшин зауважив також, що рішення прийняте з порушенням процедури. Адже для ухвалення вердикту Конституційного Суду необхідно щонайменше 10 голосів “за”, тимчасом як у даному випадку десятим був голос звільненої судді Станік.

Сумнівним з правової точки зору назвав сьогоднішню ухвалу Конституційного Суду і керівник президентського Секретаріату Віктор Балога:

“Закон про судоустрій був прийнятий ще п’ять років тому, однак рішення про його конституційну вразливість прийнято саме сьогодні, коли окремі корумповані судді стали офіціантами на брудній політичній кухні”.

Глава канцелярії порадив Конституційному Судові, передусім, подбати про повернення собі легітимності. Дотого ж говорити про чинність будь-яких його ухвал не доводиться, – наголосив Балога.

Прокоментували сьогоднішній вердикт і лідери опозиційних партій. Юлія Тимошенко заявила, що Конституційного Суду на сьогодні в країні не існує, а рішення суддів-самозванців - незаконні.

Представник президента у парламенті Роман Зварич також назвав рішення нелегітимним, пославшись на статтю 106 Конституції, яка гласить, що саме президент утворює суди.

Зварич підкреслив: “Якщо посадова особа утворює суд, очевидно, вона повинна мати повноваження призначати на адміністративні посади суддів. До того ж КС вже настільки себе дискредитував через політичний тиск, не спростовані факти корумпованості окремих суддів, що весь його склад повинен піти у відставку”.

А тим часом, з перемінним успіхом, тривають бої райсудів навколо трьох звільнених президентом суддів КС. До донецьких і луганських судів, які по черзі поновлювали і знову звільняли цих суддів, долучилися районні суди столиці. У вівторок Голосіївський районний суд відмовився розглядати позов президента Віктора Ющенка про заборону звільненим суддям Конституційного Суду здійснювати судочинство.

У середу стало відомо, що звільнені судді оскаржили президентський указ у Печерському райсуді Києва. А пізніше надійшла звістка про те, що Шевченківський районний суд таки визнав їх звільнення. За поданням нашоукраїнця Миколи Оніщука суд виніс ухвалу, якою заборонив суддям Пшеничному, Станік та Іващенку здійснювати повноваження суддів Конституційного Суду, оскільки вони звільнені з посад.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG