Спеціальні потреби

Політологи вважають, що силового сценарію не буде


Чи можливий силовий варіант розвитку подій в Україні? Про таку ймовірність активно заговорили після загострення протистояння. Проблему обговорювали за круглим столом в українському представництві російської інформагенції “РІА Новості”.

Змальовуючи останні події, коаліціянти вдаються до жорсткої лексики. Говорять про узурпацію влади президентом і згадують диктаторів від Сталіна до Піночета. Народний депутат-регіонал Юрій Мірошниченко впевнений у тому, що здійснюється силовий сценарій, і прогнозує встановлення авторитарного режиму в Україні:

“Дійсно, було розроблено і реалізується силовий сценарій розвитку політичних подій в Україні. Яка мета цього сценарію. Перше – це відсторонити від влади політичних опонентів, це очевидно. Друге – провести псевдовибори, через фальсифікацію забезпечити повністю підконтрольну, маріонеткову Верховну Раду, яка б фактично виконувала всі розпорядження з Банкової. У такий самий спосіб сформувати маріонетковий Кабінет Міністрів. Відмінити політичну реформу. І як результат – ввести авторитарне правління в Україні”.

Регіоналові Мірошниченку заперечує радник президента з юридичних питань Микола Полудьонний. За його словами, коаліція сама нагнітає обстановку, провокуючи вирішення конфлікту силовим шляхом:

“Хто вчора ввів силові підрозділи до Генеральної прокуратури? Коаліція. І це люди, які кажуть, що на Банковій розробляється силовий сценарій”.

Як вважає Полудьонний, коаліціянти не хочуть виконувати досягнутих домовленостей – тому і йдуть на загострення ситуації:

“Позавчора була домовленість, про це сказав і прем’єр, і президент, навіть визначили дату виборів, але ввечері треба було покласти на стіл президента протокол, який мають підписати. Поклали протокол на стіл? Не поклали, замість цього прем’єр поїхав в Ялту, а спікер в Словаччину. Так хто не бажає розв’язання політичної кризи?

Силового сценарію не буде – у цьому впевнені політологи. Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов каже, що для силових сценаріїв забракне сил:

“Я в силовий сценарій не вірю. Для цього потрібна сила, певні обставини та умови, яких нема. До того ж, усі розуміють, що силовим сценарієм неможливо вирішити проблему єдності, консолідації України. Тому все одно доведеться шукати діалогові форми розв’язання ситуації. Загалом, в нас ця криза рухається так: напруження – потім розрядка. Зараз пік напруження. За кілька днів, гадаю, буде розрядка і знову почнеться переговорна фаза”.

Інший політолог, керівник центру “Український барометр” Віктор Небоженко також не вірить у те, що дійде до застосування сили. Що ж до гри м’язами, то її використовуватимуть задля посилення переговорних позицій:

“З приводу силового сценарію – ні та, ні інша сторона не має реальних засобів для здійснення силового сценарію. Але імпульсивно-реактивна силова діяльність уже відбувається, і це специфіка нашої кризи. З учорашнього дня це почалося і тепер буде регулярно”.

Як вважає Небоженко, політики вже увійшли у смак, і певний обмін силовими ударами, чорним піаром та спробами перепризначень триватиме і тоді, коли вибори почнуться.

“Готуйтесь, нічого страшного у цьому нема”, – жартує аналітик.

XS
SM
MD
LG