Спеціальні потреби

Актуально

Українську кризу не розуміє Захід і драматизує Схід 

“Геополітичні аспекти політичної кризи в Україні”. Тему обговорювали за круглим столом українські та російські політологи.

Українську політичну кризу не розуміють на Заході і драматизує на Сході, проте самій Україні вона може піти на користь. Такої думки дійшли політологи, що зустрілися за круглим столом в українському представництві РІА “Новості”.

Свій погляд на кризу представив директор російських та азійських програм Вашингтонського іституту світової безпеки Ніколай Злобін. Як він зауважив, Україна програє інформаційну війну, оскільки в Європі і Сполучених Штатах не розуміють, що тут відбувається, а Росія подає події неадекватно. Як каже Злобін, якщо ситуацію оцінювати з погляду російських ЗМІ, то в Україні от-от розпочнеться громадянська війна: рівень драматизму на екранах російських телеканалів явно не відповідає реальному.

Однак російсько-американський політолог Ніколай Злобін відзначає – безумовний позитив нинішньої політичної кризи у тому, що вона не вийшла за межі політики:

“Українська криза не стала головним болем для міжнародного співтовариства, і це велике досягнення для України. Ви не стали проблемою. І це позитив, тому що найбільше, чого боїться світове співтовариство – коли країна, що перебуває у перехідному стані, починає ставити під запитання стабільність регіону”.

За словами політолога, великим плюсом є те, що криза має чітко окреслений політичний характер. Вона не стала системною. Вона не зачепила економіки, чого дуже боялися американці два місяці тому. Головні розмови у Вашингтоні були про те, коли ж обрушиться українська економіка, коли впаде гривня, коли перестануть впевнено почуватися інвестори. За останні місяць-півтора ці розмови практично повністю припинилися.

Злобін каже, що це насправді велика перевага, оскільки вміння обмежити політичну кризу політикою свідчить про достатньо високий рівень політичної культури, який цінує Європа та Америка.

За його словами, це свідчить про появу елементів “дорослої демократії”. Спроби політичних сил домовитися, знайти компроміс – такого ще не було в жодній з країн СНД. На думку експерта, якщо Україна зможе витримати ці рамки, то криза, хоч би якою затяжною вона була, піде країні на користь.

Похваливши українську демократію, Ніколай Злобін висловив, водночас, несподівану думку:

“Москва займає сьогодні відверто пропрезидентську позицію в Україні. І це не таємниця. Кремль підтримує Ющенка, підтримує на всі 100%. Це найбільш вигідний сьогодні президент для Володимира Путіна. І в цьому сенсі Москва вважає, що вона виграє, підтримавши сьогодні Президента Ющенка, який у черговий раз порушує Конституцію країни, отримавши таким чином можливість тиску на нього”.

Тезу оспорюють українські політологи. Директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко вважає думку більш ніж сумнівною:

“Я останній місяць регулярно, мало не щотижня, коли зустрічаю знайомих із Секретаріату Президента, чую одну й ту саму фразу: з Кремля подзвонили Януковичу, і знову через це зірвалися досягнуті домовленості між Ющенком і Януковичем. Я не беруся оцінювати – дзвонили, не дзвонили, проте цей чинник – страхів з приводу Кремля і його втручання в нашу кризу існує, це поза всяким сумнівом. Можливо, просто у Секретаріаті Президента не знають, що Кремль на їхньому боці”, – жартує політолог.

Інший експерт, що представляє Центр досліджень політичних цінностей, Олесь Доній, навіть бачить у висловленій тезі політтехнологічний прийом:

“Я поки що не бачив у багатьох представників з російського культурного поля, незалежно від того, живуть вони в Росії, чи в США, розуміння внутрішніх українських проблем. І нема гарантій, що використовується не аналіз ситуації, а даються якісь ідеї, які можуть бути політтехнологічними. Тому що теза про те, що Кремль у політичній кризі підтримує Ющенка, мені здалася натягнутою, перебільшеною і закинутою саме для того, щоб в стані опозиції існувала ще одна можливість для внутрішнього конфлікту”.

На думку Донія, геополітичний інтерес Росії у сьогоднішній українській кризі полягає не в підтримці якогось одного політика і тим більше не в підтримці Ющенка, а в тому, щоб конфлікт, який дестабілізує українську політичну сиутацію, тривав якомога довше – і тим дискредитував модель парламентської демократії для пострадянського простору, з одного боку, і, з другого – зменшив активність України на зовнішньому просторі, надавши переваги Росії.

Всі новини дня

Ядерна риторика Росії є небезпечною та безвідповідальною – НАТО

NATO banners Brussels

НАТО розкритикувало Москву за її «небезпечну та безвідповідальну» ядерну риторику через день після того, як президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі.

«НАТО пильне, і ми уважно стежимо за ситуацією. Ми не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили нас скоригувати нашу власну», – сказав речник НАТО, якого цитує Reuters.

Він звинуватив Москву в «послідовному» порушенні зобов’язань щодо контролю над озброєннями, включаючи нещодавнє призупинення ядерного договору New START (СНО-3).

Україна вимагає терміново скликати позачергове засідання Ради безпеки ООН у зв’язку із заявою президента Росії Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Про це йдеться у заяві МЗС України.

Київ очікує «ефективних дій щодо протидії ядерному шантажу Кремля» від постійних членів Радбезу ООН – Франції, Великобританії, США та Китаю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Пентагона, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».

Торнадо в Міссісіпі забрало щонайменше 26 життів, оголошено режим стихійного лиха

Наслідки торнадо у Роллінг Форк, Міссіссіпі, 25 березня 2023. REUTERS/Cheney Orr

Президент США Джо Байден в неділю оголосив режим стихійного лиха для чотирьох округів штату Міссісіпі, де потужні торнадо забрали щонайменше 26 життів і зруйнували десятки будівель, залишивши сотні місцевих жителів просто неба. 75 тисяч людей залишились без світла, проте енергопостачання вже частково вдалось відновити.

Найбільшого удару торнадо завдало місту Роллінг Форк: житлові квартали там перетворені на купи уламків, машини - потрощені, а також там повалена міська водонапірна вежа.

Наслідки торнадо у Роллінг Форк, Міссіссіпі, 25 березня 2023. REUTERS/Cheney Orr
Наслідки торнадо у Роллінг Форк, Міссіссіпі, 25 березня 2023. REUTERS/Cheney Orr

Місцевий пожежник Родні Портер сказав, що не знає, як хоч комусь вдалось вціліти: "Там ніби бомба вибухнула".

Метеорологи розповідають, що торнадо було рідкісної сили, адже вирувало понад годину й прокотилось територією у понад 274 кілометрів.

Наслідки торнадо у Роллінг Форк, Міссіссіпі, 25 березня 2023. REUTERS/Cheney Orr
Наслідки торнадо у Роллінг Форк, Міссіссіпі, 25 березня 2023. REUTERS/Cheney Orr

Декларація президента про режим стихійного лиха вивільняє гроші для допомоги людям у відновленні та включає гранти і позики.

Нині до постраждалого штату вирушили міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас і адміністратор Федерального агентства з надзвичайних ситуацій Дін Крісвелл.

Цвітіння сакури у Вашингтоні. Відео

Цвітіння сакури у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

У Вашингтоні цвітуть японські вишневі дерева. В цей час у столиці США проходить традиційний фестиваль цвітіння сакури.

Пентагон відповів на заяву Путіна про намір розмістити в Білорусі ядерну зброю

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Так в Пентагоні відреагували на оголошення Москви про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

За словами Путіна, Росія не передає Білорусі ядерну зброю, а розміщує свою зброю на її території. Російський президент послався на те, що США розміщують свою ядерну зброю в кількох країнах Європи.

Заява президента Росії Володимира Путіна щодо розміщення ядерної зброї в Білорусі – «крок до внутрішньої дестабілізації країни», зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов у Twitter.

«Заява Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі – максимально підвищує рівень негативного сприйняття і суспільного відторгнення у білоруського суспільства Росії та Путіна», – сказав він. На думку Данілова, Кремль взяв Білорусь в «ядерні заручники».

Заявою щодо розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі президент Росії Володимир Путін «фіксує свою участь у скоєнні злочину», наголосив у Twitter радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, «Путін дуже передбачуваний».

«Роблячи заяву про тактичну ядерну зброю в Білорусі, він зізнається, що йому страшно, він програє і йому лишилося тільки лякати тактикою», – написав Подоляк.

Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».

«Путін намагається використати побоювання Заходу щодо ядерної ескалації», – кажуть аналітики та додають, що Інститут «продовжує вважати, що Путін є актором, який уникає ризику, який постійно погрожує застосувати ядерну зброю без будь-якого наміру діяти, щоб зламати рішучість Заходу».

Павел Подвиг, дослідник російських ядерних сил в Інституті ООН з дослідження роззброєння, вважає малоймовірним те, що Росія дійсно перемістить ядерні боєголовки в Білорусі. Російські ядерні сховища настільки складні, що він сумнівається, що об’єкт у Білорусі може бути готовий прийняти їх до липня, цитує аналітика видання The New York Times.

«Звичайно, це не позитивний розвиток подій, але поки зброя залишається на складах, загроза не є безпосередньою, - зазначає аналітик. - Так, теоретично Росія може досягти більше цілей з Білорусі, але ця зміна незначна».

Точного визначення тактичної ядерної зброї немає, ймовірно, йдеться про ядерні боєприпаси меншої потужності та про носії меншого радіусу дії, ніж стратегічна (міжконтинентальна) ядерна зброя. Офіційний радіус дії ракет «Іскандер» – до 500 кілометрів, тобто ракети, які розміщені в Білорусі, можуть загрожувати практично всій території Польщі, а частково також сусіднім з нею країнам.

В матеріалі використані джерела Reuters, Американського Інституту вивчення війни, The New York Times.

Очільник МАГАТЕ відвідає Запорізьку АЕС наступного тижня

Рафаель Маріано Ґроссі хоче сам оцінити серйозність ситуації з ядерною безпекою на найбільшій в Європі атомній електростанції. Архівне фото.

Керівник ядерного агентства ООН наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), повідомляє Міжнародне агентство з атомної енергії на своєму сайті (МАГАТЕ). Рафаель Маріано Ґроссі планує «з перших вуст» оцінити серйозність ситуації з ядерною безпекою на найбільшій в Європі атомній електростанції та наголосити на нагальній необхідності захистити станцію «під час військового конфлікту, що триває в країні». Це буде другий візит Ґроссі на ЗАЕС з того часу, як Росія окупувала АЕС рік тому.

«Я вирішив знову поїхати на Запорізьку атомну електростанцію, щоб на власні очі побачити, як змінилась ситуація з вересня, і поговорити з тими, хто експлуатує об’єкт у цих безпрецедентних і дуже складних умовах. Я як і раніше сповнений рішучості продовжувати робити все, що в моїх силах, щоб допомогти зменшити ризик ядерної аварії під час трагічної війни в Україні», – наводить прес-служба слова генерального директора Ґроссі.

Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Ґроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, що розташована на півдні України, щоб відстежувати безпекову ситуацію в районі, де тривають бойові дії.

«Незважаючи на нашу присутність на майданчику вже протягом семи місяців, ситуація на Запорізькій АЕС все ще небезпечна. Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами. Тому я продовжую працювати над пропозицією щодо захисту станції», – сказав він.

Як сказав Ґроссі, його поїздка в Україну також має покращити регулярну ротацію експертів МАГАТЕ на станції, яка перебуває під контролем Росії на окупованій території. Він нагадав, що під час попередньої ротації в лютому експерти МАГАТЕ «зіткнулися зі складними обставинами», в результаті чого ротацію відклали майже на місяць.

У поїздці Ґроссі супроводжуватиме нова група експертів МАГАТЕ, сьома така група, яка присутня на місці з моменту створення Місії підтримки та допомоги МАГАТЕ в Запоріжжі, мовиться у повідомленні агентства.

Як повідомляв Голос Америки, цього тижня Ґроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС (на 330 кВ) після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.

Дивіться також:

«Так тривати не може», – гендиректор МАГАТЕ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Цвітіння сакури у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00
XS
SM
MD
LG