Спеціальні потреби

Ющенко затвердив дату проведення дострокових виборів 


Нову дату голосування узаконено. Сьогодні Віктор Ющенко підписав указ, яким призначив дострокові вибори до Верховної Ради України на 30 вересня. У третьому указі, що з’явився на офіційному сайті президента, вибори мають нове юридичне обґрунтування, відмінне від перших двох указів. Цього разу глава держави посилається на 82 статтю Конституції та на рішення депутатів від Блоку Юлії Тимошенко і “Нашої України” про дострокове припинення повноважень. Неможливість відновлення двох третин від конституційного складу парламенту, сказано в документі, потягло за собою неповноважність Верховної Ради України 5-го скликання.

В Указі зазначено також, що він прийнятий для реалізації спільної домовленості президента, голови Верховної Ради і прем’єр-міністра щодо розв’язання політичної кризи шляхом проведення позачергових парламентських виборів.

У президентському таборі новий указ уже назвали завершенням політичної кризи. Суддя Конституційного Суду Степан Гавриш на прес-конференції заявив, що вважає цей указ “ключовим моментом української політичної історії”:

“Ми започаткували перший урок, дуже важливий, вміння долати політичну кризу між політичними силами, вміння виходити із суттєвої, глибокої депресії, яка привела до паралічу багатьох інститутів влади, саме шляхом політичного компромісу”.

За словами Гавриша, Конституційний Суд внаслідок політичної заанґажованості не спроможний був приймати рішення, а тому політичний компроміс щодо проведення дострокових виборів виявився таким важливим. Як він наголосив, наразі Верховна Рада перестала бути дієздатною і повноважною:

“Збори народних депутатів, які зараз відбуваються у Верховній Раді, не мають жодної перспективи. Президент не підпише жодного із нормативних актів, прийнятих Верховною Радою, в якості закону. Зрозуміло, що це є певні політичні емоції, певні настрої – демократія нас зобов’язує розуміти, що вони ще відбуватимуться певний час. Але з іншого боку, політичним силам краще зосередитись сьогодні на дискусії навколо виборчих програм”.

А тим часом депутати Ради мають сумніви щодо легітимності третього указу Ющенка, так само як сумнівалася у перших двох. Коаліціянти вже заявили про намір зробити нове подання до Конституційного Суду і збирають підписи. Продовжує сумніватися у можливості проведення дострокових виборів і Олександр Мороз. У спікера й далі викликає підозри юридична процедура складення опозиціонерами своїх повноважень, хоч він і обіцяє, що не “шельмуватиме” президентського указу. А депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл дав волю почуттям, заявивши, що указ у юридичному сенсі “нікчемний” і виконаний бути не може.

Сьогодні, перебуваючи у Херсонській області, Президент Віктор Ющенко прокоментував свій указ. Він зазначив, що Верховна Рада є неповноважною після складення депутатами від опозиції своїх повноважень, і що його указ просто констатує цей факт.

XS
SM
MD
LG