Актуально
Ющенко затвердив дату проведення дострокових виборів
Нову дату голосування узаконено. Сьогодні Віктор Ющенко підписав указ, яким призначив дострокові вибори до Верховної Ради України на 30 вересня. У третьому указі, що з’явився на офіційному сайті президента, вибори мають нове юридичне обґрунтування, відмінне від перших двох указів. Цього разу глава держави посилається на 82 статтю Конституції та на рішення депутатів від Блоку Юлії Тимошенко і “Нашої України” про дострокове припинення повноважень. Неможливість відновлення двох третин від конституційного складу парламенту, сказано в документі, потягло за собою неповноважність Верховної Ради України 5-го скликання.
В Указі зазначено також, що він прийнятий для реалізації спільної домовленості президента, голови Верховної Ради і прем’єр-міністра щодо розв’язання політичної кризи шляхом проведення позачергових парламентських виборів.
У президентському таборі новий указ уже назвали завершенням політичної кризи. Суддя Конституційного Суду Степан Гавриш на прес-конференції заявив, що вважає цей указ “ключовим моментом української політичної історії”:
“Ми започаткували перший урок, дуже важливий, вміння долати політичну кризу між політичними силами, вміння виходити із суттєвої, глибокої депресії, яка привела до паралічу багатьох інститутів влади, саме шляхом політичного компромісу”.
За словами Гавриша, Конституційний Суд внаслідок політичної заанґажованості не спроможний був приймати рішення, а тому політичний компроміс щодо проведення дострокових виборів виявився таким важливим. Як він наголосив, наразі Верховна Рада перестала бути дієздатною і повноважною:
“Збори народних депутатів, які зараз відбуваються у Верховній Раді, не мають жодної перспективи. Президент не підпише жодного із нормативних актів, прийнятих Верховною Радою, в якості закону. Зрозуміло, що це є певні політичні емоції, певні настрої – демократія нас зобов’язує розуміти, що вони ще відбуватимуться певний час. Але з іншого боку, політичним силам краще зосередитись сьогодні на дискусії навколо виборчих програм”.
А тим часом депутати Ради мають сумніви щодо легітимності третього указу Ющенка, так само як сумнівалася у перших двох. Коаліціянти вже заявили про намір зробити нове подання до Конституційного Суду і збирають підписи. Продовжує сумніватися у можливості проведення дострокових виборів і Олександр Мороз. У спікера й далі викликає підозри юридична процедура складення опозиціонерами своїх повноважень, хоч він і обіцяє, що не “шельмуватиме” президентського указу. А депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл дав волю почуттям, заявивши, що указ у юридичному сенсі “нікчемний” і виконаний бути не може.
Сьогодні, перебуваючи у Херсонській області, Президент Віктор Ющенко прокоментував свій указ. Він зазначив, що Верховна Рада є неповноважною після складення депутатами від опозиції своїх повноважень, і що його указ просто констатує цей факт.
Всі новини дня
Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?
РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?
«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео
«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН
Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.
"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"
Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.Ідзумі Накаміцу
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.
Небезпечна риторика та завуальовані погрози
З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.
Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.
Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.
"Бряцання ядерною зброєю"
Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь: “Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.
“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.
Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.
Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.
Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.
Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.Сергій Кислиця
Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.
Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.
Форум