Спеціальні потреби

Актуально

Нестабільність в Україні західних інвесторів не відлякує

У середу в Нью-Йорку завершився інвестиційний форум “Україна-Північна Америка”. Організатори – міжнародна громадська організація “Помаранчеве коло”, Центр відносин “США-Україна” у співпраці з компанією “Еuronext”, яка є складовою частиною Нью-Йоркською фондової біржі та українським Центром сприяння іноземному інвестуванню. Організатори сподіваються, що цей форум стане найбільшою в цьому році інвестиційною конференцією в Північній Америці, зосередженою саме на українському ринку.

Організатори форуму, преставники Національного банку, великих українських компаній, провідних юридичних фірм та інвестори, які мають чималий досвід роботи в Україні, намагалися переконати потенційних інвесторів зі Сполучених Штатів та Канади, що в Україну варто вкладати гроші. Навіть постійна політична нестабільність не має ставати на заваді.

Голова Міжнародної громадської організації “Помаранчеве коло” Адріян Каратницький каже:

“Є великі накопичення, особливо в Північній Америці та в Канаді, і треба зв`язувати цей капітал і з українськими посередниками, і з українськими фірмами, і з українським урядом. Така конференція дає нагоду учасникам отримати більш тверезе розуміння того, що бурхливі події в політиці не впливають на динамізм, який існує в економіці”.

Колишній Прем`єр міністр України Юрій Єхануров зазначив, що попри політичну нестабільність Україна все ще залишається привабливою для західних інвесторів:

“Чому варто приходити в Україну? Треба зважати не лише на політичні фактори. Думаю, що всі присутні знають, що Україна разом з Польщею виграла тендер УЄФА щодо проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012-му році. Проведення третього за значенням спортивного заходу після Олімпіади та чемпіонату світу з футболу безумовно сприятиме інвестиційному буму в нашій країні.

Окрім того, минулого тижня наш парламент прийняв 11 законів, які необхідні для вступу України до Світової організації торгівлі”.

Але цю конференцію рекламною акцією України не назвеш – проблеми відверто називали та активно обговорювали. Зокрема Юрій Єхануров зазначив, що Україна дивує рівнем економічного зростання, але відлякує рівнем корупційних ризиків.

Керівник групи банківського, фінансового права та цінних паперів Юридичної фірми “Шевченко, Дідковський і партнери” Армен Хачатурян:

“Україна викликає великий інтерес в іноземних компаній, але існують питання юридичного характеру, які не дозволяють їм швидко і повністю досягти мети. Перш за все, це питання, які стосуються корпоративного управління, розв`язання спорів між інвесторами, регуляторні питання стосовно бізнесу – реєстрація компаній, отримання ліцензій і навіть такі питання, як трудове право, яке не дозволяє розв`язати ті завдання, які ставить інвестор.

Сам статус українського судді, його матеріальна залежність та незадоволення своїм станом і є підставою для того, щоб існувала система корупції і система зацікавленості суддів поза межами права”.

Основним підсумком форуму стало те, що хоча проблеми існують, вони не є такими, яких не можна подолати. Найцікавішою частиною для тих, хто тільки думає, чи вкладати гроші в Україну, стали виступи західних інвесторів, які вже багато років працюють в Україні. Зокрема, власним досвідом поділився засновник та голова компанії СМЕ, яка є співласником телекомпанії “1+1”, Рональд Лаудер:

“Мій основний принцип ведення бізнесу в Східній Європі – це вдало знайти місцевого партнера. З п`яти парнерів, з якими я починав у п'яти країнах, із чотирьма я працюю і досі. І найважливіше у виборі парнера – переконатися, чи ви маєте повне взаєморозуміння, працюючи разом. І бажано, щоб він говорив анлійською, бо говорити через перекладача – це не теж саме”.

Серед переваг України, окрім швидкого економічного зростання, Рональд Лаудер назвав кадровий потенціал. Чимало молодих людей, які працюють у сфері телебачення та Інтернету, на його думку, за рівнем професіоналізму не поступаються своїм колегам із Західної Європи та США. Найбільша проблема – українські суди:

“Найбільша проблема, скажу відверто, – це вся система судів. Вона не характеризується верховенством права. Я вважаю, якщо стає відомо, що суддя корумпований, він має бути позбавлений своєї посади”.

Хоча Армен Хачатурян важає, що будь-які труднощі можна вирішити саме правовим шляхом:

“Дуже багато інвесторів говорять про ризики, які існують, але не мають чіткого уявлення про те, як їх уникати. Ці проблеми за інвесторів вирішують юристи. Тому ми хочемо наголосити, що хоча є проблеми, їх можна вирішити, і є важелі та методи для такого вирішення в законному порядку”.

Інвестори розуміють, що проблеми існують, окрім того їх також відлякує відсутність чіткого розуміння, хто ж насправді ухвалює рішення в Україні. Але, кажуть вони, у світі немає регіонів, в яких відсутні проблеми. І, як правило, саме регіони з високим рівнем ризику і є тими, що можуть принести найбільші прибутки. І Україну вони відносять саме до цієї категорії. Що стосується форуму, то до його позитивних моментів інвестори зарахували також можливість встановити контакти з юридичними та консалтинговими компаніями, які працюють в Україні.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG