Спеціальні потреби

Актуально

У Києві відкрили Музей совєтської окупації України

Днями у Києві відкрили Музей совєтської окупації України. В основу музею, створеного товариством “Меморіал”, покладено давнодіючу експозицію “Забуттю не підлягає: хроніка комуністичної інквізиції 1917-1991 років”.

Як підкреслюють організатори, музей не має жодного стосунку до аналогічної ініціативи, проголошеної Президентом Ющенком, і її не фінансують із державної скарбниці. Створений громадською організацією, він існує лише на добродійні пожертви та поповнюється завдяки зусиллям ентузіастів, які збирають документи, фотографії, особисті речі політв’язнів, жертв голоду і терору.

Повідомлення про відкриття Музею совєтської окупації викликало бурхливу реакцію, – розповідає голова київського товариства “Меморіал” Роман Круцик. На адресу співробітників лунають погрози, а вчора музей пікетували комуністи разом із Союзом російських общин та Союзом офіцерів. Втім, як наголошує Круцик, дві третини родин в Україні постраждали від радянських концентраційних таборів, насильницької колективізації, Голодомору, а тому правда про це не може розділити суспільство:

“Ми вважаєм, що такий музей має право на існування. Врешті-решт треба сказати правду, як все було”.

Для багатьох найбільш сенсаційним у новоствореному музеї стала власне його назва. Доктор філософії, довголітній політв’язень Євген Сверстюк, який зазнав трьох окупацій – польської, нацистської, радянської – наполягає, що Радянський Союз був окупаційним режимом в Україні:

“Це була найжорстокіша окупація, і радянський окупант мав від першого дня повне право робити з вами, що він хоче. Вони могли судити тебе за твої вчорашні висловлювання, за твої висловлювання ще до того, як вони тут з’явилися. Депортації, змішування населення – цього всього ми раніше не знали. Це все ми дізналися тільки від влади рад. І при цьому всьому було заборонено вживати такі слова, як “окупація”, так само як і слово “голод” заборонили вживати голодним і вмираючим”.

Інший політв’язень Василь Овсієнко також вважає адекватнішим термін “окупація” – всупереч офіційному загальноприйнятому визначенню “тоталітарний режим”:

“Виходило так, нібито українці самі собі створили тоталітарний режим і в ньому мучилися. Самі себе депортували в Сибір, на Магадан, на Соловки і навіть самі собі влаштували тотальну русифікацію. Коли ж ми добре знаємо, що було зовсім не так. Тоталітарний режим був принесений в Україну на російських більшовицьких багнетах у 1918-1920 роках”.

Члени “Меморіалу” кажуть, що настав час називати речі своїми іменами і обіцяють заснувати філії музею в усіх регіонах України, а також створити туристичну агенцію з відповідними екскурсійними маршрутами. Вони також сподіваються колись у майбутньому отримати під будівлю музею київський Жовтневий палац, у підвалах якого містилися катівні НКВД.

А тим часом багато хто в Україні висловлює застереження: створення музею окупації має і далі залишатися виключною прерогативою громадських організацій і не виходити від держави. Зокрема, виступати з такою ініціативою не має права Президент України Віктор Ющенко. У цьому впевнений заступник голови Верховної Ради 5-го скликання Микола Томенко. Як він заявив у середу на прес-конференції в Києві, президент не повинен ініціювати подібного проекту, оскільки він більшість населення сприймає його неоднозначно.

При цьому Томенко зауважив, що товариство “Меморіал” мало цілковите право відкрити такий музей, оскільки є громадською організацією і володіє достатньо серйозними доказами.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

XS
SM
MD
LG