Спеціальні потреби

План Маршала допоміг подолати кризу в Європі


Цими днями виповнилося 60 років з часу, коли тодішній Державний секретар США Джордж Маршал виступив з промовою перед студентами Гарвардського університету про те, що Європа і світ в цілому перебувають у небезпеці повного економічного занепаду після Другої світової війни. Він закликав США зробити все можливе, аби повернути Європі економічне здоров’я.

Промова Держсекретаря стала початком реалізації так званого плану Маршала, згідно з яким за чотири роки Європа отримала 13 мільярдів доларів допомоги.

Це був 1947-й рік, два роки після завершення війни. Європейські міста лежали в руїнах. Усюди панував голод. Неймовірно холодна зима того року призвела до найгіршого врожаю століття. Звільнена від нацизму Європа стояла на порозі справжнього хаосу.

Історик фундації Джорджа Маршала Лері Бленд каже: “Головним мотивом запровадження плану Маршала був страх перед хаосом в Європі. Відеокадри голодної та холодної Європи демонстрували тоді перед кіносеансами та по телебаченню, що переконало американське суспільство в необхідності виділення допомоги. Крім того, посилення впливу комуністичної партії у Франції та в Італії викликало занепокоєння”.

Комуністичні рухи посилювались в Західній Європі. Східна Європа перебувала під контролем Радянської армії. Панувало масове безробіття. Європейська економіка не працювала. Відповідно до плану Маршала, Америка спочатку виділила Європі допомогу їжею та одягом, після чого почала відновлювати базові економічні об’єкти. Вугільні шахти були першими на черзі. Без відновлення енергетичного потенціалу – інші галузі економіки не могли працювати.

Історик Лері Бленд каже: “Проблема була у тому, що більшість вугілля Західної Європи надходило з Німецьких копалень, які тоді були майже повністю знищеними. Німці не могли самостійно їх відновити, тому США вирішили забезпечити ці копальні відповідним обладнанням”.

Умовою Америки було забезпечення поставок видобутого вугілля в інші країни Європи для обігріву будинків та відновлення підприємств. Сполучені Штати виділили 16-ти країнам Європи 13 мільярдів доларів протягом чотирьох років. Ця сума еквівалентна теперішнім 100 мільярдам доларів. Але напевно не менш важливим завданням плану Маршала було відновлення нормального психологічного стану європейців.

Німецький дипломат Карстен Воіт: “Лише грошей було б недостатньо. Америка поміняла ставлення до себе. Американці, яких навіть з початку війни краще сприймали німці ніж росіяни, після впровадження плану Маршала перетворилися з окупантів на друзів”.

Європа досить швидко відновилася після такої руйнівної війни. Валовий внутрішній продукт Західної Європи виріс за чотири роки на 32%, поклавши початок довготривалому розвитку економіки Європи і забезпечивши передумови створення сьогоднішнього Європейського Союзу.

XS
SM
MD
LG