Спеціальні потреби

Вишеградський фонд дає можливість навчатися у Європі


Міжнародний Вишеградський фонд подвоює кількість стипендій для навчання українців у провідних ВНЗ Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини. Починаючи з 2005-го року, відколи фонд діє в Україні, його стипендіями скористалися 127 українських студентів та аспірантів, а загальна сума грантів склала понад півмільйона євро.

Аспірантка Ужгородського національного університету Марина Сорока провела минулий навчальний рік в університеті ЕЛТЕ у Будапешті. Писала працю про угорську національну меншину у політичних процесах Закарпаття. На свій проект вона отримала освітню стипендію – п’ять тисяч євро від Міжнародного Вишеградського фонду:

“Про цю програму я дізналася у відділі зовнішніх зв’язків, який діє в нашому університеті. Я часто туди заходила, питала – чи є вже якась можливість поїхати в Угорщину. І одного разу вони сказали, що я матиму таку можливість. От я і поїхала”.

Здобути освіту в Європі – сьогодні така мрія стає реальністю для українців. На навчання їх запрошують університети чотирьох країн Вишеградської групи – Чехії, Польщі, Угорщини та Словаччини. Заснований урядами цих країн Вишеградський фонд надає стипендії студентам та аспірантам з України. І як розповідає виконавчий директор фонду посол Кріштоф Форраі, цьогоріч таких стипендій надано рекордну кількість – 73:

“Ми щасливі, що можемо здійснити бажання українських дослідників навчатися в наших університетах. І хоч ми не в змозі задовольнити усіх аплікантів, проте цього року більш ніж подвоїли кількість стипендій для українців”.

За словами посла Форраі, співробітництво з Україною у Вишеградській групі вважають ключовим. Адже троє країн із четвірки безпосередньо межують з Україною. Усіх їх об’єднує спільне соціалістичне минуле. Хоча ще недавно ці країни перебували на приблизно однаковому рівні розвитку, тепер вони можуть поділитися з Україною досвідом трансформації та входження в Європейську спільноту.

Що ж до Марини Сороки із Закарпаття, яка має давній досвід навчання в угорських ВНЗ, то вона вже зараз почувається європейкою:

“Ще 2001-го мене сприймали як заробітчанку. Неначе я приїхала і хочу там залишитися. Мабуть, на той час Україна ще не показала себе сильною демократичною і цивілізованою державою. А коли я приїхала 2005-го, то у всіх на вустах була наша Помаранчева революція. Студенти і колеги розпитували мене про ці події, просили привезти гімн України, прапор, помаранчевий значок. Ставлення було зовсім іншим”.

Детальну інформацію про умови отримання стипендій шукайте на сайті www.visegradfunf.org.

XS
SM
MD
LG