Спеціальні потреби

Місцеві бюджети складатимуть ефективно та економно


Понад два десятки українських міст успішно запровадили цільовий метод складання місцевих бюджетів. Допомогу в цьому надало Агентство США з міжнародного розвитку. Міські голови відзначають, що новий спосіб складання та контролю за виконанням кошторисів дозволяє економити мільйони гривень бюджтних коштів.

Цільовий метод складання місцевих бюджетів у Європі та Сполучених Штатах використовують із середини минулого століття. Порвіняно із прийнятим на пострадянському просторі постатейним способом складання кошторисів довело свою більшу ефективність. Головна відмінність – гроші місцевої громади не йдуть на фінансування установ, а на розроблені ними програми. Причому лише ті, які принесуть конкретні результати.

Одним із перших нові правила освоїли на півдні України – у Миколаєві. За рік бюджет міста зріс на половину – до 560 мільйонів гривень. Міський голова Володимир Чайка із захопленням розповідає про їхню дієвість:

“Наші фахівці навчилися зараз як економити кошти і яким чином ефективно виділяти їх на ту чи іншу галузь. Кошти не розпорошуються, а направляються конкретно на ті програми, які надали нам люди. І друге – сьогодні кожен житель міста Миколаїв може продивитися бюджет і спитати, чи відповідає він сьогодні реаліям”.

Крім того цей метод передбачає спільну участь у фінансуванні самих громадян. Якщо вони, скажімо, хочуть відремонтувати дах свого будинку – звертаются до місцевої влади і пропонують свій внесок у проект. Це дозволяє уникнути марнотратсва, говорить Чайка:

“В одному із проектів місто взяло на себе тягар покривати відсотки на іпотечні кредити для молодих родин. Сам же кредит – повертають майбутні новосели”.

За сприяння Агенства США з міжнародного розвитку на нову систему вирішили перейти понад 80 українських міст. Посол США в Україні Вільям Тейлор задоволений, що допомога його країни не марна:

“Кожного року все більше українських міст розуміють вигоди програмно-цільового методу складання бюджетів. Бо це не тільки підвищує прозорість, ефективність і відповідальність у використанні коштів у ваших містах. Без сумніву, ця модель дозволяє суттєво покращити якість життя у ваших містах”.

У населених пунктах, які успішно випробували новий метод, створюють регіональні центри. Вони навчатимуть успішним практикам колег із інших українських міст.

Інше за темою

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG