Спеціальні потреби

Думка експертів: Соцпартія може не потрапити у ВР


Якби вибори відбулися зараз, до парламенту пройшли б п’ять політичних сил. Партія регіонів набрала б 37% голосів, Блок Юлії Тимошенко – 21,5%, Народний Союз “Наша Україна” – 10%, Народна самооборона – 5% і Компартія – 5%. Дані опитування, що проводили у травні-червні, оприлюднила соціологічна служба Центру Разумкова.

Як прогнозують соціологи, у майбутньому парламенті ми побачимо п’ять політичних сил. Заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий зазначає:

“Якби вибори до ВР відбувались найближчим часом, то найбільшу кількість голосів отримали б Партія регіонів, Блок Юлії Тимошенко і Народний Союз “Наша Україна”. Долають трьохвідсотковий бар’єр Народна самооборона і Комуністична партія України”.

Решта партій до прохідної планки не дотягує. Як засвідчило опитування, проведене соціологічною службою Центру Разумкова, за Соціалістичну партію наразі готові проголосувати 2,6% виборців. Прогресивних соціалістів Вітренко підтримує трохи більше 1% населення; приблизно стільки ж симпатиків у Народної партії Литвина та Руху-Української правиці. Не мають шансів і могутні колись соціал-демократи (об’єднані) Медведчука, в яких сьогодні 0,2% народної підтримки.

Що ж до кількості голосів, на які може розраховувати п’ятірка фаворитів, то як кажуть соціологи, це залежатиме від того, хто із ким об’єднається у виборчий блок. Тобто від того, чи піде “Наша Україна” на вибори разом із Народною самообороною, чи ні. Якщо вони підуть окремо, то НСНУ набере 10%, а Самооборона – 5,5%. Якщо спільно, то цей пропрезидентський блок зможе взяти понад 16 % голосів і всередині помаранчевого табору конкурувати з БЮТ, а разом із ним – переграти Партію регіонів. Водночас, як засвідчують дані опитування, приєднання до блоку ще й Руху-Української правиці принципово картини не змінює, додаючи до спільного результату кілька десятих бала.

Поки пропрезидентські партії торгуються про умови об’єднання у виборчий блок, двоє “важковаговиків” – Партія регіонів і Блок Юлії Тимошенко – зберігають олімпійський спокій. При будь-яких розкладах їхні рейтинги залишаються незмінними. Партія регіонів лідирує з 37% голосів, БЮТ набирає 21,5%.

Чого громадяни чекають від виборів? Хоч як дивно, – кажуть соціологи, – але попри всі розчарування від позачергових виборів таки очікують змін. Люди готові знову йти голосувати і ще вірять політичним партіям та політикам, які підводили їх не раз.

Однією з найпекучіших проблем суспільства, вирішити яку допоможуть ці вибори, на думку громадян, є політична корупція. Як наголошує директор соціологічної служби Центру Андрій Биченко, корупцію у вищих ешелонах влади опитані вважають значно серйознішою проблемою, ніж навіть корупцію на побутовому рівні:

“Майже половина громадян (47%) назвали найважливішою проблемою корупцію у вищих ешелонах влади. Очевидно, що громадяни, відповідаючи, хто найбільш корумпований, не стикаються щодня з міністрами, депутатами чи головами облдержадміністрацій. Щодня вони стикаються якраз із міліцією, ДАІ, лікарями, вчителями, у яких низька зарплата і які мусять якось виживати і іноді незаконно. Але громадяни розуміють, що найбільша проблема – це проблема саме політичної корупції у вищих ешелонах влади. І очевидно, що від виборів вони хотіли б мати вирішення цієї проблеми”.

XS
SM
MD
LG