Спеціальні потреби

Актуально

Енергетичній співпраці з країнами Азії заважає корупція  (ВІДЕО)

За даними організації “Транспаренсі інтернешнл”, шість із десяти країн постачальників енергоносіїв до США є одними з найбільш корумпованих країн у світі. Лідери цих країн, переважно диктатори, користуються доходами від продажу природних ресурсів країн, водночас їхні громадяни живуть за межею бідності. У сучасному світі, де все більше зростає потреба в енергії, енергоносії перетворюються на золото, за допомогою якого корумповані лідери купують собі не лише владу, але й сприйняття у цивілізованому світі. Яким чином боротися з цими проблемами намагалися з’ясувати цього тижня учасники слухань у Конгресі, проведених Комісією з питань безпеки та співробітництва у Європі.

За даними експертів, які виступали на слуханнях, три країни Центральної Азії – одні з головних постачальників енергоресурсів: Казахстан, Туркменістан та Узбекистан є найбільш корумпованими країнами у світі. Така ситуація створює проблему енергетичної безпеки для тих країн, які є залежними від енергоресурсів, серед яких звичайно США – один з найбільших у світі споживачів енергії.

Голова слухань конгресмен Елсі Гестінґс визнав, що залежність від енергоресурсів може вплинути, а інколи навіть змінити зовнішню політику США:

“Сполучені Штати не можуть мати енергетичної безпеки без глобальної енергетичної безпеки. Нафта це те, що нас об’єднує, але це може водночас нас роз’єднати. Подумайте, які б важелі впливу ми мали для розвитку демократії і громадянського суспільства, якби не були залежними від постачання енергоносіїв з цих країн”.

Росія, на думку регіонального аналітика Радіо “Свобода” Романа Купчинського, дуже вміло використовує свої переваги, як багатої на енергоносії країни. За відсутності законодавства, яке б могло відслідковувати корупційну діяльність на енергетичному ринку, російські компанії мають розв’язані руки:

“Така відсутність прозорості допомогла Росії здобути контроль над енергетичним ринком Центральної Азії, над цілим сектором, і є ключовим в утриманні західних країн подалі від Центральної Азії та регіонального енергетичного ринку. Для лідерів цих країн вигідніше мати справу з керівниками російських кампаній і домовлятись про “відкат”, ніж підписувати контракти з американськими кампаніями, яким закон забороняє це робити”.

За словами Купчинського, було б наївно думати, що Росія робить це з метою отримання прибутків. Головне завдання для Росії, на його думку, не дати можливості Західній Європі налагодити альтернативні поставки енергоносіїв і використовувати їх як політичну зброю. У цьому контексті експерт навів приклад України, яка потрапила у залежність від таких поставок:

“Росія звичайно грає гру, намагаючись розділити країни, і вона буде продовжувати це робити не залежно від того, залишатиметься Путін при владі, чи покине посаду. Це не робить великої різниці”.

На думку експертів, один із шляхів вирішення проблеми відсутності прозорості є запровадження у країнах ОБСЄ спеціальних норм, які б обмежували подібну корупційну бізнес-практику. Але, на думку конгресмена Елсі Гестінґса, зробити це буде нелегко:

“Запровадження, наприклад, в дію норм подібних до Акту про корупційну діяльність буде вимагати консенсусу серед країн членів ОБСЄ. Росія є одним з потужних гравців в ОБСЄ, яка швидше за все ніколи на це не погодиться. Тож у мене виникає запитання, яким чином ми можемо досягти прозорості у відносинах з країнами, які не хочуть прозорих правил гри”.

Експерти також нагадали, що більшість компаній, які отримують надприбутки від поставок енергії, зберігають свої кошти у західних банках. На їхню думку, накладення зобов’язань на банки ділитись цією інформацією могло б зрушити справу з мертвої точки. І все ж найбільш ефективним, зауважують експерти, є зменшення використання традиційних енергоносіїв. Усі присутні зійшлись на тому, що фахівці повинні активніше шукати альтернативні джерела енергії.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG