Спеціальні потреби

Актуально

Потяг із фосфором відправлено з України до Казахстану

Сьогодні потяг з фосфором, що спричинив аварію на залізниці, відправлено з України назад до Казахстану. “Фосфорний” інцидент вичерпано. А тим часом правозахисні організації вимагають від уряду оприлюднити результати хімічного аналізу вмісту цистерн. Експерти протестують проти закритості екологічних даних і заявляють, що в Україні, як і за “чорнобильських” часів, відсутня ефективна система інформування населення у випадку техногенних катастроф.

О четвертій ранку четверга спецпотяг з фосфорним вантажем рушив з України назад до Казахстану. На місці катастрофи закінчують працювати ліквідатори, і вже до кінця дня на цій ділянці залізниці обіцяють відновити рух потягів. Уряд вклався у десятиденний строк, відведений президентом для подолання наслідків аварії, і як запевнив керуючий ліквідаційними роботами віце-прем’єр Олександр Кузьмук, завтра на цьому місці таки буде “зелений газон”.

Інцидент, як виглядає, вичерпано. А тим часом правозахисні організації зажадали від уряду розсекретити таємний маршрут, яким рухається “фосфорний” потяг, а також оприлюднити хімічний аналіз вмісту цистерн. З такою вимогою до Прем’єр-міністра України, Міністерства з надзвичайних ситуацій та Міністерства транспорту звернулось Всеукраїнське громадське об’єднання Альянс “Майдан”. Ппрезидент Міжнародної організації “Ла-Страда Україна” Катерина Левченко каже:

“Ми вимагаємо від уряду оприлюднити точний маршрут проходження потяга територією України, а також хімічний аналіз вмісту цих речовин. Адже сьогодні ми тільки знаємо, що цистерни містили жовтий фосфор, бо про це було на них написано. Інших результатів аналізів невідомо”.

Коли нема інформації, залишаються сумніви, – кажуть активісти “Майдану”, і посилаються на повідомлення, які останніми днями з’являються в Інтернеті: мовляв, у цистернах були домішки якихось інших отруйних речовин, що, на відміну від жовтого фосфору, здатні поширюватися на великі території.

Як констатують правозахисники, “фосфорна аварія” показала, що в Україні, як і за часів Чорнобильської катастрофи, відсутня ефективна система інформування населення у випадках техногенних катастроф. Інформація надходить пізно і подається суперечливо. Так, Міністерство охорони здоров’я дало свої рекомендації мешканцям потерпілих районів лише через півтори доби, причому в той час як МОЗ рекомендувало, що їсти і чого не їсти, віце-прем’єр Кузьмук стверджував, що їсти можна все і жодної небезпеки не існує.

Експертів непокоїть також закритість екологічних даних від громадськості, що прямо суперечить законам і Конституції. Замість конкретної інформації стосовно проведених аналізів та вимірювань, влада поширювала самі лише коментарі.

Що мав зробити, але не зробив уряд? Як твердять активісти Альянсу “Майдан”, негайно після аварії мали бути оприлюднені супровідні документи до вантажу, а за кілька годин – результати незалежного хімічного аналізу речовини, яку фактично перевозили в цистернах. Відтак урядовці мали оприлюднити карти поширення та осідання аерозолю й оголосити свій висновок про доцільність чи недоцільність евакуації населення. Зрештою, до громадськості мав бути донесений план ліквідації аварії, а для населення потерпілих районів відкритий “телефон довіри”.

Нагадаємо: 16 липня на Львівській залізниці сталася аварія, внаслідок якої з цистерн витік жовтий фосфор і зайнялася пожежа. Через нефахові та суперечливі заяви представників влади серед населення почалася паніка. Прем’єр-міністр на засідання Уряду негативно оцінив дії своїх підлеглих щодо ліквідації наслідків аварії у Львівській області.

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG