Спеціальні потреби

Актуально

Потяг із фосфором відправлено з України до Казахстану

Сьогодні потяг з фосфором, що спричинив аварію на залізниці, відправлено з України назад до Казахстану. “Фосфорний” інцидент вичерпано. А тим часом правозахисні організації вимагають від уряду оприлюднити результати хімічного аналізу вмісту цистерн. Експерти протестують проти закритості екологічних даних і заявляють, що в Україні, як і за “чорнобильських” часів, відсутня ефективна система інформування населення у випадку техногенних катастроф.

О четвертій ранку четверга спецпотяг з фосфорним вантажем рушив з України назад до Казахстану. На місці катастрофи закінчують працювати ліквідатори, і вже до кінця дня на цій ділянці залізниці обіцяють відновити рух потягів. Уряд вклався у десятиденний строк, відведений президентом для подолання наслідків аварії, і як запевнив керуючий ліквідаційними роботами віце-прем’єр Олександр Кузьмук, завтра на цьому місці таки буде “зелений газон”.

Інцидент, як виглядає, вичерпано. А тим часом правозахисні організації зажадали від уряду розсекретити таємний маршрут, яким рухається “фосфорний” потяг, а також оприлюднити хімічний аналіз вмісту цистерн. З такою вимогою до Прем’єр-міністра України, Міністерства з надзвичайних ситуацій та Міністерства транспорту звернулось Всеукраїнське громадське об’єднання Альянс “Майдан”. Ппрезидент Міжнародної організації “Ла-Страда Україна” Катерина Левченко каже:

“Ми вимагаємо від уряду оприлюднити точний маршрут проходження потяга територією України, а також хімічний аналіз вмісту цих речовин. Адже сьогодні ми тільки знаємо, що цистерни містили жовтий фосфор, бо про це було на них написано. Інших результатів аналізів невідомо”.

Коли нема інформації, залишаються сумніви, – кажуть активісти “Майдану”, і посилаються на повідомлення, які останніми днями з’являються в Інтернеті: мовляв, у цистернах були домішки якихось інших отруйних речовин, що, на відміну від жовтого фосфору, здатні поширюватися на великі території.

Як констатують правозахисники, “фосфорна аварія” показала, що в Україні, як і за часів Чорнобильської катастрофи, відсутня ефективна система інформування населення у випадках техногенних катастроф. Інформація надходить пізно і подається суперечливо. Так, Міністерство охорони здоров’я дало свої рекомендації мешканцям потерпілих районів лише через півтори доби, причому в той час як МОЗ рекомендувало, що їсти і чого не їсти, віце-прем’єр Кузьмук стверджував, що їсти можна все і жодної небезпеки не існує.

Експертів непокоїть також закритість екологічних даних від громадськості, що прямо суперечить законам і Конституції. Замість конкретної інформації стосовно проведених аналізів та вимірювань, влада поширювала самі лише коментарі.

Що мав зробити, але не зробив уряд? Як твердять активісти Альянсу “Майдан”, негайно після аварії мали бути оприлюднені супровідні документи до вантажу, а за кілька годин – результати незалежного хімічного аналізу речовини, яку фактично перевозили в цистернах. Відтак урядовці мали оприлюднити карти поширення та осідання аерозолю й оголосити свій висновок про доцільність чи недоцільність евакуації населення. Зрештою, до громадськості мав бути донесений план ліквідації аварії, а для населення потерпілих районів відкритий “телефон довіри”.

Нагадаємо: 16 липня на Львівській залізниці сталася аварія, внаслідок якої з цистерн витік жовтий фосфор і зайнялася пожежа. Через нефахові та суперечливі заяви представників влади серед населення почалася паніка. Прем’єр-міністр на засідання Уряду негативно оцінив дії своїх підлеглих щодо ліквідації наслідків аварії у Львівській області.

Всі новини дня

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Відео

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Захід, за головування Держсекретаря Блінкена, був ініційований Постійним представництвом США при ООН.

$40 мільярдів допомоги для України. Подробиці, реакції з Конгресу та Білого Дому. Відео

Сенат схвалив законопроект, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Наразі документ пішов на підпис до президента Байдена. Київ отримає посолку США – Сенат затвердив на посаді голови американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

Більше

XS
SM
MD
LG