Спеціальні потреби

Виборча кампанія в Україні стартувала де-факто і де-юре


Про те, що виборчі перегони в Україні почалися фактично і юридично наголосила представник президента у Центрвиборчкомі Марина Ставнійчук. Як вона зауважила, про це свідчить те, що своїх кандидатів у депутати почали висувати навіть ті політичні сили, які раніше відхрещувалися від виборів, зокрема Соціалістична партія.

Згоду з фактом проведення виборів Ставнійчук побачила і в діях Мінюсту. Як вона нагадала, всупереч заявам міністра юстиції Олександра Лавриновича про те, що дострокові парламентські вибори незаконні і їх вже сьогодні слід визнати недійсними, відомство розпочало видавати партіям документи, необхідні для реєстрації у ЦВК.

Не вважає перешкодою Ставнійчук і те, що Центрвиборчком, через позицію окремих його членів, так і не ухвалив рішення про початок перегонів 2 серпня: за її словами, для цього достатньо указу глави держави.

На брифінгу в секретаріаті представниця президента в ЦВК повідомила також, що Віктор Ющенко має намір взяти виборчий процес під особистий контроль: для його забезпечення на місцях представники секретаріату вирушають у реґіони.

Марина Ставнійчук зазначила: “З наступного тижня представники Секретаріату Президента України виїдуть у регіони для того, щоб перевірити підготовчі заходи до майбутньої роботи з точки зору матеріально-технічного вирішення всіх питань окружних виборчих комісій”.

Як виглядає, виборчу кампанію, що зрушила з місця, вже не зупинить і відчайдушний спротив лідера соціалістів. Хоч Олександр Мороз не полишає намірів скликати позачергову сесію розпущеного парламенту, а в разі незгоди союзників з Партії реґіонів обіцяє розвалити урядову коаліцію, його погрози не сприймають всерйоз. Головний соціаліст не вийде з коаліції, впевнений перший віце-прем’єр Микола Азаров:

“Ніяка коаліція не розвалиться, ніякі погрози не будуть реалізовані. Я гадаю, ми завжди зможемо знайти спільну мову в рамках коаліції – в нас було немало гострих моментів за цей рік, проте це жодного разу не призвело до розпаду коаліції. Я глибоко переконаний, що коаліція не розпадеться”.

А тим часом на думку аналітиків, навіть вихід Мороза та розпад коаліції не потягнув би за собою відставки уряду Віктора Януковича. Це засвідчило оприлюднене сьогодні експертне опитування, яке провів “Центр досліджень політичних цінностей”. Опитані політологи одностайні: ніякої відставки не буде, тому що існує домовленість між Ющенком і Януковичем про проведення виборів.

“Ющенко не наважиться зараз позбавлятися Януковича, інакше будуть зірвані парламенстькі вибори”, – зауважує, зокрема, політолог Віктор Небоженко.

“Жодна автоматична відставка уряду не відбудеться. Цього не передбачає Конституція України, яку так захищає Мороз”, – стверджує інший аналітик Володимир Фесенко. Як він додає, шантажистська тактика Мороза не досягне мети.

“Нічого не станеться, якщо СПУ вийде з коаліції. Підготовка до виборів уже проходить”, – каже експерт.

XS
SM
MD
LG