Спеціальні потреби

Президентський мегаблок найбільше оновив свої списки


Три провідні політичні сили, що братимуть участь у позачергових виборах в Україні, уже провели з’їзди і оприлюднили свої виборчі списки. Однак, чи відбулось обіцяне політиками “оновлення” й “омолодження” списків?

Керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко констатує, що оновлення списків найменше торкнулося Блоку Юлії Тимошенко. За його словами, хоч у блоці й з’явились нові фігури – Вінський, Пинзеник – але вони прийшли ще до виборів з інших політичних сил і давно відомі. А ось у Партії регіонів і в “Нашій Україні” новації є, і доволі відчутні, – каже політолог:

“Щодо Партії регіонів, то достатньо яскраво проявилася тенденція створення мегапартії. Можна так сказати, що Янукович і Ахметов відповіли на мегаблок Ющенка своєю мегапартією. По суті, це прихований виборчий блок. По формі це партія, але по суті в Партію регіонів влилися достатньо багато малих політичних партій, які раніше були сателітами, малими союзниками Партії регіонів. Це і СДПУ(о), і “Віче”, і Партія промисловців і підприємців. З іншого боку, щодо нових фігур проявилася така цікава тенденція – демонстрація певної ідеологічної різнобарвності. Там є свій націонал-демократ, або колишній Тарас Чорновіл, і є колишній есдек Нестор Шуфрич, і є ліберал, яка орієнтувалася на новий середній клас, Інна Богословська. Загалом Партія регіонів створила дуже технологічний список, який і повинен продемонструвати, що вони, з одного боку, залишаються партією російськомовних, і водночас партією нової старої номенклатури”.

Але найбільш кардинально, на думку Фесенка, оновився список президентського мегаблоку “Наша Україна – Народна самооборона”. Експерт каже, що особливо це стосується першої десятки:

“Йде процес ребрендингу, кадрового оновлення “Нашої України”. Із партії “любих друзів” вона перетворюється в партію “нової команди президента”. Я їх називаю “пташенята гнізда Ющенка”. І склад першої десятки, де переважають представники нового покоління, це демонструє. Дуалізм лідерів Луценко-Кириленко, представники нового політичного покоління, люди з уряду, але знову ж таки з президентської команди, які демонструють євроатлантичний напрям, проєвропейський – Гриценко, Яценюк. Це демонстрація ребрендингу, приходу нового покоління команди Ющенка”.

З іншого боку, відзначає політолог, не обійшлося і без проколів. За його словами, найбільш слабким місцем у списку мегаблоку стала присутність у ньому екс-мера Києва Омельченка. На думку Фесенка, цей крок дуже неоднозначно сприйнятий потенційними прихильниками Луценка в столиці. Крім того, це порушує тенденцію оновлення. Як каже він, одних старих і непопулярних позбулися, але натомість з’явилися інші, які не вписуються в образ нової команди президента.

До негативів, притаманних усім провідним політичним силам, експерт відносить збережений принцип закритості при формуванні виборчих списків. А також те, що в цих списках і далі багато бізнесменів – конфлікт бізнесу і політики залишається. Проте є і позитив: у перших п’ятірках і десятках поменшало людей з шоу-бізнесу:

“Деякі такі фігури залишилися, але вони пов’язані з певним ідеологічним образом. Ну, наприклад, в “Нашій Україні” в другій десятці є Святослав Вакарчук. Але усі знають, що Вакарчук прийшов на Майдан не тому, що гроші заплатили. На відміну від Руслани, яка завжди мала певну кон’юнктуру: співала для Януковича, потім опинилась у списку “Нашої України”, Вакарчук людина свідомих націонал-демократичних, проєвропейських, проатлантичних поглядів. І тому там його місце органічно виглядає. Але відчувається, що наші політики не роблять ставку на відомі прізвища, на їхню популярність. Вони роблять ставку на професійних політиків”.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG