Актуально
КВУ занепокоєний участю посадовців в агітаційних заходах
Комітет виборців висловлює занепокоєння участю посадових осіб у передвиборчій агітації. Перший камінець – у город глави держави. На думку експертів КВУ, передвиборчою агітацією з використанням службового становища Віктор Ющенко грішив під час з’їзду блоку “Наша Україна – Народна самооборона” та учорашнього телезвернення з приводу скасування депутатської недоторканності. Голова правління Комітету Ігор Попов зазначає:
“Ми досить негативно оцінюємо вчорашній виступ Президента України, коли він у своєму телезверненні, яке транслювали безкоштовно для партії і транслювали за рахунок платників податків, говорив про те гасло, яке є ключовим для однієї політичної сили. В тому числі негативно, що він називав цю політичну силу. Тобто ми такі виступи оцінюємо як політичну агітацію і просили б радників президента не використовувати главу держави для агітації за одну політичну силу”.
Що ж до опонентів “Нашої України” – Партії регіонів, то КВУ відзначає: з’їзд регіоналів, на якому були присутні міністри й інші посадовці, відбувся у неробочий час – в суботу. Однак документи на реєстрацію Партія регіонів подала у понеділок, і міністр Шуфрич, замість займатися своїми посадовими обов’язками, півдня носив коробки до ЦВК.
Комітет виборців закликає усіх посадових осіб, задіяних у передвиборчій кампанії, або піти у відпустку, або ж займатися виборчими справами після роботи.
Загалом же підсумками спостереження за першим тижнем кампанії КВУ залишився задоволений. Усі партії та блоки мали змогу вільно провести з’їзди та висунути кандидатів, – каже Попов:
“Висування кандидатів пройшло вільно, прозоро і демократично. Для нас це вже стає звичним, жодна політична партія чи блок не мали перешкод у проведенні своїх з’їздів, нікому не замінували залу”.
Так само усі суб’єкти виборчого процесу мали рівні шанси встановлювати біг-борди, проводити масові акції, збирати підписи:
“Нічиї намети не розганяють, нікого міліція не заарештовує”.
Як наголошують в КВУ, ці добрі традиції більше заслуговують на відзначення ще й тому, що з’явилися в Україні зовсім недавно.
Водночас загрозу чесним виборам експерти вбачають у “голосуванні на дому”. Говорить речник Комітету Олександр Черненко:
“Ми вважаємо, що голосування на дому завжди було інструментом для впливу на результат, для можливих фальсифікацій. Дуже часто ці заяви писалися під копірку в одному кабінеті, і ми бачили в цілих областях “епідемії”, коли вдома голосували від 20 до 30% виборців”.
Щоб цього не допустити, КВУ закликає Центрвиборчком прийняти норму, згідно з якою виборець повинен буде вказати підстави для голосування вдома.
Перший тиждень виборів був примітний також збором підписів за конституційний референдум, ініційований БЮТ. Як вважають експерти КВУ, провести референдум одночасно з виборами неможливо. Хоча б з тієї причини, що за той короткий час, який лишився до 30 вересня, неможливо перевірити три мільйони зібраних підписів. Ігор Попов каже:
“Саме тому, я думаю, не буде в нас проведено референдум 30 вересня. Якщо ж він буде проведений, то це буде дуже сумно. Тому що два таких різних процеси, які регулюються настільки різними законами, поєднати буде неможливо. І якщо хтось оголосить референдум на 30 вересня, це буде вести однозначно до зриву і виборів, і референдуму”.
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум