Спеціальні потреби

Альберто Ґонзалес подав у відставку


Альберто Ґонзалес, посада якого об'єднує функції генерального прокурора і міністра юстиції США, оголосив про свою відставку. Звільнення Ґонзалеса довгий час вимагали політичні опоненти Джорджа Буша. Вони звинувачували міністра у тому, що він звільнив з політичних міркувань вісьмох федеральних прокурорів і планував замінити усіх інших.

Скандально відомий Ґонзалес довгий час відмовлявся подавати у відставку, не визнаючи будь-якої провини і вважаючи себе достойним міністром юстиції:

“Якщо я не вважатиму свою діяльність на цій посаді ефективною, то я подам у відставку. Я повинен був вирішити чи піти чи залишитися, щоб виправити ситуацію. Я прийняв рішення залишитися”.

Втриматись на посаді йому допомагала беззастережна підтримка президента. Джордж Буш не втомлювався повторювати, що вірить у чесність та професіоналізм міністра.

Президента та міністра юстиції США об’єднує довга історія. Альберто Ґонзалес як юрист представляв Джорджа Буша, коли той балотувався на посаду губернатора Техасу. За роки спільної роботи вони стали добрими товаришами. Джордж Буш забрав Ґонзалеса із собою у Вашингтон спочатку на посаду радника Білого дому, а потім висунув його на пост міністра юстиції. Опоненти Буша вважають, що Ґонзалес у всьому слухався свого покровителя, вибудовував прокурорську вертикаль у країні на користь політичної партії Буша і втручався у роботу прокурорів. Сенатор-демократ Гілларі Клінтон каже, що у них є докази політичного втручання і прихованих політичних ігор.

За час роботи у Вашингтоні, Альберто Ґонзалес часто потрапляв під шквал критики опонентів та преси. У 2002-му він був серед тих, хто назвав Женевські Конвеції, що захищають військових в’язнів “застарілими і віджилими”. Він підтримав законопроект про можливість застосовування фізичного та психологічного тиску на в’язнів та підозрюваних у тероризмі.

Ґонзалес сприяв запровадженню в Америці контроверсiйної програми стеження за пiдозрюваними терористами, що дозволила спецслужбам майже безконтрольно прослуховувувати телефоннi розмови та перехоплювати електроннi листи.

Але найбільший резонанс викликала справа про звільнення прокурорів країни. Ґонзалес був запідозрений у спробі замінити усіх федеральних прокурорів США на політично лояльних до президента. У понеділок він зробив коротку заяву про відставку, не коментуючи її причин, і подякував президенту за підтримку:

“Я вдячний Президенту Бушу за його дружбу і ті можливості, які він мені дав, щоб служити американському народу”.

Джордж Буш у свою чергу подякував Ґонзалесу за чесну і професійну службу і висловив жаль, що він вирішив піти:

“Сумно, що ми живемо у часи, коли талановита і поважна людина, як Альберто Ґонзалес мусить йти з важливої посади, бо його добре ім’я було втоптане у бруд через політичні причини”.

Численні критики президентської Адміністрації навпаки, вважають цю відставку справедливою. Серед них – сенатор-демократ Чарльз Шумер, який зазначив, що під керівництвом Альберто Ґонзалеса Міністерство юстиції було кораблем, що йшов на дно.

Вiдставка Ґонзалеса наберає чинностi 17 вересня.

Найближчим часом Джордж Буш має запропонувати нову кандидатуру на посаду міністра юстиції США. Кажуть, що ним може стати нинiшнiй міністр внутрішньої безпеки США Майкл Чертоф.

XS
SM
MD
LG