Спеціальні потреби

Актуально

Уряд Іраку засуджує обстріл курдських поселень

Іракський уряд висловив протест з приводу того, що Іран постійно обстрілює артилерійським вогнем курдські села й містечка у північній частині Іраку. Іракський міністр закордонних справ Гошяр Зебрі заявив на прес-конференції у Багдаді, що іранського посла в Іраку було викликано і передано йому офіційну ноту протесту. Зебрі сказав, що внаслідок обстрілу курдські селяни у прикордонному районі покинули свої домівки. Він визнав, що в тому районі присутні курдські повстанці, але заявив, що це не виправдовує постійний обстріл через кордон.

Іран досі не коментував обстрілу, що спрямований проти курдських повстанців, які домагаються автономії для заселених курдами районів у північній частині Ірану. Раніше Тегеран звинуватив повстанців у використанні баз в Іраку для нападів всередині Ірану. Ця напруженість розпочалася майже сто років тому, а традиційна батьківщина курдів була розподілена між Іраком, Іраном, Сирією і Туреччиною. Від того часу курдські сепаратистські угруповання борються за об’єднаний незалежний Курдистан.

Гірське село Гаджі Омран є транзитним торговельним пунктом між курдськими районами Іраку та Ірану. Воно оточене фермами і пасовиськами. Вдень всюди тихо і спокійно. Але вночі, як розповідає сільський учитель Алі Катар Гуссейн, протягом останніх кількох місяців іранські сили обстрілюють цей прикордонний район:

“Іранці обстрілюють цю місцевість майже кожної ночі, використовуючи сильні прожектори для освітлення мішеней”.

Мер Гаджі Омрану Агмед Гамад-Амін каже, що наразі гине лише худоба. Він недавно зустрівся з представниками сил безпеки на іранському боці кордону:

“Іранці кажуть, що вони колись припинять обстріл, але поки що у них є причина стріляти”.

Місцеві офіційні представники зауважують, що іранські сили безпеки мають на меті знищити курдських повстанців, які переховуються в горах. Згідно з повідомленнями, повстанці пов’язані із сепаратистським угрупованням в Туреччині та Робітничою Партією Курдистану. Директор відділу закордонних відносин у курдському регіональному уряді в Іраку Фала Мустафа каже, що на іракських курдів покладають вину за дії сепаратистів у Туреччині та Ірані:

“Ми не хочемо, щоб це питання використовували як привід для вторгнення на територію іракського Курдистану. На жаль ми стали відповідальними за те що сталося. Але нема сумніву, що більшість членів партії є в Туреччині, хоч ми визнаємо, що деякі з них переховуються в гірському трикутнику між Іраном, Туреччиною та Іраком. Одначе, ми запевняємо, що наша політика – не дозволити будь-кому використовувати нашу територію як плацдарм для нападів на сусідів”.

Мустафа заявив, що курдський регіональний уряд надіється розв’язати цю проблему шляхом мирних переговорів, а не збройною конфронтацією.

Всі новини дня

Для допомоги Україні не обов'язково бути українцем – це доводить мер міста у Нью-Джерсі. Відео

Щоб допомагати Україні, не обов'язково бути українцем – Майк Гоннелі, мер міста Сікокус у Нью-Джерсі, доводить це. Американець італійського походження, який до початку війни небагато знав про Україну, тепер допомагає українським родинам, які були змушені тікати від війни.

Евакуація з Маріуполя – як волонтеру Денису Мініну вдається рятувати людей з окупації. Відео

У зруйнованій 6 жовтня багатоповерхівці в Запоріжжі був волонтерський склад Дениса Мініна. До 24 лютого він працював ведучим одного з українських телеканалів, а тепер став волонтером, який допомагає евакуювати людей з окупованого рідного Маріуполя.

Які надії на Європейську політичну спільноту? Відео

Які надії на Європейську політичну спільноту? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

Більше

XS
SM
MD
LG