Спеціальні потреби

Актуально

Українку нагороджено медаллю “Праведників народів світу”  (ВІДЕО)

У Меморіальному музеї Голокосту у Вашингтоні відбулося вручення медалі “Праведників народів світу”. Нею посмертно була нагороджена мешканка Херсону Євгенія Замороко-Лисенко. На церемонії були присутні посли України, Ізраїлю та Чехії, сенатор Бен Кардин, представники єврейської та української громад.

Починаючи з 1963-го року Яд Вашем – урядове агентство Ізраїлю з пам`яті мучеників та героїв Голокосту – вручає медаль “Праведників народів світу”. Нею нагороджують людей різних національностей, які ризикували власним життям, рятуючи євреїв від геноциду. Ірена Стенфелдт очолює відділ Яд Вашем, який займається збиранням та перевіркою інформації. Вона розповідає, що найчастіше до них звертаються євреї з власними історіями про тих, хто надавав їм притулок та допомогу під час Другої світової війни:

“У нас є команда, яка завдяки поєднанню історичних досліджень та детективної роботи веде розслідування. Після того, як історія знаходить підтвердження, ми представляємо справу спеціальній комісії Яд Вашем. Вона уважно розглядає кожний випадок та приймає рішення про нагороду”.

Кілька років тому відділ Ірени отримав листа від мешканки Ізраїлю Маші Співак. У ньому розповідалося про українську вчительку з Херсону:

“Ми написали їй листа із запитаннями. Пошукали інформацію про Херсон у нашому архіві. Також ми надіслали листа в Україну, але не отримали відповіді. Написали ще один – знову жодної відповіді”.

Листи надходили до Євгенії, яка тоді була вже дуже похилого віку та жила з одним із своїх синів в Україні. Микола Замороко зазначає:

“Коли мати померла, брат переслав нам ці листи. Я написав в Яд Вашем”.

Ірена каже, що тільки після того, як Микола отримав листи та відповів, організація змогла відновити інші матеріали та представити справу комісії. За словами Ірени, під час Другої світової війни Євгенія Замороко, тоді молода вчителька, допомагала єврейській дівчинці:

“Не зважаючи на ризик, вона допомагала своїй колишній учениці, яка залишилася на самоті після того, як всю її родину вбили нацисти. Вона написала нам: “В той час, коли неможливо було ходити вулицями, аби не чути навколо вигуків на свою адресу “жидівка”, я могла прийти до них ввечері – до двох вчителів – і вони мене нагодують, викупають та нададуть притулок”.

Іншої вчительки – Клавдії Супової – як і врятованої дівчинки Маші Співак та самої Євгенії вже немає серед живих. Медаль “Праведників народів світу” була вручена одному з синів Євгенії – Миколі Замороко.

Посол Ізраїлю у США Саллай Мерідор: “На десятій сесії 23 жовтня 2006-го року Комісія з визнання праведників народів світу урядового органу Яд Вашемом прийняла рішення. Згідно з цим рішенням та на основі наданих доказів вирішено нагородити Євгенію Замороко-Лисенко, яка під час Голокосту в Європі ризикувала своїм життям, аби врятувати переслідуваних євреїв”.

Вперше церемонія нагородження відбувалася в Музеї Голокосту у Вашингтоні. Вшанувати пам`ять мешканки Херсону приїхав і сенатор від штату Меріленд Бен Кардин:

“Це – більше, ніж героїзм. Ця жінка не тільки врятувала життя. Вона допомогла врятувати наш світ від того безумства, яке коїлося під час Другої світової війни”.

З часу заснування медалі “Праведників народів світу” було нагороджено близько 22 тисяч людей з різних країн. Дві тисячі з них – з України.

Всі новини дня

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Більше

XS
SM
MD
LG