Спеціальні потреби

Запуск “Спутніка” став початком космічної доби


Запуск “Спутніка” Радянським Союзом 50 років тому викликав шок у Сполучених Штатах. Виведення радянського космічного апарата на навколоземну орбіту знаменувало початок космічної доби, започаткувало перегони до Місяця і викликало тривогу та хвилювання серед американців.

1957-го року Президентом Америки був Двайт Айзенгауер, і Сполучені Штати, і Радянський Союз посідали ядерну зброю. Одначе, обидві країни розділяє океан, тому наприкінці літа американці приділяли більше уваги рухові за громадянські права та чемпіонату з бейсболу, ніж радянській ядерній загрозі. Четвертого жовтня того ж року Радянський Союз вперше вивів супутник на навколоземну орбіту.

Серед американців запуск супутника викликав занепокоєння, а то й страх. Історик Роджер Лавніюс так описує почуття, які тоді запанували у суспільстві:

“Якщо Радянський Союз спроможний запустити супутник над нашими головами, супутник, який пролітає над Сполученими Штатами і над будь-якою частиною світу, то це означє, що він спроможний запустити ядерну ракету над нашими головами, якщо б йому захотілось”.

Однак головний історик НАСА Стівен Дик каже, що самі росіяни не усвідомлювали, який вплив це мало на громадську думку:

“На першій сторінці “Правди” була коротка стаття без великого заголовка. Проте у США в усіх газетах були великі заголовки і лише тоді росіяни догадалися, якого великого успіху вони досягли, і так було розпочато перегони”.

Президент Айзенгауер намагався заспокоїти нерви країни з приводу відсталості її космічної програми. Проте занепокоєння зросло, коли третього листопада Радянський Союз запустив “Спутнік-2” із собакою на борту. Відтак шостого грудня 1957-го року в прямому ефірі відбувся невдалий запуск американського супутника “Ванґард”. Тож Президент Айзенгауер дав доручення американським збройним силам і німецькому науковцеві Вернерові Ван Брауну зайнятися космічною програмою США.

31 січня 1958-го року “Експлорер-1” став першим американським супутником, що вийшов на навколоземну орбіту. Того ж року було засновано Національне агентство аеронавтики і дослідження космосу, НАСА.

Відтак, розпочалися регулярні космічні місії. Програми “Джеміні”, “Меркурій”, “Аполлон”, польоти кораблів “Шатл”, деякі з них трагічні. Сьогодні, через 50 років після запуску “Спутніка”, понад сто країн співпрацюють разом, щоб закінчити створення міжнародної космічної станції, яка сприятиме новим польотам на Місяць, Марс, і у безмежні космічні простори.

XS
SM
MD
LG