Спеціальні потреби

Актуально

У США загострилось питання контролю за зброєю

Питання контролю за зброєю відійшло на задній план в американській політиці відколи демократ Альберт Ґор 2000-го року мінімальною кількістю голосів програв президентські вибори. Дехто в його партії складає вину за поразку на те, що виборці негативно відреагували на домагання демократами законів про контроль зброї в 90-их роках минулого століття. З наближенням ще одних президентських виборів питання контролю за зброєю знову стає актуальним.

За оцінками експертів, лише кожний четвертий дорослий американець має вогнепальну зброю. Проте, це право гарантоване Конституцією США і політика у питанні контролю за зброєю може має великий вплив на результати виборів.

Колишній сенатор, а сьогодні один з провідних республіканських кандидатів на посаду президента Фред Томпсон запевняє ентузіастів вогнепальної зброї щодо своєї відданості їхній справі. Томпсон та інші провідні кандидати-республіканці недавно виступили на конференції Національної стрілецької асоціації. Сенатора Джона Мек-Кейна запитали, наскільки важливим є вплив цієї недержавної організації на вибори:

“На мій такі організації дуже важливі. Вони представляють серцевину країни і коріння республіканської партії”.

Групи, які є палкими прихильниками права на посідання зброї, як правило, активні в політиці і виступають проти майже будь-яких законів, які передбачають регулювання продажу і права на зброю. Останніми роками переважно було по-їхньому. Однак 2004-го року вигасла чинність заборони на продаж штурмової зброї.

Керівники асоціації вказують на результати недавнього опитування, згідно з якими дві третини опитаних підтримали погляд, що не потрібно нових законів щодо володіння зброєю.

Представник Національної стрілецької асоціації Вейн Лапієр зазначає:

“Ви тут, бо ви розумієте про що йдеться, і знаєте, що ті, хто цього не розуміє, не виграє виборів у цій країні”.

Група “Кампанія імені Брейді” вже два десятиліття бореться за схвалення нових законів про контроль над вогнепальною зброєю. Її президент Пол Гелмке говорить, що будучи мером малого містечка на Середньому Заході, він переконався, що питання вогнепальної зброї дуже рідко виявлялося вирішальним у виборах до Конгресу:

“Стрілецькій Асоціації вдалось переконати людей, що вона велика сила в політиці”.

На підтвердження своєї думки Гелмке вказує на легке переобрання Президента-демократа Біла Клінтона на виборах 1996-го року, незважаючи на те, що він рішуче виступав за заборону штурмової зброї.

Проте, донори Національної стрілецької асоціації щедро жертвують на передвиборчі кампанії кандидатів, які підтримують право володіти зброєю. Підраховано, що за останні 16 років вони пожертвували понад 16 мільйонів доларів на кампанії таких кандидатів.

Демократи-кандидати в президенти здебільшого мовчать, коли йдеться про питання контролю за вогнепальною зброєю. Все ж один кандидат сенатор Барак Обама заговорив про учнів, які стали жертвами стрілянини на вулицях Чикаго:

“Пора нам кинути виклик лоббі вогнепальної зброї і сказати – досить”.

Пол Гелмке каже, що майже всі демократи-кандидати в президенти підтримували контроль над вогнепальною зброєю:

“Явно, після того, як обидві партії оберуть своїх кандидатів, це може бути одним з вирішальних питань у змаганнях між кандидатами двох головних партій”.

Не зважаючи на такі інциденти, як масове вбивство студентів в університеті у штаті Вірджинія навесні цього року, прихильники права на володіння зброєю переконані в тому, що в національній політиці їх позиція має перевагу.

Всі новини дня

Британська розвідка підтверджує часткову заміну «вагнерівців» на армійських дестантників

Український військовий стріляє з міномета по російських позиціях на передовій поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 29 травня 2023 р. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Командування РФ перекидає до Бахмута сили повітряно-десантних військ («ВДВ») на заміну «вагнерівцям», що зробить російську оборону «в цілому менш гнучкою в реагуванні на оперативні виклики», кажуть у британській розвідці.

«ВДВ сильно деградувала в порівнянні зі своїм «елітним» статусом до вторгнення. Проте, російські командири, ймовірно, намагалися зберегти деякі з цих все ще відносно боєздатних підрозділів як вільний резерв», – йдеться в повідомленні.

За інформацією розвідки Британії, зараз російське командування перекидає на Бахмутський напрямок частини 76-ї і 106-ї дивізій і двох додаткових окремих бригад «ВДВ», які утримувати місто після відходу найманців «Групи Вагнера».

Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ Олександр Сирський назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям». Однак він додав, що було б хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.

Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».

Зеленський: Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні – інтерв'ю Wall Street Journal

Президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю газеті Wall Street Journal в Одесі, яку він відвідав, повертаючись із саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові. Фото зроблено у четвер, 1 червня 2023 року в Молдові.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова розпочати довгоочікуваний контрнаступ, але додав, що він може виявитися тривалим і повернення всіх українських територій дорого коштуватиме країні.

В інтерв’ю газеті Wall Street Journal, яке було записано в Одесі, Зеленський сказав: «Ми твердо віримо, що нам це вдасться».

Він додав, що не знає, скільки часу може тривати контрнаступ, і сказав, що не може дати прогноз про те, як він відбуватиметься.

«Якщо чесно, це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – сказав він Wall Street Journal.

У годинній розмові з газетою Зеленський сказав, що має побоювання, що вибори в США наступного року можуть привести до влади менш сприятливу адміністрацію, і закликав НАТО запропонувати Києву чіткий шлях до членства України.

Зеленський визнав перевагу Росії в повітрі на передовій і сказав, що через відсутність захисту від російської авіації, в контрнаступі «загине велика кількість солдатів».

Говорячи про зброю, яку досі потребує його країна, він сказав, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиракетної оборони Patriot виробництва США для захисту громадян від повітряних бомбардувань і для захисту військ на передовій.

Wall Street Journal зазначає, що заяви Зеленського відображають його бажання знайти баланс між натиском, щоб отримати те, що йому потрібно, щоб не втратити незалежність України і внутрішню політичну підтримку, і водночас не відштовхуючи союзників і не підривати їхню підтримку, яка обчислюється у десятках мільярдів доларів.

Як повідомляв Голос Америки, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у п’ятницю в Білому домі, що Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.

За його словами, йшлося не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.

Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.

У 39-й пакет безпекової допомоги, з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.

Минулого тижня Голос Америки повідомив про те, що за словами міністра оборони США Ллойда Остіна, країни групи «Рамштайн» пообіцяли Україні посилити її наземні системи протиповітряної оборони та заповнити інші прогалини у зброї та військових можливостях після запиту українського міністра оборони.

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

XS
SM
MD
LG