Спеціальні потреби

Актуально

Чи підтримають БЮТ і НУНС кандидатуру прем’єра одноголосно

Попри те, що лідери БЮТ і НУНС випромінюють переконаність в одностайному голосуванні обох фракцій за кандидатуру прем’єра, аналітики вказують на існуючі ризики. Новостворена Демократична коаліція налічує 228 голосів. Для успішного голосування необхідно 226. Якщо за Юлію Тимошенко відмовиться голосувати бодай кілька не найбільших її симпатиків на чолі з Юрієм Єхануровим, кандидатура може бути провалена, – каже науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

“Все залежить від того, наскільки згуртовано проголосує НУНС і БЮТ. Я думаю, що виходячи з передвиборних обіцянок, НУ має підтримати Тимошенко. Тому що зроблені обіцянки, і якщо Наша Україна або якісь люди цієї політичної сили не будуть дотримуватися свого слова, то чим тоді це буде відрізнятися від позиції Мороза? Тому я думаю, що в даному випадку має бути підтримка. Плюс я не виключаю того, що буде частина голосів з фракції Литвина.

Разом з тим, ми розуміємо, що за кулісами іде робота з боку опонентів, причому голоси “проти” будуть шукати не тільки серед Нашої України, а навіть серед самої фракції БЮТ. Тобто ми розуміємо, що відбувається за кулісами – опоненти шукають шляхи, щоб Тимошенко не добрала голосів”.

Інші політологи вказують на ще одну перешкоду затвердженню Тимошенко. Це вимога президента, до призначення прем’єр-міністра і уряду, спершу затвердити 12 законопроектів. “Міною уповільненої дії” називає таку вимогу голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній:

“Щоб не було так, що це спеціально закладається міна уповільненої дії для того, щоб була аргументація для певної частини депутатів, в разі неприйняття хоча б одного з 12 законопроектів – чому вони відмовляються голосувати за кандидатуру Тимошенко. Якщо коаліція буде сформована, а за Юлію Тимошенко не буде належної кількості голосів, тоді вступає в дію та норма українського законодавства. Згідно з цією нормою в перший же день діяльності Верховної Ради попередній уряд складає свої повноваження, тобто уряд Януковича, але в той же день він починає виконувати обов’язки. У такому випадку президент отримує ослаблений уряд Віктора Януковича в статусі виконувача обов’язків. А Тимошенко теж буде у підвішеному стані, бо вона буде і не в опозиції, і не при владі”.

60% проти 40%. Так оцінює шанси Тимошенко стати прем’єром керівник Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко:

“Є великі ризики, що вона не буде затверджена. В кулуарах навіть зараз говорять про варіант чи прецедент Пустовойтенка. У 1999-му році було подано кандидатуру, але її не було затверджено. Теоретично щось подібне може відбутися і тепер. Але треба враховувати той факт, що сама Тимошенко прекрасно розуміє, що її можуть “кинути” під час голосування, і тому вона підстраховується. Я думаю, що питання не вирішено остаточно. Воно вирішено публічно політично. А от далі багато залежить від того, наскільки буде протидіяти Партія регіонів, наскільки вони спробують, щоб не було витоків голосів на підтримку Тимошенко в тих фракціях, на які вони впливають (Блок Литвина, комуністи). І другий чинник дуже важливий – якою буде позиція Ющенка. Наскільки чітко він буде підтримувати саме кандидатуру Тимошенко”.

Як каже Фесенко, президенту може бути вигідна ситуація безкоаліційності і уряду Віктора Януковича, який буде слухняним і ослабленим виконувачем обов’язків. Що ж до Юлії Тимошенко, то за словами політолога, для неї буде прикро, якщо вона не стане прем’єром. Але в такому разі, вважає він, лідерка БЮТ візьме курс на президентські вибори. Хтозна, можливо, навіть на дострокові.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG