Спеціальні потреби

Глобальне потепління може призвести до харчової кризи


Науковці висловлюють побоювання, що в цьому столітті може наступити глобальна харчова криза, якщо теперішніми темпами продовжуватимуться кліматичні зміни.

Баді Гансе усе своє доросле життя обробляє землю на південь від Вашингтона. Він також займає посаду заступника міністра сільського господарства штату Меріленд. Однак, врожайність цього року, за його словами, набагато нижча від нормальної – причина цього – велика посуха.

У Меріленді і по всьому східному узбережжі Сполучених Штатів протягом усього літа панувала сувора посуха. Гансе каже, що нормальна урожайність становить три з половиною тонни кукурудзи на гектар. Цього року він розраховує зібрати менше, ніж півтонни з гектара:

“Зернятка дещо менші. Качани набагато коротші, ніж звичайно. За нормальних погодніх умов качан є 25 – 27 сантиметрів завдовжки і значно товстіший”.

Наукових доказів зв’язку між цьогорічною посухою і явищем кліматичних змін нема. Проте, посуха демонструє, як погода може впливати на харчові запаси. Результати дослідження, проведеного Центром глобального розвитку, вказують на те, що кліматичні зміни можуть призвести до зменшення вирощування харчової продукції від п’яти до двадцяти відсотків до 2080-го року. У деяких країнах навіть більше.

Автор звіту Центру глобального розвитку Вільям Клайн зазначає:

“Наприклад в Індіїврожай може зменшитись на 30 – 40%, а в Африці та Латинській Америці на 20%, а то й більше”.

Затока Чесапік – найбільший лиман у США. У її водах живе понад 250 видів риби і молюсків. Деякі з них, як наприклад, сині краби та морський окунь дуже ціняться комерційно. Однак, згідно з урядовою статистикою, вилов риби із затоки останніми роками постійно зменшується, головним чином у зв’язку із забруднення води та надмірним виловом у минулому.

У Національному заповіднику Блеквотер на східному березі Чесапікської затоки дослідники знайшли докази, впливу кліматичних змін на нерест риби та раків. Внаслідок підвищення рівня моря тут затопило понад три тисячі гектарів болотистих місцевостей. Диксі Бирч зі Служби охорони Рибних ресурсів та диких тварин вказує на дослідження, які знайшли зв’язок між зміною клімату і підвищенням рівня моря:

“Болотисті та багнисті місцевості, важливі, бо вони є місцем розмноження всього живого, включаючи птахів і навіть людей, оскільки ми їмо раків і риб, яких ловлять у цих водах”.

Бирч каже, що рівень води в затоці і далі зростатиме. Це негативно відіб’ється на вилові риби і раків:

“Зменшиться кількість синіх раків й рибних ресурсів такі як камбала, окунь та інші види на які люди покладаються”.

Баді Гансе каже, що американські фермери зможуть пристосуватися до кліматичних змін. Однак, країнам на шляху розвитку це буде зробити складно. Центр глобального розвитку попереджає, що в наступній половині цього сторіччя виробництво харчів у світі повинно значно збільшитися, щоб прогодувати зростаюче населення:

“Можна вирощувати культури, які не потребують стільки води як кукурудза – сіно, сорго, соєві боби. Треба вміти пристосовуватися”.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG