Спеціальні потреби

Актуально

Баунд Брук – центр українського православ’я у США  (ВІДЕО)

Перші хвилі української імміграції до США традиційно гуртувалися навколо церков. Тож за існування імміграції у Сполучених Штатах виникли сотні українських парафій, як греко-католицьких так і православних. У жовтні 1950-го року бiльшiсть православних парафiй у США об’єдналися у єдину церкву. З того ж часу центром українського православ’я в Америці стало маленьке містечко у штаті Нью-Джерзі Баунд Брук.

Землю під адміністративний центр православна українська громада придбала 1951-го року, за величезну на той час суму – 90 тисяч доларів. З того часу, на 23 гектарах землі почалась поступова розбудова. У вересні 1954-го тут було закладено унікальний український цвинтар, на якому сьогоднi спочиває майже десять тисяч як пересічних українців, так і цвіт нації. Люди, імена яких старанно приховувала радянська влада, але які були історичними фігурами в історії України.

Анастасія Грибович – адміністратор кладовища, який iнколи називають українським пантеоном. Вона розповідає, що земля, на якій розташований цвинтар свого часу належала родині борця за незалежність Америки Генріка Фішера. Українці досі доглядають за родинним цвинтарем попередніх господарів:

“Продали нам цю землю з умовою, що ми будемо доглядати цей цвинтар. На тій підставі і наш цвинтар – вічний”.

У 1955-му році тут почалося будівництво меморіальної церкви пам’ятника Святого апостола Андрія Первозванного. Будівництво церкви в пам’ять жертв українського голодомору закінчилося за десять років.

“Тут було вкладено цеглину із мурів київського Собору Святої Софії. Її було привезено сюди 1961-го року і вкладено у стіну”, – зазначає новоприбулий іммігрант ієромонах Даниїл. Баунд Брук, каже він, перетворився на святе для православних українців діаспори мiсце:

“Для мільйонів українців це є центром української духовності за кордоном. І ми інколи називаємо Баунд Брук новим Єрусалимом. Саме тут ми змогли зберегти те, що радянська влада роками намагалася знищити”.

Отець Даниїл є деканом семінарії, що працює при центрі з 1975-го року. За роки її існування тут було підготовлено кілька десятків православних священиків, – каже він:

“У нашій семінарії Святої Софії є каплиця трьох святителів. Тут розпочинається навчальний день для наших студентів”.

Майбутнi українськi богослови та священики приїжджають сюди навчатися з усіх куточків світу. Цього року у семінарії навчається п’ять студентів з України. До їхніх послуг велика бібліотека з унікальними книгами та архіви музею, що розташований при Українському культурному центрі.

Українським іммігрантам свого часу вдалося врятувати і зберегти унікальні для історії України речі. Так, у цьому музеї зберігають грамоти з підписами гетьманів Івана Мазепи та Івана Скоропадського. Тут є один з нечисленних екземплярів першої у слов’янському світі повної друкованої Острозької Біблії. На полиці музею лежить бронзовий хрест Енколпіон, датований 1240-им роком. Цю річ було знайдено і врятовано під час будівництва київського метро. Тут також збережено епітрахіль Митрополита Петра Могили та урну, в якiй свого часу зберігались його мощі.

Куратор музею Наталія Гончаренко завжди з особливим трепетом доторкається до ікони, яку монахи Києво-Печерської Лаври подарували Івану Мазепі у 1702-му році:

“Подумати тільки, хто торкався цієї ікони, хто цілував цю ікону! Монахи і старці, які її малювали, є тепер святими і лежать у Києво-Печерській Лаврі”.

Поміж численних речей, можна знайти оригінал одного з універсалів Директорії Української Народної Республіки, речі з козацьких розкопок, старовинні прикраси. Поки що більшість експонатів зберігають в архівах, однак вже почалось будівництво нового сучасного будинку-музею.

Як розповідає голова Консисторiї Української Православної Церкви у США Архієпископ Антонiй, фінансово центр підтримують приватні особи. Імена великих жертводавців церква вносить в історію. А за всім, що вдалося розбудувати у провінційному Баунд Бруку, стоїть ідея та енергія покійного Патріарха Мстислава. Саме ця людина ще у санi архієпископа ініціювала об’єднання православних парафій США в єдину церкву та створення адміністративного центру у Нью-Джерзі. У 1990-му році, коли владика Мстислав був митрополитом, собор вiдродженої Української Автокефальної Православної Церкви у Києві обрав його Патріархом Київським і всієї України. На цiй посадi вiн до своєї смерті 1993-го року очолював як церкву в дiаспорi, так i в Українi. Сьогоднi його тлiннi останки спочивають у мавзолеї пiд побудованою ним церквою-пам`ятником у Баунд Бруку.

Владика Антоній Архієпископ УПЦ у США зазначає: “Патріарх Мстислав задумав це місце як справжній український Єрусалим. Він бачив це центром, який об’єднував би усіх православних українців у вільному світі”.

У червні 1971-го року на українському цвинтарі було посвячено Хрест пам’ятник борцям за волю й державність України. Біля його підніжжя лежить привезена з Європи плита з могили Симона Петлюри. Незабаром тут планують звести меморіал американцям українського походження, які воювали у лавах збройних сил США. Баунд Брук своїми особливими надбаннями став не просто адміністративним центром українського православ’я в дiаспорi, а місцем, де українці зберігають свою історію та згадують своїх героїв.

Всі новини дня

"Гірше, ніж Хіросіма" - ICAN про загрозу удару Росії "тактичною" ядерною зброєю

Архівне фото російського Міністерства оборони, надане АР, 2020 рік - запуск міжконтинентальної балістичної ракети в Росії

Україна, ООН, США, Європа, НАТО, Велика Британія та Японія висловили занепокоєння, через погрози Росії застосувати ядерну зброю в Україні.

В неділю з відповідними заявами виступили високопосадовці Вашингтона - держсекретар США Ентоні Блінкен та радник за національної безпеки США Джейк Салліван. "Наслідки будуть жахливими", сказав Блінкен про загрозу застосування Росією ядерної зброї в Україні.

"Застосування будь-якої ядерної зброї матиме катастрофічний вплив" на країну, що її застосовує та інші, сказав очільник дипломатії США в інтерв'ю програмі CBS News' "60 хвилин". Він додав, що США мають план дій на такий випадок.

Москва зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України, оскільки США готові рішуче відповісти на застосування ядерної зброї, заявив Салліван.

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю CBS сказав, що Путін "хоче залякати увесь світ" і не блефує, коли йдеться про ядерний шантаж.

Під час виступу минулої середи Путін звинуватив країни Заходу в "ядерному шантажі" і вказав, що може застосувати "всі заходи, якщо йдеться про загрозу територіальній цілісності Росії".

Використання Росією навіть "тактичної" ядерної зброї проти України буде гірше, ніж удар по Хіросімі в 1945 році, адже йдеться про густо населені райони Європи, заявляє Міжнародна кампанія із заборони ядерної зброї (ICAN).

В ICAN вказують, що так звана "тактична" ядерна зброя зазвичай має вибухову потужність 10-100 кілотонн. Бомба в Хіросімі, яка вбила 140 000 людей, мала вибухову потужність 15 кілотонн.

"Єдина детонація атомної бомби, ймовірно, вбила б сотні тисяч цивільних і поранила б значно більше, а радіація заразила б значні площі у багатьох країнах", - заявили в організації.

В коментарі AFP Марк Канчіан з вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних студій вказує, що Росія, ймовірно, не застосовуватиме ядерну зброю на лінії зіткнення, бо це не призведе до значних здобутків території. Він, однак, припускає, що Москва може детонувати ядерну зброю над водою, або високо в небі над Україною, щоб вивести з ладу електронне устаткування, або провести вибух у міському районі, щоб вбити політичне керівництво країни.

Минулого місяця Міжнародний інститут життя, в Кембріджі, Массачусетс, дослідив вплив можливої ядерної війни на населення Землі. Дослідження, опубліковане в журналі Nature Food, розглядає шість сценаріїв ядерної війни. Навіть регіональна ядерна війна може призвести до загибелі кожної третьої людини на планеті, вказують дослідники.

"В ядерній війні, бомбування міст та прмислових районів викличуть шторми вогню, випадання значної кількості попелу у верхні шари атмосфери, попел пошириться у світі і швидко охолодить планету", - пишуть дослідники.

США та Росія мають 90% ядерного потенціалу, згідно з даними Стокгольмського інституту дослідження миру (SIPRI). Ядерна війна між цими країнами призведе до ядерної зими, голоду і загибелі більше 5 мільядрів людей, більше 60% населення Землі.

Японія заборонила експорт до РФ товарів, пов'язаних з хімічною зброєю

Архівне фото: Матсуно Хіроказу. REUTERS/Kim Kyung-Hoon

ТОКІО, 26 вересня (Reuters) – Японія вирішила заборонити експорт до Росії товарів, пов’язаних із хімічною зброєю, в рамках додаткових санкцій проти Москви через її вторгнення в Україну, і висловила «глибоке занепокоєння» можливим використанням ядерної зброї, заявив у понеділок головний секретар Кабінету міністрів Хірокадзу Мацуно.

Японія також додала 21 російську організацію, включаючи наукові лабораторії до переліку тих, кому заборонено експорт, йдеться в заяві уряду, оприлюдненій після засідання кабінету міністрів у понеділок. На засіданні уряд офіційно схвалив нові санкції, які минулого тижня оголосив міністр закордонних справ на зустрічі «Групи семи» минулого тижня.

«Японія глибоко стурбована можливістю використання ядерної зброї під час вторгнення Росії в Україну», — також сказав Мацуно під час брифінгу для ЗМІ, і додав, що Японія продовжуватиме працювати з міжнародною спільнотою, щоб підтримати Україну та ввести санкції проти Росії.

Що казали про російську війну в Україні лідери коаліції Джорджії Мелоні?

Джорджія Мелоні і Маттео Сальвіні під час виборчого мітингу у Римі 22 вересня 2022 р.

Очільниця партії Брати Італії Брати Італії (Fratelli d'Italia) Джорджія Мелоні заявила про готовність формувати новий уряд після виборів 25 вересня, на які вона йшла в коаліції з партією Ліга (Lega per Salvini Premier) на чолі з Маттео Сальвіні і партією Вперед Італіє (Forza Italia) очолюваною Сильвіо Берлусконі.

Кілька нещодавніх і давніших висловлювань цих італійських політиків можуть допомогти складати уявлення про їхню позицію в одному з ключових питань для наступного уряду Італії: Що робити у відповідь на російську війну проти України?

Джорджія Мелоні 22 вересня 2022: «Ми хочемо міцної Італії, шанованої у світі і впевненої у собі Європи, високо піднятих голів у Європі і на Заході; вартої довіри, вірної, серйозної, починаючи з захисту українського народу від російської агресії, що буде для нас пріоритетом разом з можливістю твердіше вимагати розподілу тягаря санкцій».

Джорджія Мелоні 18 березня 2018: «Вітаємо Володимира Путіна з четвертим обранням на посаду президента Російської Федерації. Воля народу на цих російських виборах виглядає однозначною».

Маттео Сальвіні у Москві 2014 р.
Маттео Сальвіні у Москві 2014 р.

Маттео Сальвіні у Польщі 8 березня 2022: «Я засуджую війну. Я засуджую бомби. Я засуджую напади. Я засуджую ракети, як і всі. (Додаткове запитання: Чи можете ви засудити Путіна, а не лише війну) Так, звичайно, нумо засудимо Путіна, засудимо російську агресію».

Маттео Сальвіні у Москві 16 липня 2018: «На моє особисте переконання санкції загалом не вирішують проблеми. І це однаково стосується навіть найекстремістськіших режимів на Далекому Сході. Зустрічі і діалог завжди продуктивніші ніж санкції. Це однаково і у випадку Росії, і Ірану, і інших країн».

Сильвіо Берлусконі в гостях у президента Путіна 3 лютого 2003 року.
Сильвіо Берлусконі в гостях у президента Путіна 3 лютого 2003 року.

Сильвіо Берлусконі 22 вересня 2022: «Путін опинився у важкому становищі. Тоді до нього пішла делегація (з Донецька) і сказала йому, що Зеленський активізував напади військ на наші кордони, у нас 16 000 загиблих; будь ласка захистіть нас, бо якщо ні, то ми не знаємо, що з нами буде. На початку це називалося спеціальною операцією і війська з Росії мали увійти в Київ за тиждень, замінити уряд Зеленського на уряд порядних людей і наступного тижня вийти».

Сильвіо Берлусконі 23 вересня 2022: «Мої слова, мою думку і нашу позицію повністю перекрутили. Скільки разів нам проголошувати, що я і ми, Forza Italia, на боці теперішнього уряду і ми голосували за дуже багато рішень включно з наданням зброї Україні?»

Дивіться також:

Голос Америки в Ізюмі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

Зеленський: Україна отримала від США системи протиповітряної оборони NASAMS

Зенітно-ракетний комплекс середньої дальності NASAMS, фото надане повітряними силами США, Tech. Sgt. Daniel Asselta. 01.07.2022

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна отримала від США зенітно-ракетні комплекси NASAMS, які забезпечать додаткову протиповітряну оборону.

"Я хочу подякувати президенту Байдену за позитивне рішення, яке вже було ухвалене. І Конгресу США – ми отримали NASAMS. Це системи ППО. Але, повірте, цього навіть близько не вистачає, щоб покрити цивільну інфраструктуру, школи, лікарні, університети, домівки українців", – сказав Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу CBS 25 вересня. Скільки комплексів передали Україні – він не уточнив.

Зеленський також подякував США за HIMARS й інші реактивні системи залпового вогню. Влада США передачу Україні комплексів NASAMS поки не коментувала.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Вашингтон анонсував доставку для України двох комплексів NASAM, при цьому у серпні Міністерство оборони США повідомило, що анонсований того місяця президентом Джо Байденом пакет військової допомоги України на три мільярди доларів передбачає поставку шести додаткових ракетних систем NASAMS із додатковими боєприпасами.

NASAMS складається з передових ракет класу «повітря-повітря» середньої дальності AMRAAM, радара Sentinel і модуля центру розподілу вогню, розробленого норвезькою компанією Kongsberg Defense & Aerospace.

Як сказав в інтерв’ю ЗМІ президент Raytheon Land Warfare & Air Defence Том Ліберті, завдяки поєднанню цих технологій українські військові можуть максимально підвищити працездатність NASAMS у класифікації та застосуванні сучасних і нових поколінь літаків, безпілотників і крилатих ракет.

Наприкінці серпня американська оборонна компанія Raytheon отримала замовлення від Пентагону на виробництво зенітних ракетних комплексів NASAMS на 182 мільйони доларів, кошти були виділені в рамках Ініціативи США з безпекової допомоги Україні.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Росія може примусово мобілізувати українських військовополонених після примушення їх до голосування на "рефедендумах" - оглядачі

Проведення фіктивного "референдуму" про приєднання до Росії, Маріуполь, Україна, 24 вересня 2022 REUTERS/Alexander Ermochenko

Росія може готуватись примусово мобілізувати українських військовополонених для того, щоб воювати на боці РФ. Про це повідомляють експерти вашингтонського Інституту дослідження війни, посилаючись на повідомлення у російських медіа, що начебто українські військовополонені усно звернулись із проханням до угруповання ДНР із закликом дозволити їм воювати на стороні РФ у "козачому батальйоні" імені Богдана Хмельницького.

Якщо російські чи проросійські війська примушуватимуть українських військовополонених до бою, це стане порушенням Женевської конвенції про поводження із військовополоненими, яка передбачає, що "жоден військовополонений не може бути в будь-який час відправлений або утримуватись у місцях, де він може бути потрапити під вогонь у зоні бойових дій" і не повинний бути "залучений до робіт, які є шкідливими для здоров’я або небезпечними".

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко у Telegram повідомив, що таким чином сили РФ готують "інформаційно-психологічну операцію (ІПСО) з подальшою кривавою провокацією". За його словами, мета цієї операції - показати, що українські полонені начебто хочуть отримати так зване "громадянство" угруповання ДНР і вступити до батальону російських військ, а після того Кремль планує "ліквідувати всіх цих, начебто добровольців, щоб звинуватити в цьому ЗСУ".

Тим часом, російські медіа пишуть, що 57 військовополонених в Оленівці із паспортами України, "в яких поставлена відмітка про прописку" в самопроголошеній ДНР, начебто прийняли участь у псевдореферендумі "з питання про вступ регіону в склад Росії".

Український Центр протидії дезінформації повідомляє, що військовополонених з пропискою у Донецькій області примусили проголосувати. Зааяви про те, що "11 чоловіків і 23 жінок-військовослужбовців ЗСУ звернулись до бойовиків з проханням отримати паспорти терористичного утворення "ДНР"", там назвали - черговою маніпуляцією просування наративу, що начебто "серед полонених українських військових багато хто хоче приєднання до РФ".

Раніше світова спільнота, зокрема, США, ЄС та Україна, рішуче засудила проведення фіктивних "референдумів" і відмовились визнавати їхні результати.

У статті використано матеріали Інститут дослідження війни, "Новое время"

Більше

Відео - найголовніше

Голос Америки в Ізюмі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00
XS
SM
MD
LG