Актуально
Троє депутатів відмовились підписати коаліційну угоду
Експерти не поспішають ставити хрест на демократичній коаліції. Різкі заяви Юрія Єханурова та відмову трьох депутатів від НУНС підписувати коаліційну угоду вони називають ознакою продовження торгів між двома “помаранчевими” блоками.
Загроза того, що демократична коаліція не відбудеться є, але це не доконаний факт, – вважає науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:
“Симптоми є. Але крапку ставити рано”.
Як наголошує експерт, відмова Єханурова працювати в уряді Тимошенко це особиста справа політика:
“А от стосовно цих трьох депутатів, які не підписалися під ідеєю демократичної коаліції – тут дійсно виникають питання. Оскільки Іван Плющ, який є секретарем Ради з нацбезпеки і оборони, відомий своєю підтримкою ідей широкої коаліції.
Двоє інших депутатів-закарпатців є близькими до Віктора Балоги, і тому дійсно виникає питання, наскільки ці дії трьох депутатів узгоджуються з лінією, озвученою Президентом Ющенком, і яка буде позиція президента.
Але я думаю, що ще рано ставити крапку у формуванні демократичної коаліції. Це свідчить, дійсно, про ті суперечності, які є. Це свідчить про різні підходи всередині президентського Секретаріату. Однак я думаю, що цей процес ще триватиме. Тобто, можливо, це є частиною торгу і переговорного процесу в самій потенційній демократичній коаліції, а також між Ющенком і Тимошенко”.
Як ознаку триваючих політичних торгів сприймає те, що відбулося, й інший експерт, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. На його думку, основний предмет спору між союзниками – хто буде кандидатом від коаліції на майбутніх президентських виборах. Відсутність чіткої домовленості про це – найбільший камінь спотикання для майбутньої демкоаліції, – вважає Таран:
“Найбільша загроза це те, що немає чітко визначеного кандидата у президенти від коаліції. Блок Юлії Тимошенко не заявив чітко, що він буде підтримувати Ющенка на майбутніх президентських виборах, і навіть якби заявив, немає гарантій”.
Другою загрозою політолог називає відсутність у коаліції узгодженої програми:
“Як показує досвід першого помаранчевого уряду 2005-го року, саме відсутність єдиної програми у двох політичних сил призвела до того, що вони почали сваритися між собою і зрештою ця коаліція розпалася. Саме те, чи буде запропонована така системна чітка програма стратегічного розвитку країни, власне, і визначатиме в перспективі тривалість цієї демократичної коаліції. Поки що таких програм не було”.
Всі новини дня
- Голос Америки
Путін відмовився від Криму? Що означає підрив Каховської дамби для ходу війни та екології. Реакції експертів на Заході

Підрив Каховської дамби однозначно є міжнародним воєнним злочином, заявив американський науковець Пітер Глейк.
Глейк, який є співзасновником та головним науковцем Тихоокеанського інституту в Окленді, США, та членом Національної академії наук США в серії твітів вказав на те, що підрив дамби є прямим порушенням протоколів до Женевської конвенції 1977 року, зокрема статті 56 Протоколу І і статті 15 Протоколу ІІ, які чітко забороняють напад на інфраструктуру, що "містять небезпечні сили" і чітко визначає, що йдеться про "дамби" та "греблі".
Текст статті 56 Протоколу І, зокрема передбачає: "Установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, - не повинні ставати об'єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об'єкти є воєнними об'єктами, якщо такий напад може викликати звільнення небезпечних сил і наступні тяжкі втрати серед цивільного населення. Інші воєнні об'єкти, розміщені в цих установках або спорудах чи поблизу них, не повинні ставати об'єктами нападу, якщо такий напад може викликати вивільнення небезпечних сил у таких
установках або спорудах та наступні тяжкі втрати серед цивільного населення".
Цей напад, як спричинить звільнення небезпечних сил, так і втрати серед цивільного населення, каже Глейк. Він додає, що підтвердити хто сам стоїть за підривом наразі неможливо.
В Європі вказують - Росія відповідатиме за руйнування цивільної інфраструктури.
"Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", - написав у Twitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.
"Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі зранку 6 червня.
Відсутність швидкої реакції керівництва ООН на події розкритикував колишній представник України в ООН Володимир Єльченко.
В коментарі журналістці Української Служби Голосу Америки Ірині Соломко, Єльченко назвав те, що ООН лише продублювала заяву МАГАТЕ, свідченням "глибокої кризи" в організації. "МАГАТЕ продовжує уважно слідкувати за розвитком подій. Це і вся реакція?" - обурюється Єльченко.
Затоплення вплине на контрнаступ ЗСУ
Затоплення вплине, як на оборону Росії, так і на можливу здатність ЗСУ переправитись через річку, на лінії постачання та атаку на Херсон, твітує колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг.
Затоплення, твітує експерт, також зупинить поставки води до кримського каналу і зірве постачання питної води для мільйонів людей, може вплинути на охолодження ЗАЕС і вже пошкодило Антоновський міст.
Війна увійшла в нову фазу, твітує професор Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. Раніше, вказує експерт, Путін намагався зберегти основну інфраструктуру України. "Тепер Путін відмовився від захоплення України, - твітує Аслунд. - Вибух на важливій дамбі в Новій Каховці є початком загального руйнування України".
Експерт наголошує - без води в Кримському каналі, Крим не можливо втримати. "Підірвавши дамбу, Путін відмовився від Криму", - додає Аслунд.
Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву".
"Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні. Український президент Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема йдеться про скликання засідання Ради Безпеки ООН. Росія, натомість звинувачує Україну в "саботажі" на дамбі
До роботи над статтею долучились Оксана Бедратенко, Ірина Соломко
Європа засуджує підрив Каховської греблі й обіцяє допомогу Україні

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра.
Різке підвищення рівня води загрожує мешканцям Херсона та інших міст і сіл у регіоні, значна частина якого вже понад рік перебуває під російською окупацією, створюючи гуманітарні, екологічні й техногенні проблеми зокрема для Запорізької атомної електростанції.
Найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська.Джеймс Клеверлі
У Києві заявляють, що вибух на греблі під контролем російських сил був здійснений, щоб перешкоджати українському наступу.
Українська військова речниця Наталя Гуменюк сказала в ефірі Радіо Свобода, що окупанти «намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування».
Російські представники стверджують, що гребля зруйнована внаслідок обстрілу українською артилерією, а з українського боку ще кілька місяців тому говорили, що росіяни замінували греблю.
Згідно з повідомленням президент України Володимира Зеленського «близько 2:50 ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС».
«Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», - написав уTwitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Він повідомив, що порушить це питання на зустрічі керівників країн Європейського Союзу через кілька тижнів і запропонує надання більшої допомоги затопленим районам.
«Мої думки з усіма родинами в Україні, яких зачепила ця катастрофа», - додав Шарль Мішель.
Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, який в ці дні перебував у Києві, сказав, що не знає, хто саме зруйнував Каховську греблю, але підкреслив, що це сталося «лише тому, що Росія вторглася в Україну».
«Ми далі будемо спостерігати за становищем, яке змінюється, але найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська», - сказав британський міністр.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав, що руйнування Каховської греблі знову показало жорстокість російської війни в Україні.
Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляє, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.
«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», - сказав керівник МАГАТЕ зранку 6 червня.
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
Форум