Спеціальні потреби

Твори мистецтва, захоплені нацистами, повертають власникам


Підраховано, що сума захоплених нацистами в Другій світовій війні витворів мистецтва становить два з пловиною мільярда доларів, що перевищує ціну усіх мистецьких творів Америки на ті часи. Нещодавно Національні архіви США прийняли в дар фотоальбом, в якому задокументовано ряд мистецьких творів, захоплених нацистами.

Хоч альбом, виготовлений з неякісного паперу воєнних часів, вже розпадається, історики називають його безцінним. У ньому задокументовано грабіжництво нацистів часів Другої світової війни.

Під час Нюренберзького процесу 18 грудня 1945-го року тридцять дев’ять так званих гітлерівських альбомів, які містили фотографії мистецьких творів, було подано як доказ вкраденого мистецтва в єврейських колекціонерів.

Гітлер продавав ці твори і фінансував на виручені гроші воєнні дії.

Альбом, який передали Національному архіву США знайдено першим після нюренберзьких процесів. У ньому задокументовавно 50 малюнків, більшість з яких вже повернуто законним власникам. Помічник архіваріуса Майкл Куртц каже:

“Це показує розмах грабіжництва. Цього усвідомлення неможливо досягти, якщо лише читати про нього або вивчати документи”.

Американський підприємець і ентузіаст мистецтва Роберт Едсел подарував перші два альбоми Національним архівам у Вашингтоні. Він отримав ці альбоми від родини американського солдата:

“Цей солдат знайшов альбоми в районі Берхтезгадена наприкінці війни в травні сорок п’ятого року. Він привіз ці альбоми додому і вони валялись на даху впродовж багатьох років”.

Історики підрахували, що існує вісімдесят п’ять таких альбомів, з яких знайдено лише сорок один. Архівісти сподіваються, що ще не втрачені шанси на дальші знахідки. Завдяки цим альбомам власники мистецьких творів чи їх нащадки матимуть більше доказів свого власництва – що, як каже головний архіваріус Ґреґ Бредшер, легше зробити у США, ніж в Європі:

“В Америці усі штати юридично вважають вкрадену річ завжди вкраденою. Навіть якщо вона кілька разів поміняла власників, які нічого не знали про її історію, вона все одно є вкраденою. У багатьох європейських країнах прийнято закони, в яких говориться, що коли ви купили крадену річ, не знаючи про це, і можете довести своє незнання, то річ вважається вашею”.

Роберт Едсель вказує, що що більше подібних знахідок буде зроблено, то більше шедеврів буде повернути повноправним власникам.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG