Спеціальні потреби

Актуально

Пакистан – стратегічно важлива країна у боротьбі з тероризмом

Після того, як Президент Первез Мушараф оголосив надзвичайний стан в Пакистані три тижні тому, до ситуації в цій країні прикута увага усього світу. Джордж Буш зайняв досить толерантну позицію до дій Мушарафа, говорячи що той зробив для демократії в цій країні більше, ніж будь-хто до нього. Проте міжнародна громадськість загалом занепокоєна станом справ в Пакистані, який володіє ядерною зброєю і вважається одним з найбільших союзників Заходу у боротьбі з тероризмом.

Стратегічне значення Пакистан отримав з 1947-го року, коли британці відділили його від Індії. Новостворена країна розмістилася між Індією, Китаєм, Афганістаном та Іраном, і була близько біля Радянського Союзу. Деякі індійські аналітики кажуть, що Британія спеціально створила Пакистан, який мав би слугувати плацдармом для її шпигунів та політиків у регіоні. Втім, офіційний Вашингтон не поділяє цієї думки. Експерт Інституту Катона Леон Гадар зазначає:

“Я не вважаю, що тоді думали саме таким чином. Ці рішення були керовані геополітичними інтересами, які в той час переслідувала Велика Британія. Але без сумніву, згодом Пакистан перетворився на важливого стратегічного гравця”.

Гадар каже, що Пакистан відігравав особливе значення під час “холодної війни”, будучи близьким союзником США, в той час як Індія грала на боці Радянського Союзу. А після того, як СРСР напав на Афганістан, Рональд Рейган зробив Пакистан головною противагою у боротьбі з радянською армією. Валтер Андерсен досліджує південно азійські питання в Університеті Джонса Гопкінса у Вашингтоні. На його думку, через мережу Аль-Кайди і повідомлення про сховища Бін Ладена в пакистанських горах, Пакистан почав становити небезпеку для США:

“Географічно Пакистан розташований прямо на вході до Перської затоки з усіма її нафтовими ресурсами. У нього є ядерна зброя. Все це зробить його надзвичайно впливовим гравцем, якщо ісламські фундаменталісти захоплять тут владу”.

Політичний аналітик Фархана Алі з Корпорації Ренд, погоджується з цим. Вона вважає, що співпрацю Вашингтона та Ісламабада треба розглядати через призму боротьби з тероризмом:

“Зараз Сполучені Штати бачать, що Алькайда загрожує не лише США але й світовій спільноті. Це є життєво важливим для США співпрацювати з цією країною і спільно боротися з тероризмом на її території”.

Деякі члени Конгресу США вважають, що Америка повинна припинити виділяти мільярди доларів для підтримки пакистанської армії, що бореться з екстремістами. Андерсен вважає таку ідею безглуздою:

“Таким чином ви одержите можливість впливати на цю країну. Ви не зможете впливати на військових. У Пакистані виросло цілком нове покоління людей, яке не відчуває того зв’язку зі Сполученими Штатами. А такий зв’язок дуже потрібний”.

Президент Буш постійно закликає Мушарафа забезпечити вибори в Пакистані і зробити це демократично. Леон Гадар з Інституту Катона вважає, що Вашингтон повинен насамперед допомагати Пакистану у боротьбі з тероризмом:

“Якби я вибирав між демократичним президентом, який не може досягнути цілі, і військовим диктатором, який може боротися з терористами, я би вибрав диктатора”.

Експерти кажуть, що Індія також переймається станом справ у Пакистані, через політичний хаос у сусідніх Непалі, Бангладеш та Шрі-Ланці. Відомий в Індії журналіст Індер Малготра, що має доступ до владних кіл країни, твердить, що Індія постала під загрозою опинитися посеред моря хаосу:

“Ми не можемо недооцінювати стратегічну важливість Пакистану для стабільності у всьому південноазійському регіоні, наслідків можливого виникнення там повної анархії чи навпаки посилення ісламського екстремізму в цій країні”.

Малготра вважає: якщо проталібські радикали отримають владу в Пакистані, це перетвориться на талібський режим плюс ядерна зброя, а Індія та США стануть його головними цілями.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG