Спеціальні потреби

Мирна конференція пройшла під акомпанемент протестів


В американському місті Аннаполіс поблизу Вашингтона відбулася конференція, спрямована на досягнення миру на Близькому Сході. Президент США Джордж Буш, палестинський Президент Махмуд Аббас та Прем’єр-міністр Ізраїлю Егуд Ольмерт висловлють надію та оптимізм щодо мирного майбутнього у регіоні.

Вперше за останні 16 років конференція в Аннаполісі зібрала лідерів Ізраїлю, Палестинської автономії, представників 46 країн, міжнародних організацій та політичних авторитетів світу, щоб спробувати знайти порозуміння та мир на Близькому Сході. Президент Буш, який сім років свого президентства тримався на відстані від палестинсько-ізраїльського конфлікту, вирішив зробити крок вперед і зіграти роль миротворця, так само яке це колись намагався зробити президент Біл Клінтон. Але, пам’ятаючи досвід свого попередника, Джордж Буш застеріг, що досягнення такого миру не є легким завданням:

“Час прийшов, боротьба за майбутнє Близького Сходу попереду і ми не маємо права віддати перемогу екстремістам”.

Після ранкової сесії Президент Буш вийшовши до преси, прочитав спільний документ згідно з яким сторони погодились розпочати прямі переговори для досягнення мирної угоди до кінця 2008-го року. Президент Буш підкреслив, що завданням конференції в Аннаполісі є не знайти вирішення проблеми, а спрямувати сторони на дорогу до миру. Лідери країн вперше з’явились перед очима громадськості утрьох, потиснувши один одному руки. Наскільки щирими стали ці рукостискання, залишилось поза об’єктивами камер.

Махмуд Аббас та Егуд Олмерт прибули до США, так і не узгодивши базових кроків у процесі досягнення мирної угоди. Представники Палестини та арабські нації приїхали для серйозних дискусій щодо визначення кордонів Палестинської держави та можливості повернення палестинських біженців на свої території. Натомість Ізраїль розглядав міжнародну конференцію як початковий етап для переговорів.

І все ж, не зважаючи на розбіжність у поглядах, обидва лідери висловили готовність до діалогу. Ізраїльський Прем’єр Егуд Олмерт:

“Ізраїль готовий стати частиною міжнародного механізму, який знайде вирішення цій проблемі”.

Президент Махмуд Аббас: “Слово свобода уособлює все, чого прагнуть палестинці”.

Водночас сумніви щодо можливості досягнення такого миру продовжують лунати по обидва боки тимчасового кордону між Ізраїлем та палестинськими територіями.

Представники Гамасу, які контролюють сектор Гази, засудили конференцію. Тисячі представників цього воєнізованого угруповання, вийшовши на демонстрацію протесту, заявили, що бойкотуватимуть досягнені на конференції домовленості.

Деякі ізраїльські консерватори також заявляють що не збираються іти на компроміс. Серед них і член Кнесету Хаїм Орон Мерец:

“Аннаполіс не може принести нічого доброго на Близький Схід. Я боюсь, що це призведе до чергової ескалації кровопролиття, страшної хвилі тероризму”.

Позиції пересічних як палестинців так і ізраїльтян матимуть значний вплив на перспективи досягнення миру. Перша ж зустріч спеціального комітету з питань досягнення палестинсько-ізраїльської мирної угоди, рішення про заснування якого прийнято в Аннаполісі, має відбутись уже наступного місяця.

XS
SM
MD
LG