Спеціальні потреби

Актуально

Реакція американських політиків i експертiв на вибори у Росії

На відміну від європейських представників американські офіційні особи досить стримано коментують результати виборів у Росії. Президент Буш, виступаючи на прес-конференції сьогодні, обмежився одним реченням. За його словами, Адміністрація щиро висловлювала свою стурбованість щодо виборів. Трохи більше сказала речник Білого дому Дейна Періно. Вона повторила, що Президент Буш ще перед виборами висловлював занепокоєння щодо можливої фальсифікації на виборах і що зараз Вашингтон закликає російський уряд уважно розслідувати порушення, про які йдеться у заявах опозиції та спостерігачів. Подібну заяву зробив і другий заступник державного секретаря США Дейвид Креймер:

“Ми висловили певне занепокоєння підготовкою до цих виборів через використання адміністративного ресурсу, контролю над ЗМІ, залякування опозиції та тиск на політичні партії та окремі особи”.

Але схоже, що Президента Путіна мало турбує позиція Заходу. Він, як і обіцяв напередодні виборів, отримав моральне право залишатись при владі. Але як написала у редакційній статті “Вашингтон Пост”, це ставить запитання про дальшу роль Росії у західних інституціях, особливо у Великій вісімці.

Та не дивлячись на критику з боку Заходу, мало хто прогнозує, що розвинуті країни світу підуть на те, щоб виключити Росію з клубу провiдних демократичних держав. Сумнів у такій перспективі висловив зокрема досвідчений дипломат, колишній посол США в Українi, нині старший радник Центру стратегічних i мiжнародних дослiджень Стівен Пайфер:

“Велика вісімка це структура, яка вирішує багато серйозних питань і мені важко уявити, що Президент Буш чи європейські лідери зроблять якісь серйозні кроки, щоб виключити Росію з Великої вісімки. Я думаю, що серед сімох членiв Великої вiсiмки буде деякий дискомфорт щодо того куди рухається Росія, але я був би здивований, якщо буде зроблена спроба викинути Росію з Великої вісімки”.

Пайфер також пояснив слабку критику офіційного Кремля з боку Вашингтона тим, що навряд чи різкі кроки можуть змінити ситуацію:

“Факт того, що ми не бачимо більш жорсткої критики має два аспекти. Перший – це розуміння, що Вашингтон все ж таки мусить працювати з Москвою в певних ключових питаннях i вони не хочуть провокувати Путіна. Друге – це те, що сильніша критика навряд чи мала б більший ефект”.

Але деякі експерти, серед яких науковець Гудзонівського інституту Зейно Баран, вважають, що така поведінка Вашингтона є поганим прецидентом:

“Яким чином інші країни будуть слухати США, коли ми говоримо про демократію? Урок, який вони зараз отримують, це те, що, якщо ви маєте нафту чи інші ресурси, то ви можете і не турбуватися про демократію”.

Що ж до впливу результатів виборів у Росії на Україну, то Стівен Пайфер вважає, що тепер, аналізуючи виборчий процес в обидвох країнах, Україну і Росію навіть не можна порівнювати, настільки далі Київ просунувся у розвитку демократичної системи. Але Росія звичайно буде намагатись залишати Україну у своїй зоні впливу:

“Те, що ми побачили у Росії, є справжнім контрастом до тих виборів, які відбулись у вересні в Україні. І це є справжнім індикатором того, що Україна таки поважає демократичні цінності і рухається вперед з точки зору європейської інтеграції. Це – перше. Друге, я не переконаний, що події останніх днів не особливо вплинуть на те, що можна очікувати у Росії. Я б почекав на результати президентських виборів, але хто б не став президентом, ми побачимо продовження політики, яку ми спостерігали за президентства Путіна. Частиною цієї політики є відновлення впливу Росії на країни колишнього Союзу.

Ще одна річ – це страх Кремля, що якщо Україна зближуватиметься з Європою. Проблемою у цьому контексті для України є те, що це ускладнить офіційному Києву здійснення своєї зовнішньої політики і Україні буде складніше співпрацювати з Росією, яка бачить зближення України із Заходом як загрозу російським інтересам”.

Пайфер все-таки вважає, що Росія не зможе заблокувати інтеграцію України з євроантлантичними структурами, якщо Україна буде вести послідовну і сильну політику у напрямку інтеграції.

Всі новини дня

НАСА: Українські аграрії втратили $1 млрд врожаю на окупованих РФ землях

Архівне фото серпня 2022 року. Збір врожаю пшениці поблизу селища Згурівка, Україна

Попри війну, аграрії змогли провести здебільшого успішну кампанію збору врожаю в Україні, згідно з даними американської космічної агенції НАСА.

На основі аналізу супутникових знімків аналітики програми "НАСА Врожай" підрахували, що фермери зібрали 26,6 млн тонн пшениці, що менше ніж рекордний врожай попереднього року, але відповідає середньому врожаю 27,9 млн тонн.

"Наші дані на основі супутникових знімків врожаю озимої пшениці в 2022 році в Україні чітко свідчать, що фермери мали здебільшого успішний врожай", - каже директор програми "НАСА Врожай" Інбал Бекер-Решеф.

Однак, згідно з аналітичними даними, близько 6 мільйонів тонн зерна було зібрано з територій, які не контролює Україна. Це означає, що українські фермери втратили щонайменше 1 мільярд доларів надходжень, говорить Сергій Скакун, аналітик програми "НАСА Врожай".

Чорноморська зернова ініціатива, укладена влітку за посередництва ООН й Туреччини, дозволила розблокувати експорт української пшениці через порти Чорного моря. Однак, майбутнє ініціативи під питанням після того, як у жовтні Росія, що півроку блокувала українські порти, тимчасово вийшла з угоди. Пізніше Кремль повернувся до угоди, а домовленість продовжили на 120 днів.

В листопаді президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію в перешкоджанні втіленню ініціативи. Він вказав, що наразі 80 кораблів із зерном затримуються в Босфорі.

Також міністр інфраструктури України Олександр Курбаков повідомив, що Росія "все ще має інструменти для штучного обмеження" можливостей угоди: "77 суден стоять у черзі для проходу інспекції в Туреччині, порти Великої Одеси використовують до 50% своїх потужностей [...] Ми мали досвід проведення 40 інспекцій на добу, зараз через позицію РФ на день інспектується в 5 разів менше. У жовтні Зернова ініціатива дозволила експортувати 4,2 млн тонн зернових, у листопаді не вийдемо і на 3 млн тонн. При цьому, технічно ми можемо вийти на 6 млн тонн на місяць".

Близько 450 тисяч тонн українського зерна щомісяця експортується через Польщу, це на 50% більше, ніж було станом на середину року, повідомив Анджей Адамчик, міністр інфраструктури Польщі. За його словами, в порівняні із жовтнем минулого року, обсяги перевезень зерна зросли у 16 разів.

Як Голос Америки повідомляв раніше, до оголошеної Зеленським програми "Зерно з України" приєднались 20 країн. В межах ініціативи планується надіслати 60 кораблів із зерном, щоб забезпечити продовольством щонайменше 5 мільйонів людей, переважно в країнах Африки та Азії.

Українці у в’єтнамській війні – в Україні набуває популярності книжка «Ми були солдатами... і молодими». Відео

Як подолати на війні страх? Як розкрити свій потенціал в бою? Деякі воєнні практики, якими користуються сьогодні ЗСУ, напрацьовувались на війні у В'єтнамі. Зокрема, і солдатами українського походження.

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з Владіміром Путіним і закликав його вивести російські війська з України. Тим часом Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Деталі - від Богдана Цюпина.

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Дипломати Євросоюзу остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Обмеження вводять щодо тієї нафти, яку транспортують морем. Заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо раніше привітав таку домовленість.

У Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Відео

В американському Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. В разі ухвалення ініціативи, Державний департамент буде зобов'язаний включити "Групу Вагнера" до переліку терористичних організацій.

Більше

XS
SM
MD
LG