Спеціальні потреби

Уґо Чавез не втрачає надій на соціалістичні реформи


Попри незгоду виборців, Президент Венесуели не має наміру відмовлятись від планів впровадження низки соціалістичних реформ в країні. Відразу після поразки плану конституційних реформ Президент Чавез визнав, що голосуванням народ виявив свою волю. Однак нині він заявляє про намір таки впровадити ці реформи. Він також обрушує свій гнів на опозицію та США, обвинувачуючи їх у втручанні у виборчий процес:

“Так, це удар. Але я ані на міліметр не похитнувся і не послаб. Нехай американська імперія хвилюється, що її удари не тільки не послабили мене, але й загартували”.

Американські посадовці заперечують будь-які спроби вплинути на голосування. Водночас вони висловлюють занепокоєння, що реформи, якими передбачено також скасування обмеження на період президентства, послаблять демократію у Венесуелі. Президент Буш вважає, що голосування підтримало демократію Венесуели:

“Венесуельці відхилили одноособове правління. Вони обрали демократію”.

Недільний референдум став першою поразкою Чавеза відколи той прийшов до влади вісім років тому. Політолог Анібал Ромеро з Метрополітального університету в Каракасі вважає, що виборці вбачають в цій поразці важливий сигнал:

“Президент Чавез має ауру непереможності, але тепер, після цієї його поразки, на наступні вибори може з’явитись ще більше виборців”.

Студентство країни очолило опозицію до реформ, наполягаючи, що зміни не вирішуватимуть реальних проблем – таких, як ріст інфляції та злочинність і нестача харчів. Лідер студентів Міґель Понте вказує, що тепер з’явилась нагода діалогу між опозицією та незаможними проурядовими секторами:

“Нам слід звертатися до тих незаможних громадах, які голосували проти конституційних реформ. Ми повинні досягти консенсусу, керуючись потребами народу”.

Опозиція каже, що народ втомився від президентських закликів до соціалістичної революції та союзництва з Іраном й іншими державами, щоб зашкодити інтересам США. Політолог Ромеро вважає, що голосування продемонструвало межу терпіння венесуельського народу:

“Якщо Чавез не переключиться на демократичніший лад і не змінить своїх радикальних закликів, то його уряд може розвалитися”.

Досі Чавез не демонструє схильності мінятися і наголошує на намірі дотримуватись своїх соціалістичних поглядів, навіть якщо це коштуватиме йому президентства.

XS
SM
MD
LG