Спеціальні потреби

Представник Пентагону про ідеологію боротьби з тероризмом


Заступник керівника Аль-Кайди Айман аль-Завагірі заявив цього тижня, що Сполученим Штатам не вдалося досягнути успіху в зусиллях приборкати бойовиків в Іраку. У записаному на відео та поміщеному в Інтернеті інтерв’ю, заступник Осами бін Ладена зазначив, що рішення Великобританії передати відповідальність за безпеку у провінції Басра силам іракського уряду фактично свідчить про “втечу” британських сил з регіону.

Утім високопоставлений представник Пентагону тлумачить найостанніші події інакше. Він каже, що породжуючи зневіру в себе серед місцевого населення Іраку, аль-Кайда фактично наражає себе на самоліквідацію.

Найбільш масштабні військові операції проти Аль-Кайди міжнародні коаліційні сили в Іраку провели у заселених здебільшого сунітами містах Фалуджа та Рамаді. Відтак до іракських урядових підрозділів там приєдналися і місцеві племена. Аналізуючи події, американські військові дійшли висновку, що уроки, засвоєні у цих місцевостях, сприятимуть посиленню тактики боротьби з глобальним тероризмом.
Американські посадовці кажуть, що Аль-Кайда поширює свою філософію шляхом залякувань та примітивізації ідей Ісламу. Заступник міністра оборони США Майкл Доран вважає, що один з проповідуваних мережею елементів несе в собі зерно самовинищення:

“Аль-Кайда дозволяє одному мусульманинові звинуватити іншого мусульманина у віровідступництві та вбити його за це. Ця форма ідеології набула поширення у всьому світі. І саме вона дозволяє Аль-Кайді вдаватися до такого нерозбірливого насильства”.

За словами представника Пентагону, напади Аль-Кайди на мусульман-сунітів шкодять повстанській боротьбі в Іраку:

“Через це Аль-Кайда опиняється у дуже складній ситуації. Бо за ідеальних обставин вона прагнула б видавати себе за представника іракців та оборонців ісламської традиції”.

Саме досвід Анбару підказує, як краще вести боротьбу з ідеологією тероризму. На думку Майкла Дорана, запорука успіху США не особливо призведе до того, що Аль-Кайда в Іраку стане менш небезпечною:

“Коли б перед людьми постав вибір між цією ідеологією та її дійсною природою і альтернативою змогою їй протистояти, то вони обрали б альтернативу. Однак зробити ефективно означає зрозуміти специфіку місцевих умов, за яких люди живуть та окреслюють майбутнє, а відтак розробити відповідну до цих умов політику”.

Доран каже, що боротьба проти Аль-Кайди вестиметься за кожну п’ядь іракської землі. Але немає сенсу прагнути перемоги над Аль-Кайдою лише військовими діями. Адже треба також тісно співпрацювати і з мусульманами.

XS
SM
MD
LG