Спеціальні потреби

Український коментар на тему виборiв у Грузiї


Серед українських спостерігачів на президентських виборах у Грузії був директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів. Він щойно повернувся в Україну і подiлився з нами своїми враженнями про грузинські вибори та «війну екзит-полів», яка розгорнулася там.

На виборах в Грузії директор Фонду «Демініціативи» Ілько Кучерів перебував у складі делегації українських спостерігачів. На його переконання, вибори пройшли чисто, і свій іспит грузинська демократія склала успішно:

«Я думаю, що вони заслуговують на тверду “четвірку”, як це й було визначено міжнародними спостерігачами. Тобто я, по-перше, бачив, яка велика поляризація була перед виборами. В Грузії було дуже велике політичне напруження. Таке враження, що не було небайдужих, були або ті, що за Саакашвілі, або проти. Я такого напруження не бачив, напевно, з часів Помаранчевої революції в Україні. Так що вибори відбувалися в умовах дуже великого політичного напруження, і політики, як завжди, звинувачували одне одного в тому, що ті себе нечесно поводять, що зараз продовжує робити грузинська опозиція. Але по тому, як проводилися вибори і що відбувалося на виборчих діяльницях, які ми відвідували, я можу сказати, що спостерігачі і члени виборчих комісій вели себе коректно і правильно».

Як розповідає Кучерів, на виборах в Грузії він консультував екзит-пол. Опитування на виході з виборчих дільниць, замовлене чотирма грузинськими телеканалами, провела група місцевих соціологічних центрів, а консультативну допомогу надали українці – Фонд “Демократичні ініціативи”, Київський міжнародний інститут соціології та Центр Разумкова – авторитетні організації, що мають великий досвід проведення екзит-полів вдома в Україні. За словами Кучеріва, грузинський екзит-пол був проведений на доброму професійному рівні і виявився доволі точним: його цифри розійшлися з даними ЦВК всього лише на півтора відсотка.

Водночас у Грузії, як і свого часу в Україні, не обійшлося без скандалу, пов`язаного з “війною екзит-полів”. В день виборів було проведене ще одне, “альтернативне” опитування на виході з дільниць. Воно видало цілком протилежні результати. Офіційний переможець Михаїл Саакашвілі опинявся на другому місці, а лідирував опозиціонер – Леван Гачечиладзе.

Пікантність ситуації полягала ще й у тому, що цей альтернативний екзит-пол анонсували як буцімто проведений українськими соціологами. Серед організаторів лунало, зокрема, ім`я якогось професора Білоусова. Цей другий екзит-пол Кучерів називає шарлатанством:

«Що стосується другого екзит-полу, то він наніс дуже важкий удар по українсько-грузинським відносинам і заклав дуже поганий прецедент на майбутнє. Тому що в даному разі українці виглядають як шахраї».

За словами директора «Демініціатив», в Україні невідомий ні такий соціолог, як пан Білоусов, ні його центр «Загальноєвропейська справа». Більше того, український екзит-пол в Грузії неможливий, -- каже Кучерів:

«Це маячня, тому що як українці можуть проводити екзит-пол в Грузії – що вони, опитування будуть проводити чи вони грузинську мову знають?».

Директор “Демініціатив” повідомив також, що його Фонд має намір внести повну ясність у питання екзит-полів. В Україну запрошені організатори грузинського екзит-полу: за 2 тижні вони приїдуть до Києва, щоб розповісти про те, як проводили опитування на виході з дільниць. Водночас і організаторів «альтернативного» екзит-полу попросять розкрити карти. «Якщо в них є, наприклад, 10 тисяч інтерв`ю, хотілося б побачити 10 тисяч протоколів, які вони зібрали в Грузії”, -- каже Ілько Кучерів. Як він додає, за його даними, пан Білоусов, що оголосив переможцем Левана Гачечиладзе, працював в Грузії на
замовлення телеканалу “Імедія”, де контрольний пакет акцій належить опозиційному до влади Бадрі Патаркацишвілі.

XS
SM
MD
LG